Paletta

Adás időpontja: 
2015. április 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

„A város 45 éve – előadás képekben” – ez volt a címe annak az előadásnak, amelyet Százhalombatta várossá nyilvánításának 45. évfordulója alkalmából rendeztek a HBVK-ban

NAGY TÁNCOLÁS
Szombaton – mielőtt elkezdődtek volna a megmérettetések – a Tóth Ferenc Gyermektánc Koreográfiai Verseny döntőjének valamennyi résztvevője birtokba vette a Szent István teret, hogy mindannyian egyszerre, együtt táncoljanak és megvalósuljon a „Nagy táncolás”.
Megszólaló: Sikentáncz Szilveszter – koreográfus, tánckarvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 16. – Weiner Leó születésnapja (1885)
Weiner Leó Kossuth-díjas zeneszerző, a 20. századi magyar zene konzervatív ágának egyik legkiválóbb képviselője. A Zeneakadémián Koessler János tanítványa volt, 1908-tól egészen haláláig ugyanott tanított ő is. A kamarazenei tanszakon fél évszázadon át képezte a hangszeres művészek több nemzedékét, a világhírű magyar virtuózok csaknem kivétel nélkül Weiner Leó tanítványai voltak. Pedagógiai munkásságát az élő hagyományok mellett írásai (zeneelméleti tankönyvei, elemzései) örökítették meg. Weiner Leó művészetében klasszikus kultúrája, színfantáziája és hangszerelési bravúrja lírai érzelemvilággal társulnak. A kamarazenélés világhírű mestereként pedig hegedű-zongoraszonátáiban és vonósnégyeseiben alkotott maradandót.

LACKFI JÁNOS
Lackfi János szerint az írás „minőségi szórakozás, terápia, kaland, ima, önismeret, önfejlesztés, meditáció és nem utolsósorban közösségi élmény”. Minden bizonnyal a Magyar Költészet Napja Lackfi Jánossal a HBVK-ban „minőségi szórakozás, terápia, kaland, ima, önismeret, önfejlesztés, meditáció és nem utolsósorban közösségi élmény” volt a közönség számára.
Megszólaló: Lackfi János – József Attila-díjas költő, író, műfordító, tanár

ÜTKÖZÉSEK
A BKK színháztermében megrendezett Költészetnapi ünnep az idén is a kultúra sokszínűsége jegyében és a Sérültekért Alapítvány – Felhőjárók Mozdulatszínház szervezésében valósult meg. Ütközések – ezt a címet kapta ezúttal a műsor.
Megszólaló: Szélpál Stefi – drámapedagógus; Rédli Éva – drámapedagógus

VERS- ÉS PRÓZAMONDÓ GÁLA
A HBVK munkatársai az idén is megrendezték a Városi vers- és prózamondó versenyt, melynek zárásaként a Gálán került sor a nyertesek jutalmának kiosztására, valamint a díjazottak újra előadták azt a művet, amivel a megmérettetésen előkelő helyezést értek el.
Megszólaló: Spánitz Éva – szervező, gyermekkönyvtáros

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 14-15. – a Titanic jéghegynek ütközött és elsüllyedt (1912)
A Titanic egy igazi luxushajó, korának legnagyobb utasszállító óceánjárója volt és elsüllyeszthetetlennek tartott rekeszes hajótörzzsel rendelkezett – mégis, első útján, 1912. április 14-én, vasárnap 23:40-kor a hajó jéghegynek ütközött és április 15-én, hétfőn 2:20-kor, az ütközés után alig több mint két és fél órával, kettétörve elsüllyedt. A hajó építési terveiben eredetileg 64 mentőcsónak lett volna, de – arra hivatkozva, hogy elsüllyeszthetetlen, illetve, hogy a csónakok túl nagy teret vennének el az utasoktól – mindössze huszat helyeztek el. A Titanic a katasztrófa előestéjén több jégjelentést is kapott a hasonló útvonalon haladó hajóktól, tehát a kapitány és a tisztek is tudtak a veszélyről, de máig tisztázatlan, hogy miért nem csökkentették a sebességet. A személyhajózás leghíresebb katasztrófájának bekövetkezéséhez minden bizonnyal több ok szerencsétlen egybeesése, emberi hibák és tévedések sorozata kellett.

KOPCSIK EDIT KIÁLLÍTÁSA
Az elmúlt héten a Mesternek – László Bandy-nak és az egyik tanítványnak, Kopcsik Editnek egyszerre nyílt kiállítása a BKK-ban. A fiatal alkotó cseppet sem szokványos témát feldolgozó képei a Lépcső Galériában kaptak helyet.
Megszólaló: Kopcsik Edit – képzőművész 

A VÁROS 45 ÉVE
„A város 45 éve – előadás képekben” – ez volt a címe annak a cseppet sem szokványos előadásnak, amelyet Százhalombatta várossá nyilvánításának 45. évfordulója alkalmából Kovács Edina történész és Török László fotós tartott a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Edina – történész, a Városi Archívum kezelője; Török László – fotós

NÉPTÁNCANTOLÓGIA
Tóth Ferenc a Kalocsai Bokréta Népművészeti Egyesület alapítója volt és mindig azt vallotta, hogy a néptánc különleges módon képes olyan kapcsolatokat, barátságokat és összetartást létrehozni azok között, akik együtt, egy csoportban táncolnak, ami egész életükben megmarad. Azt mondják, Tóth Ferenc különleges módon értett ahhoz, hogy a táncos gyerekeket még jobban összefogja és még jobban elmélyítse bennük a tánc szeretetét. Így nem véletlen, hogy az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület által meghirdetett Gyermektánc Koreográfiai Versenyt Tóth Ferencről nevezték el. A megmérettetés döntőjére a BKK színháztermében került sor.
Megszólaló: Matókné Kapási Julianna – az ÖGyNE szakmai alelnöke; Csasztvan András – az ÖGyNE elnöke