Igazi dobparádét is láthatott/hallhatott a Battai Napok közönsége. A Metronóm Dobiskola fergeteges műsora során régi és új slágerek élő dobkísérettel, pörgős dobszólókkal „csendültek fel”
ALMA KONCERT
Az Alma együttes honlapján is olvasható, hogy az idén februárban a csapat énekese, Buda Gábor átmeneti hangproblémákkal küzdött és orvosai néhány hétig némaságra kárhoztatták. Aki ismeri őt, tudja, mekkora próbatételt jelenthetett ez számára, hiszen egy született dumagép. Ekkor lett Gábor „magyar hangja” a koncerteken Körmendy Dávid, akit már jól ismerhettek a rendszeres Alma koncertre járók. Mindez olyan jól sikerült, hogy azóta már Dávid is frontemberként tevékenykedik – így volt ez az idei Battai Napokon is.
Megszólaló: Buda Gábor – énekes, az Alma együttes frontembere; Körmendy Dávid – énekes, az Alma együttes frontembere
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 30. - Benedek Elek születésnapja (1859)
Benedek Elek író, újságíró, mint meseíró a magyar gyermekirodalom egyik megteremtője. Ifjúsági írásaival, szerkesztői működésével az élen járó pedagógusok között foglal helyet. 2005 tavaszán a Magyar Olvasástársaság felhívással fordult mindazokhoz, akiknek fontos a népmesék fennmaradása, hogy csatlakozzon ahhoz a kezdeményezéshez, amely szerint szeptember 30-a – Benedek Elek születésnapja – legyen a Népmese Napja. A Magyar Népmese Napját első ízben 2005. szeptember 30-án rendezték meg és azóta is számos rendezvény keretében emlékezhetünk meg erről a napról, így tisztelegve a nagy mesemondó emléke előtt.
NÉPMESÉS ELŐADÁS
A mese az érzelmi intelligencia fejlesztésének legfontosabb eszköze, olyan lelki táplálék, amely életre szóló nyomokat hagy a gyermekben – így vélekedik Dr. Kádár Annamária, aki a Magyar Népmese Napja alkalmából „Mesepszichológia” címmel tartott előadást a HBVK-ban.
Megszólaló: Dr. Kádár Annamária – pszichológus, tanár
DOBISKOLÁSOK
Igazi dobparádét is láthatott/hallhatott a Battai Napok közönsége. A Metronóm Dobiskola fergeteges műsora során régi és új slágerek élő dobkísérettel, pörgős dobszólókkal „csendültek fel”.
Megszólaló: Buzás György – a Metronóm Dobiskola vezetője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 29. – Szent Mihály arkangyal napja
Szent Mihály arkangyal egyike a 7 arkangyalnak, vagyis főangyalnak. Ő a mennyei hadak nagy vezére és győztes harcosa. Héberül „miká el”, ami azt jelenti: „aki olyan, mint az Isten”. A többi főangyalhoz hasonlóan a művészetben általában szárnnyal van ábrázolva, egyházi ruhában, vagy harci öltözékben (karddal, pajzzsal és kopjával), lábánál a legyőzött sárkánnyal (a Sátán megtestesítőjével). Mihály és Gabriél arkangyal képe megjelenik a magyar Szent Koronán is. A magyar néphagyományban Szent Mihály ott van a haldoklók mellett, segít itthagyni a földi világot, átkíséri a lelkeket a túlvilágra. Ehhez a jelenséghez kapcsolódik Szent Mihály lova. Innen a magyar néphagyományban a Göncölszekér másik neve, Szent Mihály szekere, sőt, a Tejút egyik középkori neve Szent Mihály útja.
SZÉKELYORSZÁG
Hegedűs Imre János a Székelyország című könyvében belülről, a beavatottak biztonságával szemléli, vizsgálja az őseitől örökbe kapott hazáját, a Székelyföldet.
E kötet bemutatójának a HBVK adott otthont.
Megszólaló: Hegedűs Imre János – író
HÜRREM
Haszeki Hürrem szultána I. Szulejmán szultán felesége volt és több mint harminc évig játszott szerepet az oszmán történelemben. Szulejmánnak államügyekben is tanácsadója volt, emellett öt fiút és egy leányt szült neki. A világszerte népszerű Szulejmán című televíziós sorozat pedig az utóbbi időben ismét reflektorfénybe hozta őt – Hürremről szólt Kovács Edina történész évadnyitó előadása a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Edina – előadó, történész, a Városi Archívum kezelője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 29. – Caravaggio születésnapja (1571)
Caravaggio itáliai festő, aki korának művészeti elvárásai ellen lázadva vált a manierizmus, valamint a 17. század eleji naturalisztikus ábrázolás iskolateremtő képviselőjévé Milánóban volt festőtanonc, majd Rómába ment. Eleinte koldusszegényen nyomorgott, majd egyre több megrendelést kapott, de egyre több botrányba is keveredett. Rendszeres résztvevője volt verekedéseknek, feljelentették becsületsértésért, de tehetős és nagy befolyással bíró pártfogói kimentették. Egy sokak által önvédelemnek is felfogható gyilkosság volt az utolsó csepp a pohárban. Menekülnie kellett és Nápolyba került, ahol szintén ünnepelt festő lett. Később Máltára utazott, ahol felvették a Máltai lovagrendbe, de egy újabb verekedés miatt bebörtönözték. Nem bírta a fogságot, megszökött, és Szicíliába menekült, majd visszatért Nápolyba és ott festette meg utolsó képét is. Festészetét forradalmian új stílus jellemezte, amely a fény és árnyék kontrasztján alapult. Rövid pályafutása ellenére jelentős életművet hagyott hátra és utat mutatott követőinek, a caravaggisták-nak.
BIG BUNNY
The Big Bunny Hall Swinger Club nem ismeretlen a hazai szintér, ill. a százhalombattai közönség számára – így a Battai Napokon való és a Battai Napokat záró fellépésükre természetesen sokan voltak kíváncsiak.
Megszólaló: Mérges Norbert – basszusgitáros; Tobola Norbert – dobos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni