EGYSZER EGY HÉTPETTYES
“Egyszer egy hétpettyes katicabogárka, Elindult megnézni mi van a világban…” - így kezdődik az a gyerekdal, amelyet címnek és témának választott Erdélyi Erika, a Nefelejcs Bábszínház új előadásához. Az Egyszer egy hétpettyes c. óvodás dalokkal színesített zenés-bábos játékot a Baba-napra látogató közönség láthatta az elmúlt hétvégén a BKK közösségi terében.
Megszólaló: Erdélyi Erika – bábszínész
ROSSINI
Az anekdoták szerint – Rossini – ágyban fekve komponált és már úm. “élete virágjában” visszavonult, hogy a társasági élet és az asztal örömeit élvezhesse. Rossinit rengeteget ócsárolták amiatt, hogy mértéktelenül eszik-iszik, lényegében azonban igen kényes ízlése volt és nagy örömét lelte étel- és főleg borkülönlegességek kipróbálásában. A libamájpástétom iránti gyengéjére emlékeztet a híres „tournedos à la Rossini” elnevezésű étel is. A nagy olasz zeneszerző élete és munkássága került reflektorfénybe a HBVK legutóbbi Zenei estjén.
Megszólaló: Csehák Izolda – előadó, karnagy
EMLÉKKIÁLLÍTÁS
Márton Béla festőművész születésének 100. évfordulója alkalmából dokumentációs kiállítás nyílt a HBVK-ban. Takács Péter azt mondja, talán ez az utolsó pillanat, hogy a városban sokfelé fellelhető tárgyi emlékeket összegyűjtsük, dokumentáljuk, vagyis megmentsük az utókornak.
Megszólaló: Takács Péter – festménybecsüs
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 10. – a Negyven vértanú napja
A történetírók szerint – a pogány Licinius Nagy Konstantin vetélytársa és a birodalom keleti részeinek ura volt. Uralkodása alatt negyven római keresztény katona szenvedett 320. március 10-én jeges vízbe vetve, vértanúhalált. Legendájukat kódexirodalmunk nem tartja számon, sőt, hazai ikonográfiai emlékükről sem tudunk. Emléknapjukhoz viszont egy, mondhatni “ünneprontó” hagyomány fűződik. Mohácsi sokacoktól származik az a történet, hogy e nap előestéjén egy asszony szőtt. Figyelmeztették, hogy ne dolgozzék, mert holnap Negyven Vértanú ünnepére virradnak. Hányavetien felelte, hogy nem bánja, csak szenvedjenek, ő azért csak befejezi a munkáját. Az asszony két hét múlva hirtelen meghalt. A monda nyilván onnan ered, hogy valamikor a téli szövést-fonást március elejére be kellett fejezni, mert az asszonynépre már a tavaszi munka várt.
SELYEM
Az Alessandro Baricco regényéből készült Selyem két kontinensen átívelő, lenyűgöző élményt nyújtó alkotás, kanadai-francia-olasz-angol-japán kooprodukcióban készült romantikus dráma, amelyet a HBVK Filmklubjában láthatott a közönség.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – a Filmklub szervezője és vezetője, könyvtáros
KISEBBSÉGBEN
Többszörösen kisebbségben – A magyarországi román kisebbség vallási arculata és az ortodox egyház társadalmi szerepe – ezt a címet kapta a HBVK “Sokszínű kultúra a Kárpát-medencében” elnevezésű Népfőiskolai előadás-sorozatának legutóbbi állomása.
Megszólaló: Jakab Attila – előadó, vallástörténész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 9. – Jurij Alekszejevics Gagarin születésnapja (1934)
A szovjet (orosz) űrhajós, repülőtiszt, Jurij Gagarin 1960-tól részesült űrhajóskiképzésben. Az űrprogram során 20 társával együtt igen kemény kiképzésen ment keresztül. Gagarint és társát, German Tyitovot kitűnő teljesítményük és kis termetük alapján választották ki az űrutazásra. Gagarin mindössze 157 cm magas volt. 1961. április 12-én a világon elsőként hajtott végre űrrepülést a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Az egész repülés 108 percig tartott, ezalatt egyszer megkerülte a Földet. Több űrrepülésen nem vett részt, Csillagvárosban űrhajók tervezésével foglalkozott. 1968-ban egy repülőbalesetben halt meg. “Az első űrhajós” utazásával és halálával kapcsolatban számos nyitott kérdés van, az viszont bizonyos, hogy Gagarin nevét a Hold egyik róla elnevezett krátere és az 1772. sz. kisbolygó őrzi.
DALÁRDA
Az idén immár 36. alkalommal Borversenynek adott otthont a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház. A regionális megmérettetésen a Százhalombattán és környékén élők által termelt borokat várta a társadalmi és szakmai zsűritagokból álló testület. Az ünnepélyes megnyitón a Dalárda elnevezésű dalos-kedvű formáció első alkalommal lépett közönség elé.
Megszólaló: Damakné Ferenczi Anna – karnagy, a Dalárda vezetője
WUNDERLICH JÓZSEF
A Wunderlich név a borkedvelők számára biztosan ismerősen cseng, azt mondják: Wunderlich Alajos stílusteremtő őstehetség. Wunderlich József színész, a Pécsi Nemzeti Színház társulatának tagja. Hogy van-e kapocs a neves borász, “Lojzi bácsi” és a zenészként induló, majd az éneklést és a színházat választó fiatalember között? – ez is kiderül a most következő beszélgetésből, mely Wunderlich Józseffel, a Regionális Borversenyen való fellépése szünetében készült.
Megszólaló: Wunderlich József – színész