Paletta

Adás időpontja: 
2016. november 21, hétfő, 19:15
Leírás: 

Kulturális magazinunkból megtudhatják, hogyan edzenek a B-Cool Dance Team táncosai és természetesen beszámolunk a Héttorony Fesztivál százhalombattai rendezvényeiről is 

BORIBON KIRÁNDUL
Marék Veronika József Attila-díjas író és grafikus, mesekönyveit maga írja és akár  illusztrálja is. Az ő nevéhez fűződik számos közismert mesefigura, pl. a kockásfülű nyúl, Kippkopp, Boribon és Annipanni is. Ez utóbbi két kedves mesehős a Nefelejcs Bábszínházban is helyet kapott, hiszen Marék Veronika Boribon és Annipanni, valamint Boribon kirándul könyvei alapján készült egy vidám, zenés bábelőadás.
Megszólaló: Erdélyi Erika – társulatvezető, bábszínész

VARGA LÁSZLÓ KIÁLLÍTÁSA
A nonfiguratív alaktalant, szabálytalan formájút jelent; egy képzőművészeti irány, amely szándékosan mellőzi a valóságos világ formáinak ábrázolását. Varga László alkotásaira „első ránézésre” sokan mondják, hogy nonfiguratív, pedig, ha jobban megnézzük ezeket a képeket, láthatjuk, hogy tele vannak figurákkal, történésekkel, eseményekkel – véli így a képzőművész is, akinek „Állati hamar” című kiállítása a BKK Lépcső galériájában kapott helyet.
Megszólaló: Varga László – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 27. – Anders Celsius születésnapja (1701.)
315 éve született Anders Celsius svéd természettudós, csillagász, aki 1737-ben tervezte meg a róla elnevezett ma is használatos, 100-as beosztású hőmérsékleti skálát. Celsius az uppsalai egyetemen tanult matematikát, fizikát és csillagászatot, ahol apja asztronómia, nagyapja pedig matematika professzor volt. Igazi tudóscsaládba született, hiszen anyai nagyapja is már csillagász volt. A családi hagyományokat követve 14 éven át az Uppsalai Egyetem csillagászat professzoraként dolgozott. Munkája során többek között foglalkozott a Nap és a Föld távolságának meghatározásával, csillagászati kutatásai eredményeként kiadott egy katalógust is, amelyben 300 csillag adatai szerepelnek. A legismertebb, nevéhez fűződő eredmény azonban az 1737-ben tervezett és ma is használatos, 100-as beosztású hőmérsékleti skála lett, amely komoly segítséget jelentett a tudományos munkában. A skálát 1742-ben mutatta be a Svéd Akadémiában tartott előadásán, ám 1750-ben Mårten Strömer svéd tudós módosította a skálát és a fagyáspontot tette meg 0°-nak, a forráspontot pedig 100°-nak.

TIBET ÉS COSTA RICA
Tibet hegyvidéki és fennsíki terület Belső-Ázsiában, az átlagosan 4900 méter tengerszint feletti magassággal a Föld legmagasabban fekvő területe, amelyet az utóbbi néhány évtizedben a „világ teteje”-ként szokás emlegetni. Costa Rica a közép-amerikai kontinenshídon található és a Happy Planet Index szerint ez a világ legboldogabb országa. Gál Zsuzsa szerint: „Kelet, vagyis Tibet a régi energiát, nyugat, vagyis Costa Rica az új energiát képviseli.” A sámánnőként ismert Gál Zsuzsa beszélt utazásairól legutóbb a BKK Világjáró battaiak című sorozatában.
Megszólaló: Gál Zsuzsa – előadó, sámánnő

BONI ÉS GÁBOR EDZÉSEN
A B-Cool Dance Team Sportegyesület elnöke és egyben vezető edzője, Mészáros Gábor miután nap mint nap edzést tart a gyerekeknek, fellépésekre, versenyekre viszi őket, ő maga is nekilát a munkának és edzőjük, Kovács Viktor instrukcióit követve, Lengyel Bonitával készülnek az újabb és újabb kihívásokra, megmérettetésekre. Őket látogattuk meg az egyik edzésükön.
Megszólaló: Kovács Viktor – akrobatika-edző; Lengyel Bonita – versenytáncos; Mészáros Gábor – vezetőedző, versenytáncos

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Advent
Az advent szó latin eredetű, jelentése: megérkezés, az Úr érkezése. Régi-régi hagyomány szerint advent idején koszorút fontak vesszőből, fűzfából és fenyőágakból, amelyet arany vagy piros színű szalaggal díszítettek. Minden egyes szín, forma sajátos jelentést hordozott. A zöld a termés színe, a piros az életé, az arany és a sárga pedig a fényé. A kör alakú forma az örökkévalóság jelképe, a varázserőé, ami soha el nem múlik. Eleink úgy vélték, hogyha ilyen „szent” koszorúkkal veszik körbe a házakat, az elűzi a gonosz szellemeket. Ezek az ősi rituálék azonban, szép lassan feledésbe merültek – mígnem 1838-ban egy protestáns lelkész az általa alapított gyermekotthon egyik termébe egy hatalmas csillárt készített fából. Erre a csillárra minden egyes istentisztelet alkalmával egy gyertyát tűzött. Ez a kedves szokás hamar követőkre talált, de csak 1860-ban alakult ki az a forma, hogy csupán csak négy gyertyát, az advent négy vasárnapjának jelképét tűzték a koszorúra, hiszen a gyertyagyújtás a keresztény mitológiában annak a fontos eseménynek a része, amely Jézus eljövetelét jelenti.

LEÁNYDÍCSÉRŐ
A Makovecz Imre születésnapjához kötődő Héttorony fesztivál idén is a Mester épületei és szellemi hagyatéka köré szerveződve vonultatott fel olyan hazai népzenei és világzenei programokat, amelyek a Kárpát-medence népi műveltségét, kollektív emlékezetét és kreativitását hivatottak szolgálni. A már megszokott módon több – idén 11 – helyszínre utazó fesztivál egyik állomása Százhalombatta volt. A Szent István templomban összegyűltek a magyar folk legjobb énekesnői és elsőként Kiss Ferenc Leánydícsérőjét adta elő Herczku Ágnes, Paár Julianna és Szalóki Ági az Etnofon Zenei Társulással.
Megszólaló: Kiss Ferenc – zeneszerző, népzenész

FÉNYFESTÉS
A Night Projection története 2005-ben kezdődött egy általuk tervezett és megvalósított „Fénykupolával”. Ezzel a fényinstallációval kezdődött a vetítés iránti szerelem, amely azóta is töretlenül tart. Az évek során a diavetítőkön és projektorokon keresztül eljutottak az általuk fejlesztett nagy fényerejű vetítőgépekig, munkáik során pedig nagy gyakorlatra tettek szert a fénydekorálásban. A Héttorony fesztiválhoz kapcsolódóan két estén keresztül a Szent István teret körülvevő épületekre – többek között Makovecz Imre rajzaiból és grafikáiból készült képeket „festettek” 22 vetítőgép segítségével.
Megszólaló: Barcsai Péter – „fényfestő”

FOLK
Lajkó Félix Liszt Ferenc-díjas világzenei hegedűművész és zeneszerző virtuóz módon kezeli a hegedűt, emellett kiválóan játszik zongorán és citerán is.
A citerával 10 éves korában, míg a hegedűvel hatodik osztályos korában került közelebbi kapcsolatba. Lajkó Félix a Héttorony fesztivál százhalombattai állomásán mindkét hangszeren játszott a Folk című koncertje során – zenésztársaival, ill. neves énekesnőkkel kiegészülve.
Megszólaló: Lajkó Félix – Liszt Ferenc-díjas hegedűművész és zeneszerző