Rudolf a kis rénszarvas piros orral születik, emiatt társai sokat csúfolják. Már-már elbújdosna a világ elől, amikor barátokra lel, akik nem bántják azért, mert más, mint a többiek
ALKOTÓS CSALÁDI NAP
Az adventi Óvárosi családi napon, a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban advent első vasárnapján – kicsik és nagyok együtt játszottak, alkottak és ezúttal is számos élménnyel gazdagodtak.
Megszólaló: Poszpisek Márta – foglalkozásvezető, grafikusművész
MÉZESKALÁCSOS CSALÁDI NAP
A legutóbbi Dunafüredi családi nap már a karácsonyi készülődés jegyében telt. A Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Házban Tószegi Judit kézművessel mézeskalács készítés és díszítés, az udvarban pedig sütőtök- és gesztenye-sütögetés várta az érdeklődőket.
Megszólaló: Tószegi Judit – foglalkozásvezető, kézműves
KÓRUSOK
A Liszt Ferenc Vegyes Kar kezdeményezésére százhalombattai kórusok adventi koncertjének adott otthont a Szent István Katolikus Templom. A felnőtt kórustagokon kívül a műsorban felléptek a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola ORFF Zenekara, Bodzavirág Kórusa és Bodzabogyók Énekegyüttese, valamint az Arany János Általános Iskola és Gimnázium Margaréta Kórusa, ill. a Golden Voices, melyben a gimnazisták énekelnek.
Megszólaló: Kriesch András – a Liszt Ferenc Vegyes Kar karnagya
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 10. – Török Sophie (1895)
A Baumgarten-díjas költő és írónő,Tanner Ilona Babits Mihálytól kapta a Török Sophie írói nevet. Költészetének jellemző formája az önelemző monológ, a női szerep pedig gyakori témája volt műveinek. Tanner Ilona1920-ban ismerkedett meg Babits Mihállyal, ekkor még Szabó Lőrinc menyasszonya volt, de pár hónapos ismeretség után, Babits Mihályhoz ment feleségül. A házaspár kölcsönösen szerette egymást, Babits elismerte felesége tehetségét, de a művész és a feleség szerep sosem fért meg egymás mellett Sophie életében. Babits súlyos betegsége is nehezebbé tette életüket, majd a férj halála után teljesen magára marad. Utolsó megjelent műve, a Sirató c. verseskötete, Babits Mihálynak állít emléket.
TÉLAPÓ KARÁCSONYI RÉNSZARVASA
Rudolf a kis rénszarvas piros orral születik, emiatt társai sokat csúfolják. Már-már elbújdosna a világ elől, amikor barátokra lel, akik nem bántják azért, mert más, mint a többiek. Barátai segítségével legyőzi, sőt jószívűvé változtatja Mikulás ősi ellenségét Viharellát. Hóvihar miatt csak Ő vezetheti a Mikulás szánhúzóit, mivel sokat csúfolt orra messzire világít. A Karácsony így meg lesz mentve és a kis rénszarvasból hős lesz. Erről szól a Fogi Színház Télapó karácsonyi rénszarvasa című zenés mesejátéka, amelyet a BKK-ban láthatott a közönség.
Megszólaló: Vinyarszki János – színész
DOBPARÁDÉ
Az idén – rendhagyó módon – advent második vasárnapján, a Mikulás segítségével és dobparádéval kísérve gyúltak fel a fények Szent István téren. A Metronóm Dobiskola látványos bemutatóján igazi karácsonyi hangulatot „varázsoltak” nekünk a növendékek, hiszen műsorukban a régi és új slágerek mellett felcsendültek karácsonyi dalok is, amelyeket pörgős dobszólók tarkítottak.
Megszólaló: Buzás György – a Metronóm Dobiskola vezetője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 13. – Luca napja
A magyar néphit szerint Luca egy boszorkány, aki előszeretettel riogatja az embereket és nem is elégszik meg mindig csak az ijesztgetéssel, kedvteléssel okoz ugyanis kárt emberekben és állatokban egyaránt. Nem csoda hát, hogy az emberek sokféle módszert kitaláltak, hogy távol tartsák a házuktól ezt a rontó nőszemélyt. A kalendárium szerint Luca napja gonoszjáró nap, amikor a boszorkák megronthatják az embereket: emiatt be kell zárni minden ablakot, ajtót, amire még keresztet is rajzoltak és a seprűket is jól elrejtették előlük. Szintén e naphoz kapcsolódik egy jóslás, miszerint a lányok pogácsát sütöttek, hogy megjósolják, ki lesz a férjük. A süteményekben 1-1 nevet rejtő cédulát tettek, majd a 12 pogácsából mindennap egyet a tűzbe dobtak és amelyik karácsonyra megmaradt, az mutatta meg a jövendőbelit. A Luca kalendárium szerint a karácsonyig eltelt 12 nap időjárásából próbáltak következtetni az egész évire, a Luca búzából pedig a következő év termésére.
BATTA RÉGEN ÉS MOST
A nagy sikernek köszönhetően a Városi Archívum kezelője, Kovács Edina történész ismét arra kérte Török Lászlót, hogy a gyűjteményből régi fotók „mintájára”, örökítse meg az ábrázolt városrészek mai állapotát. „Ilyen volt, ilyen lett” – ezt láthatták az érdeklődők a legutóbbi találkozón a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Edina – történész, a Városi Archívum kezelője; Török László – fotós
CSÓKA KIJEVBEN
Kijevben, Ukrajna fővárosában, az 1890-ben épített patinás belvárosi palotában, a Csokoládé-házban november 27-én nyílt meg Csóka László százhalombattai festőművész „Jelek az úton” című nonfiguratív kiállítása, amely szervesen illeszkedik az október 20-a óta zajló Magyar Kultúra Hetei rendezvénysorozatba. A képzőművésszel hazaérkezése után beszélgettünk.
Megszólaló: Csóka László – képzőművész
HABANA
Aki járt már Kubában, átélhette azt a páratlan életérzést, amit egy-egy kubai zenekar élő fellépése nyújt: felejthetetlen, semmihez sem hasonlítható, különleges élmény. A rendkívül sok megpróbáltatáson átesett nép életösztöne – a rengeteg könny és fájdalom ellenére – töretlen, minden pillanatban az élet feltétlen szeretetét, a boldogság keresését hirdetik, azt mondják, a kubaiaknak a zene és a tánc jelenti az utat a boldogsághoz. A kubai nép elsőszámú kedvence, a Habana Social Club zenekar 2015 telén Magyarországon koncertezik, a turné egyik állomása pedig Százhalombatta, a BKK volt.
Megszólaló: Clemente Hechevarria – alapítótag, zenész; Alberto Chavez Reyes – énekes
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni