Paletta

Adás időpontja: 
2016. január 25, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban a Magyar Kultúra Napjával foglalkozunk. Felidézzük többek között a Himnusz szavalóversenyt, az „Itthon vagyok” című gálaműsort és a Tóték című színházi előadást is

HIMNUSZ
A BKK az idén immár harmadik alkalommal szavaló versenyt hirdetett felsőtagozatos és középiskolás diákoknak, amelynek célja, hogy a Himnusz születésének emléket állítson, tisztelegjen Kölcsey Ferenc és a reformkor más költői előtt. A hagyományoknak megfelelően – a legjobb versmondó lehetőséget kapott arra, hogy január 22-én a Városi ünnepségen fellépjen. Jurczyszak Elisabeth, az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium 12. osztályos diákja bizonyult az egyik legjobbnak a megmérettetésen és így az ő előadásában hallhatta a közönség a Himnuszt.

MINIKONCERT
Természetesen nemcsak városunk kulturális intézményeiben, az iskolákban is mindig megünneplik a Magyar Kultúra Napját. A százhalombattai Eötvös Loránd, ill. a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában két tehetséges fiatal, az Eötvös iskolás Násztor Eszter és Tallós Álmos a budapesti Óbudai Waldorf Általános Iskola növendéke mutatta meg a diákoknak egy csokorba kötve, hogy számukra mit is jelent a kultúra és mit jelent magyarnak lenni legkedvesebb zeneműveiken, verseiken és népdalaikon keresztül.
Megszólaló: Tallós Álmos – fellépő; Násztor Eszter – fellépő; Násztorné Réczei Éva – pedagógus

KÁRPÁT-MEDENCE LEGSZEBB TÁJAI
A HBVK legutóbbi „Színek, versek, hangulatok” című programja a „Barangolás a Kárpát-medence legszebb tájain” címet kapta és ezúttal is a Pozsgai- és a Takács Galéria képeiből láthatnak válogatást az érdeklődők.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs

KELETI NÉPEK – KÖNYVBEMUTATÓ
A HBVK-ban szintén a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódott Pálóczi Horváth András könyvbemutatója. A közönség a történész-régész tolmácsolásában megismerhette a Keleti Népek a középkorban c. könyvét.
Megszólaló: Pálóczy Horváth András – történész, régész

VÁROSI NÉPDALKÖR
Az idei Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan ismét megrendezésre került az „Egy csepp népköltészet” elnevezésű program a BKK kamaratermében és ezúttal is a házigazda a Városi Népdalkör volt.
Megszólaló: Dobák Józsefné – a Városi Népdalkör vezetője

MUSLINCA DALÁRDA
Mint az az iménti beszélgetésből is kiderült, az „Egy csepp népköltészet” elnevezésű program vendég-fellépői ezúttal is a Muslinca Dalárda tagjai voltak – vezetőjükkel készült a most következő beszélgetés.
Megszólaló: Damakné Ferenczi Anna – a Muslinca Dalárda vezetője

MAGYAR KULTÚRA NAPI GÁLAMŰSOR
Miközben a Szekeres József Konferencia és Rendezvényközpontban zajlott a Himnusz szavalóverseny, mindeközben zsúfolásig megtelt a BKK színházterme százhalombattai diákokkal, felsőtagozatosokkal és középiskolásokkal – akik az „Itthon vagyok” elnevezésű nagyszabású és sokszínű gálaműsort tekinthették meg.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója

MKN-I KIÁLLÍTÁS
Évek óta hagyomány, hogy a SZAK Stúdió és a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület közös kiállításának megnyitója is színesíti a Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett programok sorát a BKK-ban – így volt ez az idén is.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs

TÓTÉK
Örkény István: Tóték című művében miközben pusztít a háború lelki és szellemi fronton, Tóték Mártraszentannán meg csak dobozolnak és miután az Őrnagy hozzájuk kerül már a végkimerülés határát súrolva dobozolnak… A Magyar Kultúra Napja alkalmából az idei díszelőadás a Tóték című tragikomédia volt, a Kecskeméti Katona József Színház előadásában, Kőszegi Ákos főszereplésével.
Megszólaló: Kőszegi Ákos – Jászai Mari-díjas színművész