Paletta

Adás időpontja: 
2015. január 19, hétfő, 19:15
Leírás: 

Operakalanddal, színházi előadással, kiállítással is várja nézőinket legújabb Paletta című műsorunk

OPERAKALAND
Az OperaKaland elnevezésű program az utóbbi évek legnagyobb szabású közművelődési-köznevelési kezdeményezése, amely a Magyar Állami Operaház szervezésében valósul meg. A program lényege szerint egyrészt egy-egy előadás-szériát kínálnak a meghívott köznevelési intézmények kilencedik évfolyamosai számára, másrészt videoklip pályázatot írnak ki. Ez utóbbihoz csatlakozott a százhalombattai Arany János Iskola 9.b osztálya is.
Megszólaló: Feketéné Takács Rita – tanár, osztályfőnök

B-COOL
A B-Cool Dance Team Sportegyesület profi táncos edzői akrobatikus rock and roll, hip-hop és showtánc stílusokat oktatnak évek óta városunkban – egyre többen csatlakoznak ehhez a csapathoz és attól függetlenül is kitartanak, hogy számos alkalommal küzdött a csapat megfelelő gyakorlóhely hiányában. Aztán az ún. Hangárban végre otthonra leltek…de ettől is hamarosan meg kell válniuk…
Megszólaló: Mészáros Gábor – a SZVISE B-Cool Dance Team Sporttánc Egyesület elnöke, vezetőedző, táncos

MAMUTOS „MATRICA” MŰHELY
2008-ban a Játékos Városok Találkozója keretében mutatkozott be Százhalombatta kabalafigurája, amelynek megálmodására egy pályázatot írt ki a város. A beérkezett munkák közül Ábrahám Mónika ötletét találta a legmegfelelőbbnek a zsűri. A grafikus a „Matrica” Múzeum leletanyagát gazdagító mamutcsontból kiindulva alkotta meg a figurát, majd tervei alapján a Polgármesteri Hivatal készíttette el annak ember nagyságú jelmezét. A Gyapi névre hallgató kabala azóta is számos városi rendezvényen feltűnik. A „Matrica” Múzeum legutóbbi „Matrica” Műhely elnevezésű programján is a mamut kapott főszerepet.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – foglalkozásvezető, múzeumpedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 25. – William Somerset Maugham születésnapja (1874)
William Somerset Maugham regényíró, elbeszélő és drámaíró; munkáit a világos stílus, a változatos helyszínek és az emberi természet alapos ismerete jellemzi. Legtöbb regényét, színdarabját és novelláját megfilmesítették, kezdve a némafilmek korszakától egészen napjainkig. Bár kiskorában kicsi volt és gyenge, kitartó természetére már akkor is büszke volt; mint felnőtt, önmaga megelégedésére egyik könyvét a másik után írta – örült annak, hogy még mindig képes alkotni. Sikerei ellenére, munkáit a kritikusok és korabeli írótársai nem kezelték különösebb tisztelettel. Maga Maugham ezt a jelenséget azzal magyarázta, hogy hiányzott nála a lírikus kifejezésmód, szókincse megszabott volt és a szóképek használatához nem volt elég szakértői érzéke. 1947-ben Maugham jutalomdíjat alapított a harmincöt éven aluli legjobb brit írók számára, a megelőző évben már kiadott regényeik megítélése alapján. Mielőtt meghalt, Maugham szerzői jogait a Királyi Irodalmi Alapítványnak adományozta.

KALENDÁRIUM
A sikeres fogadtatásnak és a szerkesztőknek köszönhetően elkészült a Százhalom Kalendárium 2015-ös kiadványa is. A kötetről a felelős kiadóval, Jankovits Mártával, a Faluvédő Egylet elnökével beszélgettünk.
Megszólaló: Jankovits Márta – felelős kiadó, a Faluvédő Egylet elnöke

KÖZÖS KIÁLLÍTÁS
A múlt heti műsorunkban már beszámoltunk Önöknek arról, hogy St. Martin újévköszöntő, évadnyitó koncertjére várták a zenekedvelőket a „Matrica” Múzeumban – ám arról nem ejtettünk szót, hogy ehhez a programhoz egy kiállítás is kapcsolódott és hogy a képek között az előadóművész és barátja, Korbely István festőművész önálló alkotásai és közös művei is helyet kaptak.
Megszólaló: St. Martin – eMeRTon-díjas előadóművész; Korbely István – festőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szécsi Pál és Domján Edit szerelme
1972 januárjában Szécsi Pál a Magyar Rádió Ablak című műsorának a vendége volt. Ott találkozott a nála tizenkét évvel idősebb, sikeres színésznővel és ami kettőjük között első látásra történt, arra nincsenek szavak. A kölcsönös rokonszenv pillanatok alatt izzó szerelemmé változott. Kapcsolatuk mindössze néhány hónapig, januártól októberig tartott. Cinikus megjegyzések a korkülönbség miatt, depresszió és alkoholizmus: nem volt felhőtlen a szerelem. Egy átmulatott éjszaka után, amikor Szécsi Pált eszméletlenül vitték haza, Domján Edit szakított vele. És néhány hónap múlva a színésznő öngyilkos lett. Szécsi sosem tudta ezt megbocsátani magának: másfél év múlva ő is önkezével vetett véget életének. Utolsó levelében azt írta, Edit halála után megszakadt valami a lelkében és így nem tud tovább énekelni. Szerelmük bizonyítja, hogy Szécsi Pál és Domján Edit „két összeillő ember” volt.

KÉT ÖSSZEILLŐ EMBER
Keller János azt mondja, számos alkalommal, különböző műfajokban volt már a partnere a színpadon Váradi Eszter Sára, ám a Két összeillő ember című darab az első olyan a közös pályájukon, ami nagyon fajsúlyos, azaz olyan mélységeket kell bejárni ebben az előadásban, ami egyiküknek sem könnyű. A székesfehérvári Vörösmarty Színház vendégjátékában, a BKK évnyitó előadásán – a két összeillő ember, Domján Edit és Szécsi Pál mindent felperzselő, végletes, szenvedélyekkel telített szerelmének legendává nemesült történetét Váradi Eszter Sára és Keller János fantasztikus színészi játékkal keltette életre.
Megszólaló: Keller János – színművész; Váradi Eszter Sára – színművésznő