Paletta

Adás időpontja: 
2015. április 20, hétfő, 19:15
Leírás: 

Író-olvasó találkozóval, kiállításokkal, Manó Műhellyel és Tolcsvay Béla Régészeti Parkban tartott előadásával is várjuk legújabb Palettánk nézőit

VUK
Fekete István közkedvelt hősének, Vuknak a története még sosem kelt életre táncszínpadon, egészen addig, amíg Fodor Zoltán az Inversedance nevű társulatával játékosan és a tánc nyelvén meg nem elevenítette a történet szereplőit, köztük Vukot, aki csalafinta csínytevésein és kalandozásain keresztül, a gondoskodó szeretet segítségével fedezi fel az életet. A Fodor Zoltán Társulat tagjai a tavalyi nagy siker után – ismét felléptek a BKK színpadán és ezúttal már két előadással, délelőtt az ovisokat, délután pedig a kisiskolásokat bűvölték el.
Megszólaló: Fodor Zoltán – Harangozó-díjas táncművész, koreográfus, társulatvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 23. – Janikovszky Éva születésnapja (1926)
Janikovszky Éva a magyar gyermekkönyvkiadás történetének egyik legjobb szakembere. Nagyon sok értéket fedezett fel, kiváló tehetségek pályáját segítette. Saját életművét is döntően befolyásolta ez a tudás. 1964-ben lett a Móra Kiadó főszerkesztője és 1965-ben jelent meg az első világsikert hozó műve, a Ha én felnőtt volnék. A tudatos alkotómunka része volt, hogy megtalálta és megtartotta Réber Lászlót. Illettek egymáshoz: Janikovszky szófukar író volt, Réber „vonalfukar” grafikus. Mindketten kevés eszközzel tudtak sokat elmondani. „Bárcsak, úgy tudnék írni, ahogy a Laci rajzol” – mondta alkotótársáról író sikerei csúcsán. Ám az is igaz, hogy a Réber életmű világsikerét a Janikovszky könyvek hozták meg. Együtt lettek halhatatlanok. Janikovszky Éva könyveit ma már 35 nyelven olvassák. Kimeríthetetlen témája a felnőtt-gyerek kapcsolat volt, a mindennapi élet – sajátosan mindennapi élményeivel és konfliktusaival.

NYULÁSZ PÉTER
A Nemzetközi Gyerekkönyvnap minden évben április 2-án kerül megrendezésre. Hans Christian Andersen dán költő és meseíró születésnapján a világ a gyerek- és ifjúsági könyvekre figyel. A Nemzetközi Gyermekkönyvnapot a HBVK író-olvasó találkozóval – Nyulász Péterrel és sok-sok fiatal olvasóval ünnepelte.
Megszólaló: Nyulász Péter – író, költő, szerkesztő

ÉLETRE KELT ZOKNIK
Varró Ágnes textiljáték-készítő a legutóbbi Manó Műhely foglalkozáson arra bíztatta az érdeklődőket a HBVK-ban, hogy bátran kalandozzanak el zokniországban, építsenek zoknibirodalmat maguknak, készítsenek igazi egyéni zoknibábut, melyhez még csak bonyolult varrási technika elsajátítása sem szükséges.
Megszólaló: Varró Ágnes – foglalkozásvezető, textiljáték-készítő

AZ ÁGY
„Már nincs messze az idő, mikor a csend a földről eltűnik.” – ez a Hamvas Béla gondolat lett kiragadva mintegy mottóként a legutóbbi a Kreatív Hamvas Olvasókör legutóbbi foglalkozásán. A magyar irodalom különös és egyedülálló alakja, Hamvas Béla írásai közül ezúttal Az ágy című esszé volt a téma.
Megszólaló: Baka Györgyi – az olvasókör vezetője

BANDY KIÁLLÍTÁSA
Ma a nemzetközi szabvány szerinti papírméreteket használják minden országban, kivéve az Egyesült Államokat, Kanadát és némely más amerikai országot. Ezt a nemzetközi szabványt ISO 216-nak hívják. Az ISO-féle papírméretek mind közös oldalarányon alapulnak, melynek előnye az, hogy az eredeti ívet akárhányszor is hajtják félbe, az megőrzi oldalainak eredeti arányát. A4 – ezt a címet kapta László Bandy a BKK Galériájában nyílt kiállítása, ahol a lapok őrzik ugyan a méret szerinti eredeti arányokat, ám a művész egészen különleges tartalommal töltötte meg valamennyit.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár; Fazekas Levente – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 24. – Szent György napja
Szent György kis-ázsiai keresztény katona és vértanú volt – ezért is lett a katonák, a lovagok, fegyverkovácsok, lovas katonák, vándorlegények, majd utóbb a cserkészek és földművelők védőszentje. A magyar kormány határozata alapján 1992-től Szent György napján, április 24-én rendezik meg hazánkban a Rendőrség napját. Ezen a napon kapnak érdemeik elismeréseként jutalmat, kitüntetést ennek a szakmának jeles képviselői. Szent György-naphoz különféle szokások, hiedelmek is kapcsolódnak, amelyek elsősorban a tavasz kezdetével kapcsolatosak, hiszen az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány e naptól számítja. Érdekesség, hogy Németország keleti részén, a szláv nyelvterületen és Magyarországon is a tavaszi évkezdő szokások Szent György-naphoz kötődnek.

10 ÉVE…
Dr. Poroszlai Ildikó régész, muzeológus, a százhalombattai „Matrica” Múzeum alapító igazgatója, a magyarországi kísérleti régészeti kutatások úttörő egyénisége volt és nevéhez kötődik Magyarország első őskori szabadtéri múzeumának, a Régészeti Parknak a létrehozása is. Ildikó már 10 éve nincs közöttünk… rá emlékeztek a „Matrica” Múzeum homlokfalán elhelyezett emléktáblája előtt.
Megszólaló: Sinka László – alpolgármester; Dr. Pálóczi Horváth András – régész

TOLCSVAY BÉLA KONCERT
Tolcsvay Béla azt mondja, rájött, hogy a hagyományok, az ősi gondolatok mindenhol ugyanazok, ugyanaz a fent és a lent, a jó és a rossz, minden alapvető dolog harmóniában áll és hisz abban, hogy egyszer majd visszaáll a rend, a harmónia. .. A Dr. Poroszlai Ildikó tiszteletére rendezett koszorúzási ünnepséget követően és mintegy folytatásként – a Régészeti Parkban Tolcsvay Béla Kossuth-díjas énekes, zeneszerző, szövegíró koncertjére került sor.
Megszólaló: Tolcsvay Béla – Kossuth-díjas gitáros, énekes, zeneszerző, szövegíró