Az idei Százhalombattai Ifjúsági Zenei Napokon a Hősök is színpadra léptek
LÚDAS MATYI
Bartokos Tamás középiskolás korában felvételizett Mikó István színművész soproni színitanodájába, hiszen a világot jelentő deszkák mindig is vonzották, belekóstolt a filmezés és a rendezés világába, gimnazistákból ifjúsági társulatot alapított és ezzel párhuzamosan kezdett el foglalkozni sérült gyerekekkel, felnőttekkel is és azóta is teszi ezt. Az Imre Sándor Szeretetszínház művészeti vezetőjeként az integráció jegyében fogyatékkal élő és egészséges felnőttekkel, fiatalokkal, gyermekekkel állítják színre darabjaikat. Tehetségek bontakoznak ki, akik segítség nélkül nem kerülnének ilyen körökbe. A Baptista Szeretetszolgálat – Imre Sándor Szeretetszínház társulata a Lúdas Matyi című népi mesejátékot adta elő az idei Városi Gyermeknapon a főtéren felállított színpadon.
Megszólaló: Bartokos Tamás – színész-rendező, a Baptista Szeretetszolgálat – Imre Sándor Szeretetszínház művészeti vezetője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 1. – a Magyar egészségügy ünnepe
Minden év július elseje a magyar egészségügy legnagyobb ünnepe, ezen a napon 1818-ban született Semmelweis Ignác Fülöp orvos, az „anyák megmentője”, aki rájött, hogy a gyermekágyi lázat az orvosok és orvostanhallgatók okozták azzal, hogy boncolás után mentek át a szülészeti osztályra az I. számú klinikán és ott fertőtlenítetlen kézzel vizsgálták a várandós nőket. A bábák nem végeztek boncolást, így a vérmérgezés eme speciális fajtája harmad annyiszor fordult elő a szegényebbeket kiszolgáló, II. számú klinikán. Felfedezését még abban az évben közzétette és kötelezte az orvosokat, az orvostanhallgatókat és az ápolószemélyzetet a szülészeti osztályokra történő belépés előtti klóros kézmosásra, majd kötelezővé tette az egyes betegek vizsgálata közötti klóros kézmosást is. Így kezdődött szélmalomharca az akkori hivatalos, tudományos világgal, amely a mikroszkóp alkalmazásával (amit maga Semmelweis nem használt) sem jutott erre az egyszerű következtetésre.
CSIPKETÁBOR
A receháló készítése egészen régi mesterség. Valószínűleg már az ősidőkben kitalálta az ember a háló csomózását, hogy a háló segítségével halat és apró vadat fogjon. A legrégebbi rajzokon is láthatjuk, hogy ugyanolyan hurokvetéssel csomózott szemekből készült az akkori háló, mint ahogyan ma is csomózzák a halászok. A napjainkban hurkolt rececsipke is ezzel az ősrégi hurokcsomózással készül, csak a fonal és az eszközök finomultak. A százhalombattai Gombolyag Klub által szervezett idei Csipketáborban ezúttal rececsipke készítésével foglalkoztak a „táborozók”.
Megszólaló: Uti Lajosné – a Gombolyag Klub vezetője
A MAGÁNYTÓL AZ ÖSSZETARTOZÁSIG
Pál Ferenc papi pályafutásának kezdetétől tart rendszeresen hittanórákat, ill. előadásokat fiataloknak pszichológia, teológia és mentálhigiéné témakörökben. Az előadások tematikája meglehetősen tág, érinti a spiritualitást és a társadalomtudományokat egyaránt, a közösségi és családi konfliktusoktól, a személyes lelki egyensúly kérdésein és a párkapcsolati, házassági problémákon át a transzcendenciához fűződő kapcsolat problematikájáig – sokmindenről beszél. Pál Feri Atya azt mondja: „A magánytól az összetartozásig” című könyvét azzal a vággyal és céllal írta meg, hogy akik szeretnének elégedett és tartós kapcsolatban élni, minél több hasznos információt és ösztönzést kaphassanak a megvalósításához, hiszen jóval több lehetőség áll rendelkezésünkre, mint gondolnánk – ezekről beszélt a hallgatóságnak a BKK-ban tartott előadásán is.
Megszólaló: Pál Ferenc – római katolikus pap, mentálhigiénés szakember
TANÁRI KONCERT
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola tanárai miután valamennyi tanszak növendékeinek tanévzáró hangversenyét megtartották – ők maguk is, a hagyományoknak megfelelően – koncertet adtak az érdeklődőknek, ill. ezúttal is ekkor adták át a Művészetoktatásért Díjat, amelyet a tantestület titkos szavazáson ítél oda annak, aki szerintük a tanév során sokat tett a művészeti oktatás fejlődése érdekében.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója
CERNOVICI KIÁLLÍTÁS
Csernovic város Ukrajna délnyugati részén és a Prut folyó partján, Bukovina északi részén található. A Csernovici Művészeti múzeum adott otthont legutóbb Csóka László százhalombattai képzőművész kiállításának. A festőművésszel hazaérkezése után beszélgettünk.
Megszólaló: Csóka László – képzőművész
SZALTÓUGRÁS
A szaltó szó az olasz salto szóból származik és ugrást jelent. Lengyel Bonita és Mészáros Gábor számára pedig e kifejezés egy olyan „álom” megvalósulását jelenti/jelentette, amiért nagyon sokat dolgoztak. A vakmerő mutatványt az Arany Gála közönsége láthatta elsőként a BKK színháztermében.
Megszólaló: Lengyel Bonita – táncos; Mészáros Gábor – vezetőedző, táncos
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 4. – Nándorfehérvár /ma Belgrád/ ostroma
1456. július 4-e és 21-e között magyarok és szerbek Szilágyi Mihály vezetésével hősiesen védték a nándorfehérvári várat II. Mehmed török szultán több mint tízszeres túlerőben levő ostromló seregével szemben, majd július 22-én Hunyadi János vezetésével a vár melletti csatában legyőzték a törököket. Az eseményt a magyar hadtörténelem az egyik legjelentősebb magyar győzelemként tartja számon, hiszen ez a diadal mintegy 70 évre megállította a törökök további terjeszkedését. A Nándorfehérvári győzelmet egész Európa kitörő lelkesedéssel és megkönnyebbüléssel fogadta, a pápa az örömhír megérkezésének napját – augusztus 4-ét, „Urunk színeváltozása” ünnepét – főünneppé nyilvánította és a déli harangszóhoz hálaadó imádságot rendelt. A legenda szerint a déli harangszó az egész keresztény világban azóta is erre a győztes diadalra emlékeztet.
HŐSÖK
A 2001 óta tevékenykedő Hősök egy alapvetően Veszprémhez köthető hiphop formáció. Megalakulásuk óta több saját lemezt, szólóalbumot, produceri kiadványt jelentettek meg. Az évek alatt a csapat bejárta fellépéseivel szinte az egész országot, minden nagyobb hazai fesztiválon szerepeltek már. Az idei Százhalombattai Ifjúsági Zenei Napokon a Hősök is színpadra léptek.
Megszólaló: Baranyai ’Eckü’ Dániel – rapper, a „Hősök” vezetője
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni