Paletta

Adás időpontja: 
2013. október 14, hétfő, 19:15
Leírás: 

ZENE-BONA, SZANA-SZÉT
Az idén immár 12. alkalommal megrendezett „Musica Matricana” Kórustalálkozó és Zenei Napok záróprogramjaként a Prima Primissima Díjas Honvéd
Táncszínház táncosai és zenészei közreműködésével interaktív gyermekelőadást láthattak az érdeklődők a BKK-ban. A Zene-bona, szana-szét c. előadásban mai költők friss versei, ritmusjátékok, sok-sok zene és – természetesen – a tánc „játszotta” a főszerepet.
Megszólaló: Rémi Tünde – táncos, tánckari asszisztens

BÁTÉ KIÁLLÍTÁS
A „Matrica” Múzeumban „Báté 695 – Egy Duna menti középkori falu élete” címmel időszaki kiállítás nyílt, amely Százhalombatta középkori történetébe nyújt betekintést. A tárlat célja városunk déli, dunafüredi részén egykor létezett Báté falu bemutatása a megmaradt levéltári, régészeti és történeti adatok segítségével, valamint egy falu életét minél életszerűbben bemutatni. A kiállítást Dr. Pálóczi Horváth András régész nyitotta meg.
Megszólaló: Dr. Pálóczi Horváth András – régész, nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanár

MESEEST FELNŐTTEKNEK
A HBVK munkatársai a Magyar Népmese napjához kapcsolódóan – Mesemondó estre várták a felnőtteket. Hogy hogyan is zajlik egy meseest, erre mi is kíváncsiak voltunk.
Megszólaló: Tóth Krisztina – mesemondó, tanár, műfordító

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 19. – Stein Aurél halálának évfordulója (1943)
Stein Aurél a 20. század legsikeresebb Belső-Ázsia kutatója, életének nagyobb részét brit alattvalóként, főleg Indiában töltötte el, de élete végéig magyarnak vallotta magát. Összehasonlító nyelvészetet és klasszika-filológiát tanult, indológiával és az óperzsa nyelvvel foglalkozott. Magyarországon azonban nem kapott ismereteinek megfelelő munkát, ezért 1888-ban Angliába, majd Indiába ment, ahol a Pandzsáb Egyetem dékáni hivatalának vezetője lett. 1902-ben főtanfelügyelővé és régészeti felügyelővé nevezték ki, 1910-től nyugdíjbavonulásáig pedig az Indiai Régészeti Szolgálat főfelügyelője volt. Stein Aurél nemcsak a nyelvészeti és régészeti kérdések iránt érdeklődött, hanem figyelme a földrajzi környezetre is kiterjedt. Érdemeit elismerték és méltatták. 81 évesen, negyedik nagy expedícióján hunyt el Kabulban. Sírján a következő felírat olvasható: „Magyarország felnevelte, Anglia tanította, Afganisztán befogadta.”

ÓVÁROSI ÉVADNYITÓ
A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház munkatársai Évadnyitó közösségi játékkal indították a programok sorát. A résztvevők csoportokban – menetlevél segítségével – bejárták az Óváros nyolc ismert, vagy kevésbé ismert helyszínét, hogy megoldjanak egy-egy feladatot.
Megszólaló: Gere László – szervező, drámapedagógus

DONIZETTI
Domenico Maria Gaetano Donizetti szerzői tehetsége sokirányú, írt oratóriumokat, kantátákat, vonósnégyeseket, szimfóniákat, dalokat és egyházi műveket egyaránt. Amiért külön is becsüljük őt, hogy képes volt újra életet lehelni a „nápolyi iskola” féktelenül színes operastílusába, utat nyitva ezzel Verdinek. Csehák Izolda karnagy zenei előadássorozata ebben a félévben Donizetti életével és munkásságával kezdődött.
Megszólaló: Csehák Izolda – előadó, karnagy

AGYKONTROLL EA
Ma már tudományosan bizonyított tény, hogy – főleg ellazult, alvásközeli állapotban – képzeletünkkel, szavainkkal, gondolatainkkal hatni tudunk a szervezetünkben zajló folyamatokra. Betegség esetén ezért hozzáadhatunk orvosunk erőfeszítéséhez, ha tudjuk, miként vethetjük be elménk hatalmas erejét és egészségünk megtartásában is segít az agykontroll. „Elménk gyógyító ereje” címmel tartott előadást Dr. Domján László a BKK-ban.
Megszólaló: Dr. Domján László – orvos, az agykontroll magyarországi meghonosítója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 12. – Gulácsy Lajos születésnapja (1882)
Gulácsy Lajos festőművész a budapesti mintarajziskolában kezdett tanulni, lényegében azonban autodidakta volt. 1902-ben Rómában, majd Firenzében és Párizsban járt tanulmányúton. Olaszországot később több ízben is felkereste, s számos képén festette meg az olasz városok középkori, reneszánsz hangulatát. A háború kitörésekor azonban Velencében idegösszeroppanást kapott, és ettől kezdve rövid megszakításokkal az idegszanatóriumok, 1917-től kezdve pedig haláláig elmegyógyintézet lakója volt. E korszakban álombirodalmának tájait, embereit ábrázolta gyöngéd színű, lágy tónusú szürrealisztikus képekben. Festészetének azonban véget vetett 1924-ben bekövetkezett vaksága. Gulácsy Lajos művei a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában és magángyűjteményekben vannak.

AZ UTOLSÓ HŐSSZERELMES
A BKK őszi-téli „Örkény” színházi bérlet 1. előadásaként a Budapesti Játékszín társulatától „Az utolsó hősszerelmes” c. vígjátékot láthatta a közönség. A kritikusok azt mondják: korunk legsikeresebb színpadi szerzője, Neil Simon nem csupán a szórakoztatás nagymestere, hanem darabjai „tükröt tartanak a természetnek”. Miközben ellenállhatatlanul kacagunk történetein, meglátjuk bennük saját esendőségünket, gyarlóságainkat.
Megszólaló: Hajdú István”Steve” – színművész