Paletta

Adás időpontja: 
2014. december 08, hétfő, 19:15
Leírás: 

A Mikulással és Hamupipőkével is találkozhatnak, legújabb Paletta című műsorunkban - ha velünk tartanak

MIKULÁS
Az elmúlt hétvége – minden bizonnyal a kis és nagygyerekek számára is – a Mikulás várásáról, ill. a Mikulással való találkozásról szólt. Természetesen az idén is ellátogatott a „fehérszakállú” a BKK-ba, miközben a kamarateremben szakemberek segítségével szebbnél szebb ajtódíszek készültek.
Megszólaló: „Mikulás”; Henrik Kati – foglalkozásvezető, virágkötő

HAMUPIPŐKE
A Hamupipőke a Grimm testvérek egyik legismertebb, örökérvényű meséje, mely a  jámborságról és gonoszságról, a hatalomvágyról és becsületről, az ármányról és hűségről szól. A Duna Művészegyüttes alkotói szerint ez a történet rendkívül alkalmas a tánccal, a zenével való megjelenítésre, a táncos-zenés forma pedig kifejezően közvetíti az abban rejlő érzelmeket, emberi értékeket, ezért is hozták létre a a Hamupipőkéről szóló előadásukat. Az európai népek táncaiból, valamint az azokat segítő, kiegészítő kortárs technikákból merítkező zenés-táncos mesejátékot a BKK színháztermében láthatták a kisiskolás gyerekek.
Megszólaló:  Juhász Zsolt – művészeti vezető, koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 8. – Tandori Dezső születésnapja (1938)
Tandori Dezső a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-, valamint Prima Primissima-díjas költő, író, műfordító – fiatalon bekerült gimnáziumi tanárának, Nemes Nagy Ágnesnek írói-baráti körébe és e kör filozófiai tájékozódása, ízlése és erkölcsi tartása nagy hatással volt írói pályakezdésére. Az irodalompolitikától tudatosan távol tartotta magát, „remeteélete” a hetvenes-nyolcvanas években legendássá vált. Budai lakásában 1977-től kezdve madárneveléssel foglalkozott, ami műveinek témavilágát is nagymértékben befolyásolta. Kikapcsolódásként képzőművészeti tevékenységet is folytat; primitív grafikái többnyire nyelvi poénokra épülnek. A nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójától kezdve ismét kilépett, személyében is, a nyilvánosság elé: sokat utazott és gyakran fellépett irodalmi rendezvényeken is, melyeken saját műveinek meglepő és izgalmas interpretátoraként is bemutatkozott. Tandori Dezső ma ünnepli 76. születésnapját.

HBVK JUBILEUM
30 éve itt a könyvtár, 15 éve „Hamvas Béla Városi Könyvtár” és 10 éve miénk a Magyar Népmese Napja – ezt a hármas jubileum volt az apropója annak az ünnepségnek, melyen felelevenítették fel az intézmény történetének legkiemelkedőbb eseményeit a könyvtár volt és jelenlegi munkatársai, ill. vendégei.
Megszólaló: Szalai Gáborné – a HBVK nyugalmazott igazgatója; Borbély Emma – a könyvtár alapító igazgatója

LOVÁSZ IRÉN TRIÓ
Lovász Irén az egyik legelismertebb magyar népdalénekes világszerte. Nemcsak énekes, hanem tudományos kutató is, a néprajztudomány kandidátusa, így műsoraiban, előadásain összekapcsolódik tudományos felkészültsége és énekes előadói tudása. A HBVK jubileumi ünnepségének befejezéseként Lovász Irén és zenésztársai koncertjük során igazán meditatív zenét szolgáltattak a közönségnek.
Megszólaló: Lovász Irén – eMeRTon-díjas énekesnő, kutató

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 13. – Luca napja
A magyar néphit szerint Luca egy boszorkány, aki ezen a napon előszeretettel riogatja az embereket és nem is elégszik meg mindig csak az ijesztgetéssel, kedvteléssel okoz ugyanis kárt emberekben és állatokban egyaránt. Nem csoda hát, hogy az emberek sokféle módszert kitaláltak, hogy távol tartsák a házuktól ezt a rontó nőszemélyt. Luca napjához tartozik a kotyolás elnevezésű szokás és hazánk nyugati részein hagyománnyá vált a fiúk „kotyolni" járása is. Ez abból állt, hogy hajnalban elindultak az ismerős házakhoz, ahol szalmára vagy fadarabra térdelve adták elő termékenységvarázsló, mágikus szövegeiket. Köszöntőjükért tojás járt ajándékba. Tréfából vagy kicserélték a kapukat vagy szétszedvén a szekeret, fölvitték azt a tetőre, ahol ismét összerakták, így bosszantva a ház gazdáját.

LÁTÁS ISKOLÁJA KIÁLLÍTÁS
A László Bandy által vezetett Látás Iskolája elnevezésű alapfokú képzőművészeti szabadiskola célja a „vizuális nyelv” megtanítása, illetve tudatosítása, valamint a festés, mintázás mellett a legnagyobb hangsúlyt a rajz kapja. A „kisebbek” alkotásaiból a BKK-ban nyílt kiállítás kapcsán beszélgettünk László Bandy képzőművésszel.
Megszólaló: László Bandy – tanár, képzőművész

JÓTÉKONYSÁGI KONCERT
Soczó Ádámot, a zenét és képzőművészetet kedvelő battai fiatalt 2006-ban érte vonatbaleset, gyógyulásához pedig további segítségre van szükség. A támogatások összegyűjtésére a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban tartott jótékonysági koncerten volt lehetősége mindazoknak, akik segítő szándékkal elmentek erre a rendezvényre.
Megszólaló: Tápai Mónika – főszervező; Fazekas Levente – szervező, az Ifjúsági Műhely tagja

SEBŐ EGYÜTTES
Sebő Ferenc – a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas énekes, gitáros, tekerőlantos, dalszerző, népzenekutató és építészmérnök, a hazai hangszeres népzenei és táncházmozgalom egyik elindítója, a Sebő Együttes vezetője – „Meg kell a búzának érni” címmel tartott előadást a HBVK szervezésében és a Sebő együttes közreműködésével.
Megszólaló: Sebő Ferenc – Kossuth-díjas énekes, gitáros, tekerőlantos, dalszerző, népzenekutató