SZTC ÉVZÁRÓ
A jég a víz 14 szilárd fázisának neve. A köznyelvben általában a hatszögletű kristályokból álló formát értik alatta. Milyen jó is ilyenkor beszélni ilyesmiről… Mindennek pedig az apropója az, hogy a Nyári Jégvarázs címet kapta az SZTC Táncszakosztályának évzáró gálaelőadása, amelynek a BKK adott otthont.
Megszólaló: Nagyné Török Anikó – tánctanár, az SZTC Táncszakosztályának vezetője; Lázár Viktória – táncos; Répási Rita – táncos; Geng Alexandra – táncos
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 2. – Szirmai Albert születésnapja (1880)
Szirmai Albert zeneszerző, karmester Schönberger Albert néven született, a Zeneakadémián Szendy Árpád és Koessler János tanítványa volt, egy osztályba járt Kodály Zoltánnal és Weiner Leóval. Tanulmányai elvégzése után zenekritikus-újságíró, majd a Népszínház korrepetitora lett. 1907-ben mutatták be első színpadi művét, A sárga dominót. Ettől az évtől kezdve karmester volt a Modern Színház Cabaret-ben, majd az Andrássy úti Színházban. Első nagy sikerét a Rajna Ferenc szövegére írt Táncos huszárokkal aratta. Operettjeit 1928-ig a Király Színház vitte színpadra, sőt Bécsben, Berlinben és Londonban is bemutatták darabjait. Leghíresebb műve a Mágnás Miska című operett. Szirmai1928-tól haláláig New Yorkban élt és egy zeneműkiadó cég vezető-szerkesztője volt.
ÁSATÁS
A „Matrica” Múzeum vezetésével 1998 óta folyó Földvár ásatás egy nemzetközi program része és egy 20 méter x 20 méteres szelvényben folyik, ami a tájékozódást és lelet illetve minta regisztrációt segítő 2x2-es négyzetekre van osztva, az egyes négyzeteket a dokumentáció szempontjából, a feltárás során önálló kutatási egységekként kezelik. Az idén a munkálatok megkezdését követő harmadik napon látogattunk ki a Földvárba.
Megszólaló: Vicze Magdolna Ph.D. – régész, muzeológus, a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park igazgatója
CANTICUM JUBILEUM
2000-ben, amikor megalakult városunk „legfiatalabb” énekkara, a Canticum Novum Kamarakórus, még csak „ízlelgettük”, hogy milyen sokféle stílusban képesek megmutatni tudásukat az énekelni szerető tagok. Azóta eltelt 15 év, a Canticum Novum Kamarakórus jubileumi hangversenyére a BKK kamaratermében várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Csehák Izolda – a Canticum Novum Kamarakórus karnagya
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 7. – Marc Chagall születésnapja (1887)
Marc Chagall belorusz-zsidó származású francia festőművész, a modern festészet egyik legkiemelkedőbb alakja. Szülővárosában egy helyi művésztől kezdett el festészetet tanulni, majd Szentpétervárra költözött és különböző iskolákban folytatta tanulmányait. Egy támogatója ösztöndíjának köszönhetően Párizsban élt, a Montparnasse közelében és az 1914-es berlini kiállításon való részvételt követően azonnal ismert festővé vált. Miután visszatért hazájába, megnősült, majd feleségével és lányával Párizsba költözött. 1937-ben megkapta a francia állampolgárságot. Chagall emlékképeket, bensőjén átszűrt meseszerű fantáziavilágot és nem a látható valóságot ábrázolta. A műveiben szereplő emberek, állatok, tárgyak szimbolikus értelműek. Életműve elsősorban ifjúsága emlékeiből táplálkozik, szülővárosa zsidónegyedének rituális életéből, a szegénység vidám, szomorú költészetéből.
ZENÁLKÓ-GÁLA
Az idei Óvárosi Kulturális Napok is az ún. „Zenálkó-gálával” kezdődött, amely tisztelgés Zenálkó Etel munkássága előtt. Az ünnepi gálaműsorban olyan gyerekek léptek a színpadra, akik valamely művészeti ágban kiváló eredményt értek el.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója
LÁDAFIA
A Ládafia Bábszínház egy kicsi színház, mely kicsinységénél fogva nem rendelkezik színházépülettel, épületrésszel, de még színházteremmel sem. Világot jelentő deszkái viszont vannak, fenyőfából, kerekekre szerelve. Társulata bábok, faragva, öltöztetve. Kellékei a hajdan volt mindennapi élet lassan homályba tűnő megannyi eszköze. A Ládafia Bábszínház kétszemélyes társulatának előadásában
„Az ördög kilenc kérdése” című mesét hallhatta a nagyérdemű az Óvárosi Kulturális Napokon.
Megszólaló: Néder Norbert – bábszínész, író, rendező
MOZGÁS ÉJSZAKÁJA – BALETT
Már lassan mindennek volt, van, lesz éjszakája… – és igen, már a Mozgásnak is van. A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet Egészségkommunikációs Központja az idén másodszor rendezte meg az egyre népszerűbb tömegsport megmozdulást, amelyhez az Óvárosi Kulturális Napok is kapcsolódott, többek között a Batta Balett Stúdió növendékeinek fellépésével.
Megszólaló: Házi Tamás – táncművész, a Batta Balett Stúdió vezetője
GREGO
Kalap és zongora, kellemes nyáresti dallamok – azok, akik ott voltak az idei Óvárosi Kulturális Napok pénteki napjának záróprogramján, biztosan már sejtik, hogy most következik Földvári Gergely Grego zongoraművész, zeneszerző estjéről szóló beszámolónk. Íme!
Megszólaló: Földvári Gergely Grego – zongoraművész, zeneszerző