Paletta

Adás időpontja: 
2014. december 22, hétfő, 19:15
Leírás: 

Legújabb Paletta című műsorunkban a gyerekek örömére felelevenítjük az Alma Együttes százhalombattai koncertjét

ALMA KONCERT
Buda Gábor 1996-ban alapította meg az Alma Együttest és kezdetben a több száz versmegzenésítését a felnőtt közönségnek játszották. Az Almával egy véletlen felkérés kapcsán kezdtek el gyerekeknek zenélni. Az első gyerekkoncertnek akkora sikere volt, hogy ott azonnal további 4 felkérést kaptak. Rövid időn belül pedig azon kapták magukat, hogy szinte már csak gyerekeknek zenélnek…  Az egyedi stílusú etno zenét játszó együttes improvizatív módon kezeli a táncos-zenés együttlétet: a gyerekek, sőt a szülők is aktív részesei és formálói a sok vidámsággal fűszerezett műsornak – így volt ez a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban tartott ünnepi Alma koncerten is.
Megszólaló: Buda Gábor – az Alma zenekar alapítója, gitáros, énekes

KARÁCSONYI MATRICA MŰHELY
Az idei év utolsó „Matrica” Műhelyében fényképezőgéppel is készültek karácsonyi ajándékok, hiszen ez a program kapcsolódott a múzeum legújabb időszaki kiállításához, nemcsak az ünnephez.
Megszólaló: Petró Magdolna – foglalkozásvezető, kézműves oktató

SZTC TÁNCGÁLA
Az SZTC Táncszakosztály karácsonyi gálaműsorában a növendékek az idei verseny-koreográfiákat mutatták be és számos meglepetéssel is készültek, hogy táncukkal meglepjék a közönséget.
Megszólaló: Nagyné Török Anikó – az SZTC Táncszakosztály vezetője, tánctanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A karácsony szó eredete
A történelem során szinte minden nép és minden vallás ünnepelte a fény diadalát a sötétség felett, illetve az új év kezdetét több kultúrában ezektől az ünnepektől számolták. A rómaiak például a Saturnalia nevű egyhetes mulatsággal adóztak a téli napfordulónak, ők a görögök Kronia nevű ünnepét vették át, kocsiversenyeket és más látványosságokat tartottak és a szolgák rövid időre itt is az urak székébe ülhettek. A korai európai és ázsiai népek hasonló ünnepeiben markáns motívum a sötétség gonosz szellemeinek elűzése és legyőzése, például a szlávok is így ünnepelték a Korocsunt. A szó egyik jelentése „lépő, átforduló”, ami a napfordulóra utal, erre a szláv ünnepre eredeztethető a magyar „karácsony” szavunk.

DIÓTÖRŐ
A Diótörő című balett ötlete a cári színház egykori igazgatójától származott, Hoffmann: A diótörő és az egérkirály című meséje alapján olyan mese-balettet akart színpadra vinni, ami minden addigit felülmúl, mind hangzásban, mind pedig látványban. Csajkovszkijt kérte fel a muzsika megkomponálására. A hattyúk tava és a Csipkerózsika után harmadik, egyben utolsó balettje is nagy sikert hozott a szerzőnek. A Diótörő zenéjéből előbb a hat tételes szvit került bemutatásra 1892 márciusában, majd ugyanezen év decemberében bemutatták a pompásan kiállított színpadi művet is. Így lett a Diótörő a balettirodalom leggyakrabban játszott darabja. Az idén immár harmadszor láthatta a BKK közönsége a Szegedi Kortárs Balett Diótörő című mesebalettjét.
Megszólaló: Hajszán Kitti – táncművész

ADVENTI KONCERT
Advent harmadik vasárnapján a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola tanárai és növendékei közös koncertet tartottak a Református templomban a közelgő ünnepre való ráhangolódás jegyében.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – a SZAMI mb. igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Jézus születésének ünnepe
Jézus születésének napja időszámításunk szerint 137 körül keveredett a napfordulóünnepekhez, a keresztények római vezetője ugyanis ekkor rendelte el a neves nap köszöntését, akkor még független ünnepként. A fény megújulásáról a Sol Invictus, azaz a legyőzhetetlen nap ünnepén továbbra is megemlékeztek a pogány rómaiak, méghozzá pontosan december 25-én, hitük szerint ugyanis ekkor született újjá Mithrász napisten. Valószínűleg emiatt az ünnep miatt került Jézus születésnapja is december 25-re. Hogy a vallási kultúrák közti keveredés miatt történt ez, vagy a keresztények tudatosan megpróbálták elnyomni Sol Invictus ünnepét, nem tudni pontosan. Mindenesetre a 325-ös niceai zsinaton már szó esett arról, hogy Jézus születésének ünnepe elváljon a január 6-án tartott Vízkereszttől és 350-ben I. Szent Gyula pápa elrendelte, hogy Jézus születésének ünnepe december
25-e legyen.

MÁS-OK-ÉRT
Művészek Más-Ok-Ért – ezt a címet kapta az a jótékonysági est, amely során a Sérültekért Alapítvány Felhőjárók Drámacsoport és Mozdulatszínháza kiváló emberekkel és művészekkel osztotta meg a színpadot, immár sokadik alkalommal. Az est zárásaként Jandó Jenő, a világhírű Liszt és Kossuth-díjas zongoraművész játékában gyönyörködhettek mindazok, akik a nemes cél érdekében eljöttek erre az eseményre.
Megszólaló: Szélpál Stefi – drámapedagógus; Rédli Éva – drámapedagógus

KÖZÖS HANGVERSENY
Százhalombattai kórusok adventi hangversenyének adott otthont a Szent István katolikus templom – mely során nemcsak felnőtt kórusok léptek a közönség elé, hanem közel száz gyermek is.
Megszólaló: Csehák Izolda – a Canticum Novum Kamarakórus karnagya; Kriesch András – a Liszt Ferenc Vegyeskar karnagya; Kriesch Janka