Paletta

Adás időpontja: 
2014. október 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

Színházi előadás, komolyzene és „A nagy versmondás” is várja legújabb Paletta című műsorunk nézőit

NAGY VERSMONDÁS
Azt mondják a közös, hangos versmondás visszavezet bennünket oda, ahonnan a művészet, az irodalom elindult: az ősi, szóbeli, közösségi, derűvel övezett élményszerzéshez. Így van ez a Nagy versmondások során is, mely Jordán Tamás és Dr. Fűzfa Balázs irányításában Százhalombattán – immár másodszor – közel 1200 diák közreműködésével valósult meg városunk főterén.
Megszólaló: Jordán Tamás – Kossuth- és Jászai Mari díjas színművész;
Dr. Fűzfa Balázs – egyetemi docens, irodalomtörténész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 15. – Mihail Jurjevics Lermontov születésnapja (1814)
Mihail Jurjevics Lermontov orosz költő, író, 200 éve született. Édesanyja korai halála miatt, kaukázusi családi birtokukon irodalomszerető nagyanyja nevelte. Moszkvában az egyetemen irodalmat és történelmet tanult, több idegen nyelvet beszélt, tehetséges volt a zene és a képzőművészet területén is. 1832-ben Szentpéterváron kadétiskolába iratkozott be, majd a cári nyári palota huszárezredének tisztje lett. Lermontov kamaszkorától írt verseket. A köztudatba a Puskint búcsúztató, A költő halálára c. versével került be. Mivel a versben a cári udvart okolta Puskin haláláért, ezért egy évre a Kaukázusba száműzték. Visszatérve Pétervárra irodalmi munkásságának legfontosabb időszakát élte. Életműve mindhárom műnemben az orosz irodalom történetének fontos állomása lett, pl. Korunk hőse c. regényét az orosz irodalom első pszichológiai regényeként tartják számon. Lermontov egészen fiatalon, 26 évesen egy párbaj során halt meg.

GYEREKKÓRUSOK
Az idei „Musica Matricana” Kórustalálkozó és Zenei Napokon a Százhalombattán és környékén működő Gyermekkórusok találkozójára is sor került a BKK színháztermében.
Megszólaló: Lukácsházi Győző – zenei ismeretterjesztő, műsorvezető, tubaművész

VAJDA ZOLTÁN
A BKK-ban megrendezett „Musica Matricana” Kórustalálkozó és Zenei Napok gálaműsorának részeként százhalombattai kórusok tolmácsolásában felcsendült Vajda Zoltán két műve is. A fiatal zeneszerzővel a koncert előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Vajda Zoltán – zeneszerző

FRANCIA SZERELEM
A Kórustalálkozó és Zenei Napok második napját Horgas Eszter és a Talamba Ütőegyüttes Francia szerelem c. koncertje zárta. Míg a fuvolaművésznő mozdulataival, a fuvola hangjával szerelemről, szenvedélyről mesél, az ütőhangszereiken virtuózan játszó négy muzsikus furfangos zenei párbajra, szerelmi csábításra inspirálják Őt és együtt hódítják meg a nézők szívét – így volt ez a százhalombattai közönséggel is.
Megszólaló: Zombor Levente – a Talamba Ütőegyüttes művészeti vezetője;
Horgas Eszter – fuvolaművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 14. – Chuck Yeager repülőgépével átlépte a hangsebességet (1947)
1947. október 14-én Chuck Yeager repülőgépével – vízszintes repülésben – átlépte a hangsebességet és ezzel egy új fejezetet nyitott a repülés történetében. Charles Elwood „Chuck” Yeager az amerikai légierő nyugállományú dandártábornoka, híres berepülőpilóta két nappal e nevezetes esemény előtt lovaglás közben eltörte két bordáját és mivel félt attól, hogy emiatt lefújják a repülést, egy közeli város állatorvosához ment kezelésre és csak feleségének, valamint barátjának szólt a balesetről. A repülés napján Yeagernek annyira fájt a sérülése, hogy magától be sem tudta zárni a gép ajtaját, barátja egy seprűnyélből készített neki egy szerszámot, amivel a pilóta magára húzhatta a fedelet. A gép végül, mindezek ellenére – elérte és átlépte a hangsebességet. A legendás jármű az Amerikai Nemzeti Történelmi Múzeum repülési részlegében van kiállítva.

BIBLIOTERÁPIA
A biblio- vagy irodalomterápia – egyfajta művészetterápia, nem más, mint válogatott olvasmányok felhasználása pszichológiai problémák kezelésére, megelőzésére és személyiségfejlesztésre. Kameránkkal a legutóbbi – felnőtteknek szóló – biblioterápia foglalkozáson jártunk a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Marianna – biblioterapeuta, könyvtáros

ŐSEINK HATÁSA
Ezernyi szállal kötődünk szüleinkhez, nagyszüleinkhez, az ősökhöz, szándékunktól függetlenül hatnak ránk, így sokszor előfordul, hogy problémáink gyökere nem is a mi életünkből ered, hanem terheink egy részét a család vagy annak tagjai iránti hűségből cipeljük, anélkül, hogy tudomásunk volna róla. Őseink hatása életünkre – ezt a címet kapta Szilágyi Mária előadása, amelynek a HBVK adott otthont.
Megszólaló: Szilágyi Mária – pszichológus, személyi és életvezetési tanácsadó

SZERELMEM, SÁRDY
Jókor volt, jó helyen – ezt mondták Sárdy Jánosra pályatársai, kicsit irigykedve, hiszen korábban sohasem tapasztalt sztárkultusz alakult ki körülötte, amit ő maga igen szerényen élt meg. Sárdy végigénekelte és játszotta a nevezetesebb operettek szinte valamennyi bonviván szerepét, de humoros karakterszerepekben is kitűnő prózai alakítások fűződnek nevéhez és volt néhány év, amikor hazai énekes-zenés filmet el sem lehetett képzelni nélküle. Becsülettel ellátott minden rábízott feladatot, mellőzött minden cifraságot életéből és maradt ugyanolyan, mint mielőtt a csillogó fővárosba ért. A Szerelmem, Sárdy – a szarvasi Cervinus Teátrum produkciója – egy egyszereplős előadás, amely Sárdy János életének nagyobb állomásait és legszebb dalait mutatja be egy nagymama titkos naplóján keresztül.
Megszólaló: Derzsi György – színművész