Paletta

Adás időpontja: 
2014. szeptember 22, hétfő, 19:15
Leírás: 

Mohamed Fatimát 1997-ben ismerte meg a magyar közönség a Fekete Vonat énekesnőjeként. A banda feloszlása után 2012-ben visszatért az énekesnő és azóta Fatimának újra „ragyog a szíve”  

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 22. – Váradi Hédi színésznő születésnapja (1929)
Váradi Hédi Jászai- és Kossuth-díjas színésznő szülei az Újpesti Munkásotthonban ismerkedtek meg egymással. Két testvére volt, akikkel együtt nézte a műkedvelő szülők színielőadásait, példájuk indította el a gyermeket a színészi pályán. Rózsahegyi Kálmán színiiskolája után 18 évesen elsőre bejutott a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, melynek elvégzése után a Madách Színházban kezdett dolgozni, majd haláláig a Nemzeti Színház színésze volt. Az itt eltöltött 23 éve alatt azonban voltak olyan évadok, amikor nem kapott szerepet. Azokban az években önálló gyermekműsort állított össze és ezzel, valamint előadóestjeivel járta az országot, „haknizott”, illetve más színházban vendégszerepelt. Váradi Hédi átütő egyéniségével, mélyen megragadó játékstílusával drámai és vígjátéki szerepeket is kiválóan interpretált és országos népszerűségét erősítették szinkron alakításai is.

REGŐS ÁGI KIÁLLÍTÁSA
László Bandy szavait idézve: „Regős Ági az a nő, aki fest. Pontosabban, az a művész, aki képeket csinál. Még pontosabban a művész, aki hagyja, hogy a keze alatt ezek a képek megszülessenek. Alkotómódszere régtől az, hogy megteremt valahol, például egy papírlapon egy helyzetet, mondjuk, rajzol indulatból egy arcot - persze egy női arcot -, és ezt aztán újabb, és újabb szituációkba helyezi.” Így tette akkor is, amikor megszülettek a BKK Lépcső Galériájában most látható alkotások.
Megszólaló: Regős Ágnes – képzőművész, tanár 

GÖRDÜLŐK
1999-ben alakult hazánk első kerekes székes tánccsoportja, a Gördülő Tánccsoport.
Tagjai bebizonyítják, hogy a mozgássérült ember is tud teljes életet élni, fizikai korlátait legyőzve értékes művészi alkotást létrehozni, a közönség számára szórakoztató produkciót nyújtani. Speciális koreográfiát igénylő előadásuk a táncvilág különleges színfoltja. A Gördülők az idén is felléptek a Summerfest Aranyszív gáláján.
Megszólaló: Sárai Rita – Gördülő Tánccsoport művészeti vezetője

HÁTIZSÁKNYI KALAND
Milyen érzés egyedül nekivágni a világ másik felén egy két és fél hónapos, négy országon átívelő túrának? Erre is választ kaphattak mindazok, akik meghallgatták Majer Ádám „Hátizsáknyi kaland Ázsián át!” című előadását a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Majer Ádám – előadó, utazó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 23. – Gundel Károly születésnapja (1883)
Gundel Károly édesapja, Gundel János, 35 éven át a Budapesti Szállodások, Vendéglősök és Kocsmárosok Ipartársulatának elnöke volt, Károly még iskolás korában kezdte el a szakma elsajátítását, hogy később a nevet, melyet örökölt, tovább öregbítse és világhírűvé tegye. Élete kora vendéglőseihez hasonló volt: reggel bevásárlás a Vásárcsarnokban, aztán irodai, vezetési, személyzeti ügyek intézése, délben és este a vendégekkel való foglalkozás, közben délután a szakirodalom tanulmányozása, szakkönyvek írása. Évtizedeken át, szinte szabadnap nélkül, ugyanígy. Felesége nemcsak 13 gyermekük anyja volt, hanem igen jó ízlésű, igényes, ideális üzletasszony is, aki közel 50 éven át segítette, támogatta sikereiben, eredményeiben. Eredményes életpályájuk ellenére a sors kegyetlen volt hozzá. A háború vagyona javát elpusztította, 1948-ban végleg elveszítette szeme világát, majd rákos kór támadta meg. De élete alkonyán, betegen is büszke volt arra, hogy az állatkerti vendéglő homlokzatán meghagyták nevét. Azt mondta: „Ez olyan, mint amikor valakinek még életében szobrot emelnek”.

DÉR HENI
Dér Heni énekesnő, a Megasztár első szériájának felfedezettje, 9 évig a Sugarloaf zenekar énekesnője volt, majd úgy döntött, hogy megpróbálja egyedül is. Dér Heni az idei Battai Napokon is bizonyította, megy ez neki „egyedül” is…
Megszólaló: Dér Henrietta – énekesnő

MOHAMED FATIMA
Az egyiptomi születésű Mohamed Fatima nevét 1997-ben ismerte meg a magyar közönség, mikor alig 16 évesen berobbant a köztudatba a Fekete Vonat énekesnőjeként. A banda feloszlása után az énekesnő Londonba ment, ahol pincérnőként dolgozott. Ez idő alatt sem tétlenkedett, hiszen visszatérésére készült, melyre a nagy esélyt 2012-ben kapta meg, mikor hazánkban is elindult a Voice című tehetségkutató. Azóta Fatimának újra „ragyog a szíve” – így volt ez a Battai Napokon is.
Megszólaló: Mohamed Fatima – énekesnő  

VARGA VIKTOR
Varga Viktor zene iránti szeretete nagyon korán, már az óvodában megmutatkozott. A középiskola elvégzése után a miskolci Bartók Béla Zenei Intézetben tanult, majd  Budapesten, jazz-ének szakon folytatta tanulmányait. Szabadidejében verseket ír és festészettel is foglalkozik – de természetesen a Battai Napokon is mint énekes köszönthette őt a közönség.
Megszólaló: Varga Viktor – énekes 

ZANZIBAR
A Zanzibar együttes nevének ötlete Vámos Miklós Bár című könyvéből született, ebben szó esik egyrészt egy két világháború között létezett Zanzibár nevű budapesti szórakozóhelyről, ahová zenészek, színészek, bohém figurák jártak szórakozni; másrészt Zanzibár szigetéről is, ahol jellemző a napsütés, a vidámkodás. Ezért volt szimpatikus számukra ez a név, és persze azért is, mert jól cseng. A név, na és persze a pop/rock hangzás is bevált az évek során. Az idei Battai Napok koncertjeinek sorát a Zanzibar zárta.
Megszólaló: Terecskei Rita (ének), Steklács Miklós (MikC) (basszusgitár), Kovács András Donát (Doni) (dobok), Nagy Nono Norbert (szólógitár), Nagy Zsolt (billentyűs)