Paletta

Adás időpontja: 
2015. április 27, hétfő, 19:15
Leírás: 

Magazinunkban szó lesz a Bodzavirág Kórus jubileumi hangversenyéről, anyák napi ajándékötletekkel is készültünk és a mezítlábas ösvényről is megtudhatnak érdekességeket

MEZÍTLÁBAS ÖSVÉNY
A mezítlábas sétaútvonalak ötlete Németországból és Ausztriából származik, ahol az elmúlt húsz évben számos ilyen létesítmény, illetve túraútvonal létesült. A Kneipp terápia elnevezés a 19. század elején született és Sebastian Kneippről kapta a nevét, aki saját tapasztalatai alapján dolgozta ki később világhírűvé vált programját. Az egyik leggyakrabban használt módszerének lényege, hogy különböző felületeken mezítláb sétálva serkenthetjük a vérkeringésünket és az anyagcserét. Mindezt már megtehetjük a Régészeti Parkban – még „épülés alatt” alatt álló ösvényen is…
Megszólaló: Petró Magdolna – idegenvezető, kézműves oktató; Pintér Viktória – diák; Ifjú Dalma – diák

BODZAVIRÁG JUBILEUM
20 éves a Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola Bodzavirág kórusa – ebből az alkalomból ünnepi műsorral készültek a kórus jelenlegi és régi tagjai, ill. vendégei.
Megszólaló: Tamás Emília – a Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május első vasárnapja – Anyák napja
Az anyák megünneplésének története az ókori Görögországba nyúlik vissza. Akkoriban tavaszi ünnepségeket tartottak Rheának, az istenek anyjának és vele együtt az édesanyák tiszteletére. Majd a történelem során később is voltak olyan ünnepek, amikor az anyákat is felköszöntötték. Angliában az 1600-as években az ünnep keresztény vallási színezetet is kapott. Akkoriban a húsvétot követő negyedik vasárnapon, az anyák vasárnapján tartották az édesanyák ünnepét. Az Egyesült Államokban először 1872-ben ünnepelték meg Bostonban az anyák napját, majd1907-ben a philadelphiai Anna M. Jarvis próbálta az anyák napját nemzeti ünneppé nyilváníttatni. Az ünnepet május második vasárnapjára tűzte ki, elhunyt édesanyja emlékére. Rengeteg időt és energiát szánt arra, hogy az ünnepet előbb állami, majd nemzetközi ismertségűvé tegye. Magyarországon 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta az első ünnepet, a májusi Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva. 1928-ban már miniszteri rendelet sorolta a
hivatalos iskolai ünnepélyek közé az Anyák napját.

ANYÁKNAPI AJÁNDÉKÖTLETEK
Most pedig anyáknapi ajándékötleteket „leshetünk el” Varró Ágnestől, talán még nem késő nekilátni a meglepetés elkészítésének.
Megszólaló: Varró Ágnes – foglalkozásvezető, textiljáték-készítő

NYULÁSZ PÉTER
A Nemzetközi Gyerekkönyvnap minden évben április 2-án kerül megrendezésre. Andersen – és tegyük hozzá Csukás István – születésnapján a világ a gyerek- és ifjúsági könyvekre figyel. A Nemzetközi Gyermekkönyvnapot a HBVK író-olvasó találkozóval – Nyulász Péter íróval és sok-sok fiatal olvasóval ünnepelte.
Megszólaló: Nyulász Péter – író, költő, szerkesztő

MOZART BEHARANGOZÓ
Wolfgang Amadeus Mozart érdeklődését hamar felkeltette a zene, gyakran töltött hosszú órákat a zongora mellett. Mindössze négyéves volt, amikor apja elkezdett neki kisebb zongoradarabokat tanítani. Olyan gyorsan haladt előre, hogy ötéves korában már kisebb zongoradarabokat gondolt ki, amiket bemutatott apjának, aki papírra is vetette azokat. Mozart igazi csodagyerek volt… A nagy osztrák klasszicista zeneszerző életéről musical is született – ennek egy változatát láthatja hamarosan, május 3-án a BKK színháztermében a százhalombattai közönség helyi, ill. környékbeli fiatalok előadásában és Soós Márton rendezésében.
Megszólaló: Soós Márton – rendező

SZÁNTHÓ TIBOR KIÁLLÍTÁSA
Szánthó Tibor reklám és portré fotós, fotóriporter, kameraman fotóin digitális és analóg eljárásokat egyaránt alkalmaz. A hagyományos fekete-fehér képein a formai realitások mellett, a fényhatások teljes kifejezésére törekszik és gyakran alkalmaz képmódosító eljárásokat is. Szánthó Tibor jubileumi fotókiállítása a BKK Mini Galériájában kapott helyet.
Megszólaló: Szánthó Tibor – fotóművész 

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 27. – Samuel Morse festőművész, feltaláló születésnapja(1791)
Samuel Finley Breese Morse amerikai feltaláló eredetileg nem tudós, hanem képzett festőművész volt. A diploma megszerzése után, mivel jómódú családból származott, lehetősége volt Angliában tanulmányozni az európai festészetet, majd a párizsi Louvre múzeumban kiállított híres festők műveit másolta, ill. a következő tíz évet vándorművészként töltötte. 41 évesen tért vissza Amerikába, ahol a New York-i Egyetemen mint a festés és rajzolás professzora dolgozott. Hazafelé úton a vitorlás postahajón együtt utazott Charles Thomas Jackson professzorral, aki egy elektromágnessel szórakoztatta utastársait. Morse több kísérletét is végignézte a
tudósnak és az élmények hatására maga is elkezdett foglalkozni a művészettől merőben távol álló témával. Azonnal munkához látott és elkészítette távírójának vázlatos tervrajzát, valamint kialakította az első távközlő jelrendszerét, amely pontok és vonalak kombinációjából állt. Ez volt az első lépés az elektromos távíró felé. Samuel Morse hazatérése után egyre kevesebbet festett, ereje nagy részét inkább találmánya megvalósítására fordította.

FREEDOM JAZZ
A Freedom Zenekar tagjai az elmúlt években sokféle zenei stílusban kipróbálták magukat, számos alkalommal ötvözték a könnyű és klasszikus zenét, együtt muzsikáltak kiváló énekesekkel. Folytatva az instrumentális hagyományaikat, a Freedom Zenekarból egy kisebb formációt is létrehoztak – Freedom Jazz Quartet néven és az elkövetkező időszakban három koncerten is „csak” jazz zenét játszanak nagyszerű zenész vendégekkel. Az első alkalommal Babos Gyula, Liszt Ferenc-díjas dzsessz-gitárossal léptek színpadra a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban.
Megszólaló: Szende Gábor – dobos; Megyaszay István – basszusgitáros