A budapesti Játékszín Primadonnák című előadásába és az Alapfokú Művészeti Iskola tanárainak és tanulóinak növendékhangversenyébe is belekóstolhatnak mai műsorunkban
MÉZESKALÁCSOS
Tószegi Judit azt mondja: a mézeskalács igazi varázslat, napfényből, nektárból és a keleti fűszerek zamatából figurákat formázott több ezer éves hagyomány; a gyökereket tisztelve alakította ki saját stílusát, melyben hangsúlyosak az ősi motívumok és újak a formák, valamint fontos számára, hogy a hagyomány tovább éljen és napjaink részévé váljon. Tószegi Judit, a Mézeskalács Mirákulum Kézműves stúdió vezetője szívesen át is adja tudását – tette ezt így a Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Házban tartott családi napon.
Megszólaló: Tószegi Judit – foglalkozásvezető, mézműves
A MIKULÁS MANÓI
A Mikulás manói című zenés mesejáték igazi mikulásváró történet, amelyben egy édes kislány szeretett, kedves mesehősökkel álmodik, akik csak neki énekelnek, táncolnak, mókáznak. A varázslatos álom utáni reggelen persze megérkezik a Mikulás ajándékokkal a puttonyában és szeretettel a szívében. Erről szól a Turay Ida Színház mesejátéka, amelyet a BKK színháztermében láthattak a gyerekek és szüleik.
Megszólaló: Boros Zoltán – rendező, színművész
NÖVENDÉKHANGVERSENY
A SZAMI, vagyis a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola tanárai és tanulói november utolsó hetében nyílt órákkal várták az érdeklődőket, ill. növendékhangversennyel tették teljessé a hetet.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – a SZAMI igazgatója
B-COOL-OS PÁROSOK
A B-Cool Dance Team Sportegyesület tagjaival nem csupán számos fellépésen találkozhat a közönség, hanem országos és nemzetközi táncversenyeken is részt vesznek – kicsik és nagyok, csapatok és párosok egyaránt. Ezúttal betekinthetnek nézőink abba, hogyan történik az utánpótlás nevelés, hiszen a kis párosokat látogattuk meg edzés közben.
Megszólaló: Mészáros Gábor – a B-Cool Dance Team Sportegyesület elnöke, vezetőedző
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 8. – Tandori Dezső születésnapja (1938.)
Tandori Dezső a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, műfordító számos művét írói álneveken adta ki. Fiatalon bekerült gimnáziumi tanárának, Nemes Nagy Ágnesnek írói-baráti körébe, többek között Mészöly Miklóssal, Ottlik Gézával és Mándy Ivánnal került szoros kapcsolatba, így e kör filozófiai tájékozódása, ízlése és erkölcsi tartása nagy hatással volt írói pályakezdésére. Tandori az irodalompolitikától tudatosan távol tartotta magát, „remeteélete” a hetvenes-nyolcvanas években legendássá vált. Budai lakásában 1977-től kezdve madárneveléssel foglalkozott, ami műveinek témavilágát is nagymértékben befolyásolja. Kikapcsolódásként képzőművészeti tevékenységet is folytatott, primitív grafikái többnyire nyelvi poénokra épülnek. A kilencvenes években horizontja kitágult, utazni kezdett és ebben a korszakában főleg a nyugati lóversenypályákon átélt élményeit kamatoztatta.
SOMA ELŐADÁSA
Spitzer Gyöngyi – művésznevén: „Soma Mamagésa” azt mondja: mára már sorsfeladatának tartja, hogy segítse az emberek „ébredését”, ezért évek óta tart különféle önismereti, személyiségfejlesztő, erőt adó kurzusokat, előadásokat, amelyeken a pszichológiát keveri spiritualitással, élettapasztalattal és humorral. „Értjük egymást? Ha igen, akkor miért nem?” címmel a Nemek közötti kommunikációról tartott előadást Soma Mamagésa a BKK színháztermében.
Megszólaló: Spitzer Gyöngyi „Soma Mamagésa” – előadó, életszemléleti tanácsadó, spirituális tanító
KEREKASZTALBESZÉLGETÉS
A „Matrica” Múzeum munkatársainak szervezésében „1989 – a párhuzamos év” címmel, az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójához kapcsolódóan,
kerekasztal beszélgetésre várták az érdeklődőket a HBVK-ba, a téma pedig a rendszerváltás évében történt százhalombattai események voltak.
Megszólaló: Balpataki Katalin – történész; Takács Péter – a BMK nyugalmazott igazgatója; Szalai Gáborné – a HBVK nyugalmazott igazgatója
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 10. – Luigi Pirandello halálának évfordulója (1936.)
80 éve halt meg Luigi Pirandello Nobel-díjas olasz drámaíró és novellista, akinek legismertebb színpadra állított műve a Hat szereplő szerzőt keres. Pirandello valódi hírnevét a drámák hozták meg, ám pályája során jóval nagyobb számban írt regényeket és novellákat, amelyek közül több is az olasz és szicíliai legendák témájára épül. Költészete szintén jelentős, de Olaszországon kívül szinte ismeretlen maradt. Írásaiban az olasz nyelv kifinomult irodalmi változatát használta, ábrázolásmódját sok humorral és iróniával fűszerezve. Érdekesség, hogy 1930. július 14-én Pirandello Az ember, aki virágot hord a szájában című drámájának előadása volt az első kísérleti televíziós közvetítés a világon. A neves olasz drámaíró és novellista 1934-ben irodalmi Nobel-díjat kapott munkássága elismeréseként.
PRIMADONNÁK
„Haldokló asszony keresi szeretteit. Irdatlan vagyon forog kockán...” – olvassa a hirdetést Leo és Jack, a két állástalan Shakespeare-színész egy pályaudvar füstös várójában. Agyukban máris megfogan egy ördögi gondolat... Így kezdődik a budapesti Játékszín Primadonnák című előadása, amelyet a BKK bérletes színházi közönsége láthatott legutóbb.
Megszólaló: Nagy Sándor – színművész; Szente Vajk – színművész
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni