NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 6. – Vízkereszt napja
Vízkereszt napján a nyugati egyházakban három eseményt ünnepelnek: a napkeleti bölcsek – vagyis a három királyok Gáspár, Menyhért és Boldizsár – látogatását a gyermek Jézusnál, Jézus megkeresztelkedését a Jordán folyóban, valamint az általa véghezvitt első csodát. Jézus megkeresztelkedésének emlékére a katolikus templomokban vizet szentelnek és ebből a hívek hazavihetnek valamennyit. A karácsonyfákat e napig szokás feldíszítve hagyni és ez a nap jelenti a farsangi időszak kezdetét is. A népi megfigyelések szerint, ha ezen a napon az eresz csurog, akkor hosszú lesz a tél, ám ha hó esik, akkor korán kitavaszodik. Sokára jön viszont a tavasz, ha Vízkeresztkor fagy. Régen leginkább annak örültek, ha ezen a napon fújt a szél, mert az jó termőidőt, szerencsés évet jövendölt.
FURCSA PÁR
Végy két tökéletesen ellentétes figurát, egy végtelenül hanyag és egy kínosan pedáns férfit; költöztesd őket egy lakásba és kezdődhet a tűzijáték! Neil Simon az eredeti művét húsz évvel az ősbemutató után átdolgozta: így született meg a Furcsa pár női változata, amely briliáns szellemességével és mindannyiunk számára ismerős, bohózatba illő konfliktusaival méltó párja az eredeti verziónak. A Furcsa pár női változatát, Pelsőczy Réka rendezésében a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának előadásában láthatta a BKK színháztermében a közönség.
Megszólaló: Závodszky Noémi – színésznő; Varga Mária – színésznő; Váradi Eszter Sára – színésznő
FÖLDINDULÁS
A „Matrica” Múzeum az első világháború centenáriumára Földindulás címmel egy kiállítás-sorozattal készült, melynek keretében évről-évre mutatják be az adott év jellemzően magyar vonatkozású eseményeit. Az 1914-es évről szóló tárlathoz egy előadás is kapcsolódott, mely során Irsay-Nagy Dénes katonai szakértő, hagyományőrző elmesélte, ill. megmutatta, milyen volt a Magyar Királyi Honvédség felszerelése, ruházata és szervezete az első világháborúban.
Megszólaló: Irsay-Nagy Dénes – katonai szakértő, hagyományőrző
B.A.M.
Tavaly decemberben első alkalommal Városi Kortárs Művészeti Vásár nyílt a Barátság Kulturális Központ kamaratermében. A Batta Art Market azzal a céllal jött létre, hogy reprezentálja a Százhalombattán élő művészek lehető legnagyobb skáláját és lehetőséget biztosítson az alkotóknak műveik értékesítésére.
Megszólaló: Fazekas Levente – főszervező, képzőművész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 1. – A Hortobágyi Nemzeti Park megalapítása
A Hortobágyi Nemzeti Park hazánk első és legnagyobb kiterjedésű nemzeti parkja. A védetté nyilvánító határozattal 1973-ban alakulhatott nemzeti parkká 52 ezer hektáros területen, amely a folyamatos bővítések és összevonások révén ma már több mint 82 ezer hektár védett területet foglal magába. A Hortobágy olyan táj, amelyet sajátos története, értékes élővilága, egyedülálló néphagyománya jellegzetesen magyar vonásokkal ruház fel. Az egykori ligetes sztyepp néhány száz évvel ezelőtt még az Alföldön kalandozó Tisza hatása alatt állt. A táj kialakulásában az embernek meghatározó szerepe volt. Mai képét a 19. század vízrendezéseivel (folyók szabályozása, mocsarak lecsapolása), a legeltető állattartással, az erdők kivágásával, felégetésével alakították ki, melyek hatása a keleti sztyeppék hangulatát idézi. 1999. november 30-án Marrakeshben, az UNESCO Világörökség Bizottságának ülésén felvették a Hortobágyi Nemzeti Park egész területét a Világ Kulturális és Természeti Örökségének listájára.
KÖKÉNY ATTILA
Kökény Attila pályája kezdetén, éveken keresztül hajókon, éjszakai bárokban zenélt, az igazi ismeretséget viszont a Megasztár 5 hozta el neki. A tehetségkutató versenyt ugyan nem nyerte meg, de Kökény Attila lett 2010 legjobb férfi hangja. Mai műsorunk zárásaként – visszaforgatva az idő kerekét, a 2014-es Battai napokon készült és eddig még műsorunkban nem látott beszámolóink következnek – elsőként jöjjön a szombati nap első „sztárfellépője”: Kökény Attila.
Megszólaló: Kökény Attila – énekes
CSERPES LAURA
Cserpes Laura szintén a Megasztárban tűnt fel, de leginkább A Dal című műsorban ismerhette meg a közönség 2013-ban. Laura – miután fellépett a sátorszínpadon – a terveiről, életének „új kihívásairól” is mesélt nekünk.
Megszólaló: Cserpes Laura – énekesnő
PÉTER SZABÓ SZILVIA
Péter Szabó Szilvia tizenhat évesen kezdett egy amatőr együttesben énekelni. Szerencséjére egyik fellépésükön „avatott fülek” felfigyeltek rá, Szilvi autodidakta módon elkezdett énekelni tanulni, majd 2001-ben egy újonnan alakult formáció, a Nox énekesnője lett. A Noxszal rengeteg sikert ért el, számos zenei díjat, arany- és dupla platinalemezeket tudhat a magáénak. Számtalan önálló turnét vittek végig hatalmas sikerrel és telt házas koncertekkel. Mégis – egy rövid kihagyás után – a szólókarriert választotta és a Battai Napokon is így hallhatta őt a közönség.
Megszólaló: Péter Szabó Szilvia – énekesnő
KEROZIN
Kovács Axel, a Kerozin együttes énekese 17 évesen President néven rock zenekart alapított, amellyel az ország összes kisebb rock klubját végigjárták. Egy fellépés alkalmával „Kismalac, Kismalac engedj be!” felkiáltással kezdték el hergelni a közönséget. A buli után már másnap munkához láttak és 1998 nyarán megszületett a Kismalac című dal. Ezzel egy időben nevüket Kerozinra változtatták. Axel és csapata is fellépett a tavalyi Battai Napokon.
Megszólaló: Kovács Axel – énekes