CSERNIK SZENDE
„A mese gyógyír, a mese játék, a mese csoda, a mese hit, a mese lélek. Mosoly mindenki lelkére” – ezt mondja Csernik Szende, aki Székelyföldön egy kis városkában, Sepsiszentgyörgyön látta meg a napvilágot , a nyarakat pedig a nagyszüleinél, Dálnokon töltötte. Szende hálás az ősi székely népének, hogy ilyen ajándékot hagyott nekünk, kincset, amit még sokáig szeretne ápolni és továbbadni minél több embernek. Csernik Szende székely lábbábos mesemondó is fellépett a sz-i Városi Gyermeknapon.
Megszólaló: Csernik Szende – lábbábos mesemondó
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 8. – Eőry Emil születésnapja (1939)
Az 1940 óta Érden élő képzőművész Eőry Emil, a hatvanas évek végén a Szőnyi István Szabadiskola festő, majd szobrász szakán tanult, mestere Gyémánt László, majd Csíkszentmihályi Róbert volt. Eőry Emil művei a klasszikus szobrászat és a népművészet hagyományos formanyelvét integrálni képes modern szobrászathoz köthetők. Munkáit kezdetektől műfaji sokféleség, változatos anyaghasználat (pl. kő, fa, bronz, vas) jellemzi. Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a Magyar Szobrász Társaságnak és az X-Art Egyesületnek. Megkapta Érd város Életműdíját, valamint a Nemzetközi Érem- és Kisplasztikai Díjat. A szomszédos településen több helyen is találkozhatunk köztéri szobraival: Életfa c. bronzszobra a Magyar Földrajzi Múzeum előtt, a Városvédő angyal a művelődési központ előtt, Csuka Zoltán bronzportréja pedig a Városháza előtt áll.
KLARINÉT TANSZAKI
A klarinét egy ún. nádnyelves fúvókával működő fúvós hangszer. A szimfonikus és fúvós zenekarok, a dzsessz, a klezmer és a cigányzenei együttesek fontos hangszere. Hangterjedelme az összes fúvós hangszer között a legnagyobb, közel négy oktáv. A sz-i Művészeti Iskola klarinét tanszaki évzáró koncertjén kicsik és nagyok egyaránt megmutatták tudásukat a közönségnek.
Megszólaló: Ávéd–Brezánszky Ágnes – klarinét–és szaxofontanár
CSELLÓ TANSZAKI
A cselló – más néven gordonka, kisbőgő – egy nagy hangterjedelmű basszus fekvésű vonós hangszer és a hegedű hangszercsalád többi tagjával – vagyis a hegedűvel és a brácsával – ellentétben ezt a hangszert játék közben a földre kell támasztani és ülve játszani rajta. Így volt ez a sz-i Művészeti Iskola Cselló tanszaki koncertjén is.
Megszólaló: Kelenhegyi Eszter – gordonkatanár
HEGEDŰ – GITÁR TANSZAKI
A hegedű iránt támasztott megnövekedett igények következtében az egyik legösszetettebb építési szakértelmet igénylő hangszer lett, gondos készítési és játéktechnikai bánásmód kombinációja a többi húros hangszert meghaladó virtuozitást, valamint széles skálán változtatható dinamikai előadást is megengedő teljesítményt eredményez. Ezért is az egyik legnehezebben elsajátítható hangszer. Lőrincz Melinda hegedűtanárral erről is beszélgettünk a tanévzáró tanszaki koncert előtt a Művészeti Iskolában.
Megszólaló: Lőrincz Melinda – hegedűtanár
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 8. – Medárd napja
Medardus frank származású katolikus püspök volt és a gabona aratásának illetve a szüreti munka védőszentje. A legismertebb jóslás szerint, ha Medárd napján esik az eső, akkor a következő negyven napban is esni fog. Ha viszont nem nyílnak meg az ég csatornái, akkor negyven napos szárazság várható. Az eredetét magyarázó egyik legenda szerint Szent Medárd püspök negyvennapos esővel oszlatott szét egy vidám, táncoló és mulatozó társaságot, mert nem hallgattak intő szavaira. Egyes területeken, például a bukovinai székelyeknél úgy tartják, hogy ezen a napon kezdődött a bibliai özönvíz is, amely szintén negyven napig tartott. A Medárd napi esőhöz további hiedelmek társulnak, például az őszi termésre vonatkozó jóslások. Eleink hitték, hogy bizonyos jelekből meg lehet állapítani, esni fog-e az eső Medárd napján. Ilyen jel volt például, ha sok béka jött elő, ha a tyúkok a porban fürödtek, vagy ha a vakond magasan túrt. Több vidéken, a legutolsó fagyos napként tartották számon június nyolcadikát, Medárdot pedig az utolsó fagyosszentként emlegették.
BALETT ÉVZÁRÓ
A balett kifejezés az olasz balletto szóból származik, ami a ballo, vagyis a tánc kicsinyített változatát jelenti. Kameránkkal a BKK-ban működő Benessy Balett Stúdió növendékeinek tanévzáró műsorán jártunk, ahol a fellépés előtti percekben a 3., 4. és 5. évfolyamos pici hölgyekből álló csoport tagjaival beszélgettünk.
Megszólaló: Sárán Dianna; Tóth Anna; Kővári Ágnes; Móritz Anastazia Elizabet; Reichart Kíra; Belényesi Dóra; Rozner Éva Mária; Budiás Panna; Ritter Tünde
PFAMI ÉVZÁRÓ
Táncbokréta – ezt a címet kapta a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Tanévzáró Gálaműsora, amelyen a legkisebbektől a felnőtt táncosokig – valamennyi táncegyüttes fellépett a BKK színpadán.
Megszólaló: Kakuk Pál – táncművész, koreográfus, a Forrás NTE egykori tánckarvezetője