Az Aranybálon a Copacabana Brazil Show táncosai igazán forró és egyben oldott hangulatot varázsoltak színvonalas és színes produkciójukkal
BRUMI MACI
A Meseerdő Bábszínház meséi egyszerű, fordulatokban gazdag, sok- sok érzelemmel, humorral átszőtt tanulságos történetek, amelyek közel állnak a gyermekek érzelmi világához. Így van ez a Brumi Maci születésnapja című bábelőadás során is, amelyet a Családok délutánján láthatott a BKK kisgyermekes családi közönsége.
Megszólaló: Papp Ágnes – bábszínész
VELENCE
Krieg Ferenc festőművész több alkalommal járt Velencében, ahol megragadta a velencei karnevál hangulata, amely számos maszk, maskarás alak és egyéb nonfiguratív mű megalkotására ihlette. A HBVK Városi értékek–Értékes városiak sorozatának keretében Krieg Ferenc „Velence” témájú képeit nézhetik meg az érdeklődők. A kiállításmegnyitó előtt a festőművész fiával beszélgettünk.
Megszólaló: Ifj. Krieg Ferenc – a festőművész fia
APOLLÓ SZÍNHÁZ
Karinthy Frigyes fiatal korától kezdve vonzódott a tudományokhoz, sőt, a magyarok közül elsőként ült repülőre Wittmann Viktor pilóta mellett. Mégis – író, költő, műfordító lett belőle és az olvasóközönség többnyire irodalmi karikatúráit ismeri, az „Így írtok ti”-t, valamint a kisdiák életéből megírt képeket tartalmazó „Tanár úr kérem”-et. Ez utóbbi mű színpadi feldolgozását az Apolló Színház társulatának előadásában láthatták a BKK színháztermében a felsőtagozatos diákok.
Megszólaló: Heidinger Zoltán – az Apolló Színház vezetője, színész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szökőév – szökőnap
A világ legtöbb országában a Gergely-naptárt használják, amely 1582-ből XIII. Gergely pápától származik. Magyarországon is már 1587 óta eszerint „számoljuk” a napokat. Ez a naptár meghatározott években a 28 napos február hónaphoz egy plusz napot ad, így az a szökőévben 29 napos lesz. És hogy mikor van valójában a szökőnap? A válasz naptártörténeti okokra vezethető vissza, melynek alapja az a rossz felfogás, mely szerint szökőévben a február hónap egy toldaléknapot kap. A valóság azonban az, hogy a február 24. napja megduplázódik, így a szökőnap közbeékelődik a hagyományos év február 24. és 25. napja közé, ezért Mátyás névnapja és az azt követő névnapok mind egy nappal eltolódnak, amely „Mátyás ugrása” néven is ismeretes. Ennek következtében február 24. napján a szökőévekben senki sem ünnepli a névnapját, a február végi nevek pedig egy nappal eltolódnak a naptárban. Akit például Elemérnek hívnak, négyévente február 29-én ünnepel, egyébként pedig február 28-án. Aki pedig szökőévben született, február 29-én, nyugodtan ünnepelheti születésnapját a többi évben február 28-án.
BÚVÁRRÉGÉSZ ELŐADÁS
Az egykoron folyók, tavak vagy éppen tengerek mélyére került hajók, építmények, a velük együtt vízbe került tárgyak feltárása régészeti feladat. Alacsony vízálláskor vagy mederkotráskor kerülnek elő azok a facölöpök, deszkák, tárgyak, amelyek további kutatására vízbe merülnek a búvárrégészek. A „Matrica” Múzeum legújabb időszaki kiállításához kapcsolódóan „Mit rejt a Duna?” címmel dr. Tóth János Attila régész mutatta be az érdeklődőknek a magyarországi búvárrégészetet.
Megszólaló: dr. Tóth János Attila – régész, búvárrégész
SZOLNOKI PÉTER
A Freedom együttes januárban immár hetedik alkalommal újévköszöntő koncertre várta a közönséget a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontba és mint mindig, ezúttal is neves vendégművészekkel egészítették ki saját együttesüket. Szolnoki Péter, aki tavaly ősszel már „erősítette” a csapatot, ezúttal – ellenben az előző alkalommal – most saját együttese, a Bon-Bon két dalának átdolgozásával is meglepte a közönséget.
Megszólaló: Szolnoki Péter – énekes, zenész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 28. – a Kalevala napja
Február 28-a, a Kalevala napja a finn nép ünnepe, annak emlékére, hogy Elias Lönnrot néprajztudós 1835. február 28-án tette közzé az első Kalevala-kötethez írt előszavát és megjelentette az eposz második változatát, a 32 énekből álló ún. Régi-Kalevalát, amely már tökéletesen megfelelt a kortársak naiv finn őseposzról alkotott elképzeléseinek. A Régi-Kalevala világsikere kiemelte a finneket az ismeretlen népek sorából, hozzájárult a finn nyelv fejlődéséhez és a finn nemzeti öntudat erősödéséhez. Ezt követően Lönnrot a karjalai eposzba más finn területek népi énekeit is beledolgozta, így készült el a végleges – ma is ismert – változat, az 50 éneket tartalmazó Új-Kalevala 1849-ben.
DOBOS KISLÁNY
A Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium, valamint az Aranykapu Alapítvány közös szervezésében létrejött Aranybálon főként a tánccé volt a főszerep az „estindító-fellépések” során is – egy pici lány azonban hangszeres tudását mutatta meg a közönségnek.
Megszólaló: Renner Anna
COPACABANA SHOW
A Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban megtartott Aranybálon a Copacabana Brazil Show táncosai igazán forró és egyben oldott hangulatot varázsoltak színvonalas és színes produkciójukkal, melynek zárásaként együtt táncoltak a közönséggel – ennek köszönhetően a műsoruk után is megmaradt a felhőtlen jókedv.
Megszólaló: Susanne Reinhardt – manager
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni