A karácsonyi készülődés időszakában legtöbben feszültségben élünk, nincs időnk a pihenésre és a regenerálódásra. Südi Iringó szerint, ilyenkor is az aktív testmozgás az egyik legjobb „gyógyír”
SZTC GÁLA
A karácsonyt a világ számos országában megünneplik. Bár rengeteg eltérés mutatkozik, hiszen lehet, hogy kenguru, de lehet, hogy rénszarvas segédlettel jutnak el az ajándékok a címzetthez, de az ünnep mindenütt a szeretetről, a családok együttlétéről szól. Tágabb értelemben is vehetjük a családot – úgy, mint pl. az SZTC Táncszakosztálya esetében is. A táncosok karácsonyi gálaműsora után beszélgettünk Nagyné Török Anikóval.
Megszólaló: Nagyné Török Anikó – az SZTC Táncszakosztályának vezetője, tánctanár
FUVOLA VIZSGAKONCERT
Azt mondják, az adventi időszak azért van, hogy fizikailag és szellemileg egyaránt rákészüljünk az ünnepre. A „felkészülést” nagyban segítette a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola növendékei és családtagjai, ismerősei számára, hogy minden tanszak külön-külön év-, ill. félévzáró vizsgakoncerttel készültek. Most – elsőként – a fuvola-tanszakosok koncertjébe nyerhetnek betekintést.
Megszólaló: Gergely Annamária – fuvolatanár
IRINGÓÉK GÁLÁJA
A karácsonyi készülődés időszakában legtöbben feszültségben élünk, nincs időnk a pihenésre és a regenerálódásra. Südi Iringó szerint, ilyenkor is az aktív testmozgás az egyik legjobb „gyógyír”; képes arra, hogy visszalopja belénk az életkedvet, hiszen a tánc nemcsak testi igénybevételt, hanem feszültség-levezetést, feltöltődést is jelent. „A tél varázsa” – ezt a címet kapta az Iringó TáncStúdió gálaműsora, amelynek a BKK színházterme adott otthont.
Megszólaló: Südi Iringó – az Iringó TáncStúdió vezetője, tánctanár, táncos
ZONGORA VIZSGAKONCERT
Országszerte sok adventi és karácsonyi programot szerveznek, ahol kicsi és nagy egyaránt megtalálhatja a neki valót – sőt fellépőként is részese lehet a rendezvényeknek. Így van ez a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola növendékei esetében is – legutóbb a zongora tanszakosok vizsgakoncertjén jártunk.
Megszólaló: Kun Katalin – zongoratanár, a SZAMI igazgatóhelyettese
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Karácsony – a nagyvilágban I.
Már a Római Birodalomban is szerepel a naptárban a karácsony, mely szorosan kapcsolódik a kereszténységhez, hiszen Jézus Krisztus születésének ünnepe ez. Igazán meghatározó ünnepnappá azonban csak sokkal később vált, sőt a karácsonyfa állítása és a karácsonyi üdvözlő lapok küldése alig kétszáz éves.
A világban számtalan módja van az ünneplésnek. Kenyában például még a templomokat is feldíszítik szalagokkal, virágokkal, léggömbökkel, zöld növényekkel és az ünnepi vacsorát a szabadban készítik el, nyílt tűzön. Ausztráliában a 35 fokos melegben leginkább a tengerpartra járnak, a Mikulás „szánját” nyolc fehér kenguru húzza, a karácsonyi vacsorát pedig a szabadban fogyasztják el. Angliában már több ezer éve ünneplik a karácsonyt és hagyományt teremtettek azzal, hogy itt kezdtek először fagyöngyöt függeszteni az ajtó fölé (a
fagyöngy alatti csókolózás egyébként eredetileg pogány szokás volt). Karácsony estéjén a gyerekek lefekvés előtt a kandalló vagy az ágy szélére akasztják harisnyájukat, remélve, hogy Santa Claus reggelre ajándékokkal rakja tele őket.
HÖLGYEK ECSETTEL
Sokáig úgy gondolták, hogy azért nincsenek „alkotó nők”, mert a család, a női szerep nem fér össze a művészettel. Aztán egyre többen rájöttek, milyen fontos lenne, hogy a világot női szemmel is megismerjük, mert ez egészen más, mint a férfiaké. Takács Péter is úgy gondolta, hogy fontos, hogy megismerjük a nők művészetét – ezért most ismét „Hölgyek ecsettel” mutatkoznak meg a HBVK kiállítóterében.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs
VÍGH JUDIT ELŐADÓESTJE
Asszonysors – Lélekruha. Ezt a címet kapta Vigh Judit Márta előadóestje, melyen igazán „szívből jövő” verseket hallhatott a HBVK közönsége.
Megszólaló: Vígh Judit Márta – előadó
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Karácsony – a nagyvilágban II.
Finnországban a karácsony az év legfontosabb ünnepe, a finneknél ilyenkor a jácint és a mikulásvirág fontos „szerepet” kap, a karácsony színe pedig a piros. December 24-én délben Turkuban, Finnország korábbi fővárosában kihirdetik a karácsonyi békét, a vacsora után felbontják az ajándékokat, amit a télapó (vagyis a Joulupukki) hoz és természetesen a karácsonyi szauna sem maradhat el. Németországban precíz és gyönyörű a karácsonyfa, december 24-én díszítik fel, sőt a gyerekek is segítenek ebben. A németeknél a Télapó vagy a kis Jézus hozza az ajándékokat december 24-én este és a karácsonyfa alá rakja őket. Amerikában a karácsony meleg, örömteli ünneplése a német és a holland bevándorlóknak köszönhető. A karácsonyi időszak rögtön a Hálaadás, vagyis november utolsó csütörtöke után kezdődik. Mindenki feldíszíti a fát akár már a Hálaadás napjára és onnantól kezdve egészen Karácsony napjáig megmarad.
ADVENTI KONCERT
Advent idején – a hagyományok szerint – a csendes várakozásban nincs helye a mulatozásnak, karácsonyig nem rendezünk bált, nem hallgatunk hangos zenét, úgy is mondják: „András zárja a hegedűt”. Ilyenkor egy meghitt adventi koncert teheti még szebbé az ünnepi időszakot – így volt ez a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola művésztanárainak és növendékeinek hangversenyén is a Református templomban.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – a SZAMI igazgatója
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni