KÖZÉPKORI RÉGÉSZKEDŐ
A Régészeti Park legutóbbi Családi Napján középkori régészkedővel várták az érdeklődőket, a honfoglaláskorral, ill. a honfoglaláskori régészeti anyaggal ismerkedhettek meg a látogatók. A nap folyamán a kézműves foglalkozáson, a tárlatvezetésen, az étel-és lepénykóstolón kívül Hidán Csaba és csapata különleges bemutatója is várta a családokat. Íme, ilyen volt az „Ásó, ecset, nagykaland”...
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 2. – Fadrusz János születésnapja (1858)
Fadrusz János szobrászművész a XIX. századi magyar történeti szobrászat jelentős képviselője, legismertebb alkotása a kolozsvári Mátyás király szobor. A zsellércsaládból származó szobrász, négy elemit és két reáliskolai osztályt végzett Pozsonyban, majd lakatosinas lett és végzősként díszkaputervével aranyérmet nyert, faragványai pedig általános elismerést keltettek. Egy gipszből faragott fej elkészítése után számos támogatóra talált, majd művészeti akadémiát is végzett. Első nagy megbízatása a pozsonyi Mária Terézia lovas szobor elkészítése volt, ezt követte 1894-ben Mátyás király lovas szobrának terve, mellyel első díjat nyert. Fadrusz alkotásai monumentálisak, a szobrászat klasszikus tradícióját őrzik.
HÉJÁS LÁNY
A Summerfest ideje alatt számos portékával és látnivalóval „népesült be” a Rendezvényközpont parkolója – köztük megtalálható volt egy fiatal százhalombattai lány is, akivel, egy madárral, egészen pontosan egy héjával a karján beszélgettünk.
Megszólaló: Mészáros Laura
ARANYSZÍV GÁLA
A Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivál szervezői számára fontos, hogy a fesztivál önfeledt pillanataiba bevonják a fogyatékossággal, kihívással élő embertársainkat. Ezért jött létre az Aranyszív Gála, amelyen megkülönböztetett figyelmet szentelhetünk nekik. Az idei gála egyik felemelő pillanata volt, amikor Császárné Bíró Ágnes jeltolmács irányításával fiatal forrásos táncosok léptek a színpadra.
Megszólaló: Császárné Bíró Ágnes – jeltolmács
PÁL LAJOS ÉS CSALÁDJA
A Pál család Kárpátaljáról, a máramarosi Visk községből származik. Életük, tevékenységük szorosan összefügg a zenével. A Pál család tagjai évek óta a Summerfesten megmutatják sokrétű zenei tevékenységüket külön-külön és együtt is. A Szent István templomban megrendezett koncertjüket ezúttal is a műfaji és zenei sokszínűség jellemezte, hiszen hallhattunk hangszeres népzenét, szóló éneket, hangszerszólót, klasszikus- és egyházzenét is.
Megszólaló: Pál Eszter – népdalénekes, zongoraművész
VÁMPÍROK ÉJSZAKÁJA
A Summerfest kínálatát színesíti a főként fiatalokat vonzó Fesztiválklub, melynek minden nap más a tematikája. Kameránkkal a Vámpírok éjszakáján jártunk…
Megszólaló: Pap János – az Operett Színház táncművésze, koreográfus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 1. – megalapítják az Magyar Iparművészeti Múzeumot (1872)
A Magyar Iparművészeti Múzeum Budapest IX. kerületében, az Üllői úton található, a magyar és nemzetközi, régi és kortárs iparművészet, illetve design első számú gyűjtőintézménye és bemutatóhelye hazánkban. Gazdag kollekciója Európában is a legfontosabb ilyen profilú múzeumok közé emeli, egyes gyűjteményrészei – pl. a szecessziós üveg- és kerámiatárgyak vagy az iszlám-török szőnyeggyűjtemény – világszínvonalúak. A múzeum őrzi a középkori és kora-újkori Magyarországról egyetlenként fennmaradt nemesi kincstárat is, amely az Esterházy családé volt. Az épületet Lechner Ödön és Pártos Gyula tervezte és a magyar szecessziós építészet legszebb példái közé tartozó főépület mellett az Iparművészeti Múzeum kiállítóhelyeként működik a nagytétényi Száraz-Rudnyánszky-kastély is, amelyben az intézmény bútorgyűjteményét mutatják be.
KERINGŐKIRÁLY
Augusztus 10-én ismert operett melódiáktól zengett a Barátság Kulturális Központ színházterme. Ezen a programon a Váci Szimfonikus Zenekar élőben játszotta a nagy szerzők legnagyobb sikereit, fellépett Kalocsai Zsuzsa, az ország talán legismertebb primadonnája és Oszvald Marika, akit a műfaj kedvelőinek nem kell bemutatnunk, ill. a műsorban énekelt Vadász Zsolt, aki az egyik legsikeresebb tenor ma Magyarországon, valamint fellépett az operett napjaink legismertebb táncos komikusa, Peller Károly is. Hogy miért „A keringőkirály és a többiek” címet kapta ez az operettgála – ez is kiderül a most következő beszélgetésből.
Megszólaló: Peller Károly – színművész
NOÉ BÁRKÁJA
A Noé Bárkája Zenekar fő küldetése: Isten zenés dicsőítése, ezen belül: egyházi szolgálat a római katolikus liturgiában és a hangszeres kísérettel a hívek liturgiába történő bekapcsolódásának segítése. A Noé Bárkája Zenekar általában kéthetenként, a százhalombattai Római Katolikus templomban a reggeli szentmise keretében ad zenei szolgálatot – az egyik ilyen alkalom után beszélgettünk az együttes dobosával, Brückner Dénessel.
Megszólaló: Brückner Dénes – a Noé Bárkája Zenekar dobosa
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni