Paletta

Adás időpontja: 
2015. január 12, hétfő, 19:15
Leírás: 

Belinszki Zoltán szövegíró, Gulyás Levente zeneszerző és Varga Viktor rendező közös alkotását, a Holle anyó című produkciót láthatta a nagyérdemű

HÁZHOZ MEGY A ZENEDE
A „Házhoz megy a Zenede” elnevezésű program célja, hogy bemutassa a diákoknak a zene sokszínű világát, a könnyűzene kialakulását, fejlődését az 1910-es évektől napjainkig, valamint maradandó élményt nyújtson a zenehallgatás és zenetanulás reményében. Az interaktív előadás-sorozatot a zenekar egyik tagja Bordás József dob-művész, zenetanár vezeti, közreműködik Balogh Roland gitárművész és Balogh Zoltán zongoraművész, valamint „Bebe”, vagyis Abebe Dániel énekes. A százhalombattai Eötvös Loránd Általános Iskola diákjainak tartott koncerttel egybekötött előadás biztosan elérte a célját, mi sem bizonyítja jobban, hogy nemcsak lelkesen tapsoltak, a végén még a BKK színpadát is „birtokba vették” a gyerekek.
Megszólaló: Bordás József – dob-művész, zenetanár; Abebe Dániel „Bebe” – énekes

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A Grimm fivérek és Holle anyó
A Grimm fivérek, azaz Jacob Grimm 1785. január 4-én, öccse Wilhelm Grimm alig több mint egy évvel később 1786. február 24-én született. Mesegyűjtőként, ill. nyelvtudósként ismerte meg őket a nagyvilág. Nevükhöz kötődik Holle anyó története is, melynek főszereplője egy közép-európai monda- és mesealak. Nem lehet tudni, hogy a mese pontosan honnan származik, de Németországban több helyen is azt állítják az emberek, hogy Holle anyó otthona a környékbeli hegyekben van. Mitológiai hátterét tekintve a mese rendkívül gazdag jelentéstartalommal bír. Ilyen elsősorban a kútba ugrás motívuma és az azt követő utazás egy másik világba. A mese főbb szereplőit a természetmitológia keretein belül párhuzamba lehet állítani a nap, a hold és a föld alakjával. Az aranyos lány napleányként, a lusta lány mint holdalak értelmezhető. Holle anyó a nagy istennő és földanya, akihez úgy jut el az ember, ha a világ kútján át lemegy egy föld alatti világba. A mostohaanya pedig a külső anyagi világ romlottságával Holle anyó ellentettje. A mesét 2006-ban „Németország legszebb meséje”-díjjal tüntették ki.

HOLLE ANYÓ
A BKK Karácsonyi családi előadásaként Belinszki Zoltán szövegíró, Gulyás Levente zeneszerző és Varga Viktor rendező közös alkotását, a Holle anyó című,
látványos, nagyszínházi produkciót láthatta a nagyérdemű. A családi mesemusical a szorgalmas lány és az elkényeztetett mostohatestvér szolgálatának és bérének történetét meséli el, miközben két csetlő-botló béreslegény mókás kalanddá, Ágica és Jakup szerelmének története pedig romantikussá teszi az alaptörténetet.
Idén karácsonykor a szarvasi Cervinus Teátrum és a Békéscsabai Jókai Színház közös társulata számos emlékezetes élménnyel ajándékozta meg a százhalombattai közönséget.
Megszólaló: Csasztvan András – a Cervinus Teátrum ügyvezető igazgatója; Gulyás Levente – zeneszerző; Varga Viktor – rendező, színművész; Dósa Zsuzsa – színművésznő, művészeti vezető 

KISS GYÖNGYI KIÁLLÍTÁSA
Akik a BKK Lépcső galériájának legújabb időszaki kiállítását megtekintik igazán tavaszias színvilágú képekkel „gazdagodhatnak”. Az alkotóval, Kiss Gyöngyi képzőművésszel a tárlat megnyitója előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Kiss Gyöngyi – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 14. – Albert Schweitzer születésnapja (1875)
Albert Schweitzer elzászi orvos, teológus, orgonaművész, író és filozófus egyetemi tanulmányait Strassburgban végezte, ugyanitt kezdte zenei pályáját is orgonistaként. Már szakmájában elismert és megbecsült emberként, misszionáriusi ambícióktól vezérelve orvosi képesítést is szerzett. Őserdei kórházat alapított egy afrikai köztársaságban, Gabonban, ahol főként a lepra és az álomkór gyógyításával foglalkoztak. A kórház fenntartását saját jövedelméből fedezte és biztosította a bennszülöttek egészségügyi ellátását. Az I. világháború alatt kitoloncolták Afrikából, hadifogolyként Franciaországba vitték. A háború végeztével visszatért Elzászba, orgonahangversenyeket adott, orvosasszisztensként dolgozott és jövedelméből egy új őserdei kórház felépítésére gyűjtött, amit sikerült is megvalósítania, amikor visszatért Afrikába. Tevékenységéért 1955-ben Nobel-békedíjat kapott, az angol királynő pedig kitüntető érdemérmet adományozott az „őserdők doktorának”.

ST. MARTIN
10 éve már, hogy minden évben St. Martin, az arany-platina- és gyémántlemezes, eMeRTon-díjas művész koncertezik a római kori település nevét viselő Múzeum falai között és évek óta az is hagyomány, hogy ez egyben az év első eseménye a „Matrica” Múzeumban. A 10 éves, jubileumi koncert előtt beszélgettünk St. Martinnal.
Megszólaló: St. Martin – eMeRTon-díjas előadóművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 14. – Szőnyi István születésnapja (1894)
120 éve született Szőnyi István festő, grafikus a Közép-európai plain-air festészet, vagyis a szabadban való „látvány- és hangulat-festés” egyik képviselője. Budapesten és Nagybányán tanult, Ferenczy Károly és Réti István voltak a mesterei. Első kiállítására 1920-ban került sor az Ernst Múzeumban. A sikeres tárlatot követően a Szinyei Társaság tagjává választották. 1924-ben Zebegényben telepedett le és az itt élők életét, a csodálatos Duna-kanyar festői tájait örökítette meg képein. Az 1940-es években egyházi megrendeléseket is kapott, pl. a győri új-nándorvárosi templom freskóit festette. Szőnyi Istvánt 1949-ben Kossuth - díjjal tüntették ki, halála után pedig zebegényi házában emlékmúzeumot rendeztek be.

ZOLTÁN ERIKA
Zoltán Erika – saját elmondása szerint – már négy évesen kijelentette, hogy énekesnő lesz. És ígéretét be is tartotta, édesanyja támogatásával tudatosan készült a színpadi életre, klasszikus balettet tanult és zeneiskolába járt. Erikából elismert énekesnő lett, mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy az 1980-as és 90-es években 8 alkalommal is ő volt az Év énekesnője és azóta is töretlen a pályafutása. Zoltán Erikával készült beszélgetéssel folytatjuk a múlt héten megkezdett sort, hiszen a 2014-es Battai Napokon való szombati fellépők közül ketten még nem kerültek bemutatásra műsorunkban.
Megszólaló: Zoltán Erika – énekesnő

PETRUSKA ANDRÁS
Petruska András számára a zene gyermekkora óta egyet jelent a határtalan, örömteli játékkal. 9 évesen kezdett el gitározni tanulni és már nagyon korán belevette magát a dalírásba is. Több zenekaron keresztül jutott el saját, szóló produkciójának felépítéséig. Egy szál gitár, egy szál ének – ezt látjuk, de mégis egy komplett zenekart hallunk. Ez a hamisítatlan, egyedi játéktechnika lényegében a szakmai virtuozitás és a határtalan fantázia ötvözete. Petruska Andrással is találkozhatott a 2014-es Battai Napok közönsége.
Megszólaló: Petruska András – gitáros-énekes