Paletta

Adás időpontja: 
2015. október 12, hétfő, 19:15
Leírás: 

A Zoom nevű négytagú zenekar 2008 óta működik folyamatosan. Ezalatt a hét év alatt volt egy-két tagcsere, de a dobos és a frontember végig együtt maradt

CSILLAGHÚR
Sás Károly 16 éves korától ír zenét, dalokat, gyermekdalokat pedig 2011 óta, ekkor alapította a Csillaghúr együttest is. A zenekar történetében igazi fordulópontot jelentett, amikor lánya, Ildikó is bekapcsolódott a munkába. Ennek eredményeként 2013-ban megjelent a „Csillaghúr és barátai” című mesés, verses, zene CD mellékletes könyv. Ezt a kiadványt, kettőjük közös alkotását ismerhették meg a százhalombattai iskolás gyerekek a HBVK-ban egy zenés könyvbemutató formájában.
Megszólaló: Sás Károly – a Csillaghúr együttes zeneszerzője és dalszövegírója; Sás Ildikó – a Csillaghúr együttes énekese, zeneszerző, szövegíró

NAGY PÉTERNÉ KIÁLLÍTÁSA
A BKK Mini Galériájában időről-időre újabb és újabb százhalombattai vagy a régióban élő alkotó munkáját ismerhetik meg az érdeklődők – legutóbb Nagy Péterné alkotásai kerültek a falakra.
Megszólaló: Nagy Péterné – alkotó

ÖSSZEFÜGGÉSEK
A Városi értékek – Értékes városiak sorozat legutóbbi állomásán Szalai Attila tartott előadást a HBVK-ban „Összefüggések” címmel.
Megszólaló: Szalai Attila – előadó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 17. – Eger ostroma (1552)
Eger ostroma az Oszmán Birodalom 1552. évi hadjáratának utolsó hadieseménye volt, melyet „egri diadal” elnevezéssel illet a magyar történelem és a nemzet emlékezete. Az egri várban kis létszámú, többségében magyar várvédő katona állt szemben a szultán hadseregével és a törökök 38 napig ostromolták Eger várát, ám 1552. október 17-én, a hadiszezon lejártával befejezték a harcot. A védősereg a túlerővel szemben, ötheti ostromban védte meg a várat. Mivel Egert nem tudták bevenni, a felvidéki gazdag bányavárosok is megmenekültek egy későbbi török támadástól. Továbbá – ez a magyar győzelem azt az eredményt is hozta, hogy sikerült 1596-ig megállítani a további oszmán hódítást.

ZSIDÓ MEZŐKÖN
A Zsidó mezőkön – zsidó mezőkről című kamaraszínházi előadás a kor üldözötteinek állít emléket. A rendező, Garai Róbert megfogalmazása szerint az előadás üzenete, hogy fájdalmasan hiányzik a történelmi visszatekintés, a mai napig kibeszéletlenek a múlt traumái, a felelősség kérdése pedig mindennapjainkat kíséri. Az 1920-től 1945-ig tartó korszak forrásaira támaszkodó és zenei világát idéző színpadi művet a Rendezvényközpontban láthatta a százhalombattai közönség.
Megszólaló: Garai Róbert – rendező, színművész

MŰVÉSZTANÁROK KONCERTJE
Az idei, immár 14. alkalommal megrendezésre kerülő „Musica Matricana” Kórustalálkozó és Zenei Napok a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola művésztanárainak koncertjével kezdődött a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Kun Katalin – zongoraművész, a SZAMI igazgatóhelyettese

GÁLAMŰSOR
XIV. „Musica Matricana” Kórustalálkozó és Zenei Napok idei gálaműsorán helyi kórusok közös koncertjét kísérhette figyelemmel a közönség. A BKK színpadán a Canticum Novum Kamarakórus, a Chorus Matricanus Nőikar és a Liszt Ferenc Vegyes Kar lépett fel.
Megszólaló: Kriesch András – a Liszt Ferenc Vegyes Kar karnagya; Szabó Éva – a Liszt Ferenc Vegyes Kar másodkarnagya; Fűri Anna – a Chorus Matricanus Nőikar karnagya; Csehák Izolda – a Canticum Novum Kamarakórus karnagya

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 19. – a totó indulása (1947)
A totó nevű állami koncesszió alapján szervezett szerencsejáték 1947. október 19-én, vagyis 68 évvel ezelőtt indult Magyarországon. A játék bevezetése az 1948-as londoni olimpiához kapcsolódott, az eseményre való felkészülésre, illetve a részvételi költségek fedezésére vezették be a sportfogadást a külföldi tapasztalatok alapján. Az angol nyereményalap-felosztásos rendszerek közül a leginkább közérthető 12 főmérkőzéses angol totóra építettek a magyar játéktervezők. „A totó a magyar sport új alapja” című bevezető reklámkampány plakátjaival is ezt tükrözte. Ez az első totóplakát az olimpiai karikákat mutatta be fent, közepén egy klasszikus diszkoszvető figura, alul pedig egy egyforintos érme helyezkedett el, mint a diszkoszvető alapja. A legnagyobb totó-nyeremény a mai napig egy 1998-as héten történt meg, amikor valaki 46,5 millió forintot nyert 13+1-es találatával.

ZOOM
A Zoom nevű négytagú zenekar 2008 óta működik folyamatosan. Ezalatt a hét év alatt volt egy-két tagcsere, de a dobos és a frontember végig együtt maradt. A fiúkkal a hétvégi százhalombattai fellépés előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Boros Bálint – énekes, basszusgitáros; Raczkó Tamás – az együttes managere; Raczkó Balázs – gitáros; Dudás Máté – dobos; Dudás Bence – gitáros