Filmklubbal, a Kutatók éjszakájának legérdekesebb pillanataival, kiállítással, szerb bállal és interaktív gyermekelőadással is várja Nézőinket legújabb Paletta című műsorunk
KUTATÓK ÉJSZAKÁJA
A Régészeti Park az idén is csatlakozott a Kutatók éjszakájához és a – hagyományokhoz híven – a látogatók több tudományággal is megismerkedhettek, hiszen bepillantást nyerhettek a archeobotanikus, a régész, a restaurátor, a biológus és az antropológus tevékenységeibe. Hogy milyen a tudomány éjszaka „fesztiválköntösben”? Megmutatjuk Önöknek, íme!
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus;
Dr. Hajdú Tamás – történeti antropológus
ÉVADNYITÓ KIÁLLÍTÁS
A nyári szünet után az Évadnyitó Ramazuri elnevezésű programmal újra kinyitotta kapuit a Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Ház. A rendezvényre érkezők elsőként a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület nyári táborában készült alkotásokból nyílt kiállítás megnyitóján vehettek részt. A tárlaton az egyesület tagjai, a régióban élő képző-és iparművészek, Alföldi Terézia, Glavati Brigitta, Nagy Rozália, Poszpisek Márta, Navratil Zsuzsa, Homolya Gábor, Kilián Miklós és Seres János képei kaptak helyet.
Megszólaló: Nagy Rozália – képzőművész;
Poszpisek Márta – grafikusművész;
Homolya Gábor – képzőművész;
Alföldi Terézia – bőrműves, népi iparművész
CSALÓKA PÉTER
Miután a művészetkedvelő közönség birtokba vette a kiállítást, a Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Ház emeletén ún. szobaszínházzal folytatódott a program.
A Madzag Bábegyüttes – amely egy ízig-vérig utcaszínházi társulat, változatos kavalkáddal a tarsolyában – a Csalóka Péter című interaktív előadásába a közönséget is bevonta.
Megszólaló: Tímár Zoltán – bábszínész;
Fülöp József – bábszínész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 4. - Kállai Ferenc születésnapja (1925)
Kállai Ferenc – Kossuth- és kétszeres Jászi Mari-díjas színész, rendező, a Nemzeti Színház örökös tagja, a Nemzet Színésze – Krampner Ferenc néven született. Iskoláit Gyomán kezdte el, tizenkét éves korában került Budapestre. A drámairodalom számos főszerepét játszotta el kiemelkedő jellemábrázoló erővel. Alakításait gyakran színezte humor és finom irónia. Megszámlálhatatlan színpadi szerepén túl, mint filmszínész is emlékezetes alakítások fűződnek nevéhez. Nagy erejű jellemábrázoló képessége a kisemberek megformálásában teljesedett ki. Emlékezetes, a Tanú című filmben nyújtott alakítása, mely egy egész korszak jelképévé vált. Statisztikai feldolgozások szerint Kállai Ferenc félévszázados pályafutása alatt 173 színházi premieren lépett színpadra. Mozifilmjeinek száma 96. Hasonlóan magas tévészerepléseinek száma is, rádiófelvételei pedig szinte leltározhatatlanok.
HÖLGYEK ECSETTEL ÉS TOLLAL
Hölgyek ecsettel és tollal – ezt a címet kapta a HBVK évadnyitó programja, amelyen a színek, a versek és hangulatok ezúttal hölgyek kezemunkáját, gondolatait dicsérik.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs
NAGY GÁSPÁR EST
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Egyesület százhalombattai csoportja szervezésében került megrendezésre a HBVK-ban a Nagy Gáspár emlékest, melyen Szakolczay Lajos irodalomtörténész tartott előadást az érdeklődőknek.
Megszólaló: Szakolczay Lajos irodalom- és művészetkritikus
PÍ ÉLETE
A Csendes-óceán hullámain hánykolódik egy mentőcsónakban a különös keresztnevű indiai fiú, Pi. Szülei és testvére odalettek egy hajókatasztrófában – de nincs egyedül: vele van egy bengáli tigris. Ez a – mondhatni – allegorikus kaland: az élet meséje, vagyis Pi élete... Szeptembertől újra várja a filmek szerelmeseit a HBVK Filmklubja. Az első alkalommal az imént említett filmet láthatták az érdeklődők.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – a klub vezetője, könyvtáros
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 1. – A Zene Világnapja
Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére az UNESCO október 1-jét a Zene Világnapjának nyilvánította 1975-ben, azóta e napon a világ minden pontján különös figyelmet szentelnek ennek a csodának, amit zenének hívnak. A világnap célja, hogy a társadalom széles rétegei számára népszerűsítse a zeneművészetet, és – az UNESCO elveinek megfelelően – szorgalmazza a népek közti barátságot és megbékélést. Yehudi Menuhin az első Zenei Világnap tiszteletére írott köszöntőjében arról is beszélt, hogy: „A zene módot ad arra, hogy az emberek megértsék egymást, és megerősödve kerülnek előtérbe azok az örök értékek, amelyek mindig részét képezték bármely nép minden művészi megnyilvánulásának.”
SZERB BÁL
Százhalombatta 1750-ben épült, barokk stílusú szerb ortodox temploma az Óváros főutcájában található és védőszentje Szűz Mária. Városunk szerb közössége – a hagyományoknak megfelelően – az idén is szeptember 21-én tartotta azt az egésznapos ünnepet, amely ezúttal is bállal zárult.
Megszólaló: Marinov Jován;
Dimitrovics Uros – zenész, az Orkestar Selo vezetője
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni