Paletta

Adás időpontja: 
2013. október 07, hétfő, 19:15
Leírás: 

BANDY 72
László Bandy 1941. október 8-án született, kisgyermekkora óta megszállottan rajzol és sok-sok élve elszántan tanítja a művészetkedvelő „kicsiket és nagyokat” egyaránt, előadásokat tart a művészetről – miközben Ő maga a művészet… Lélegzetelállító képei a BKK Lépcső és Mini Galériájában várja mindazokat, akik megfejtenék Bandy titokzatos világát…
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, művészetpedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 12. – Solti György születésnapja (1912)
Solti György magyar származású karmester, zongoraművész zenei tanulmányait a budapesti Zeneakadémián végezte, ahol Bartók Bélától, Dohnányi Ernőtől és Weiner Leótól tanult zongorázni, zenét szerezni. 1930 és 1939 között az Operaház korrepetitora volt, majd Svájcba menekült. A háború után Münchenbe kapott meghívást, ahol a Bajor Állami Operaház főzeneigazgatója lett. A következő évtizedben rendszeresen szerepelt Európa és az Egyesült Államok koncerttermeiben és zenei fesztiváljain, 1969-től a Chicagói Szimfonikus Zenekar vezetője lett. Magyarországra 1976-ban tért vissza a Bécsi Filharmonikusok karmestereként. 1986-ban vezényelt először magyar zenekart, egy operaházi hangversenyen és többször dirigálta a Budapesti Fesztiválzenekart. A halál váratlanul érte egy franciaországi üdülővárosban, sírja Budapesten a Farkasréti temetőben Bartók Béla sírja mellett található.

ZENEI NAPOK
A Lukácsházi Győző által szerkesztett és vezetett Bonbon matiné az egyik legsikeresebb gyermekeknek szóló országos terjesztésű előadássorozat a mai magyar kulturális kínálatban, melynek alapvető célja a kortárs és klasszikus kultúra megkedveltetése és megismertetése a gyerekekkel, elsősorban zenei produkciókon keresztül. Lukácsházi Győző évek óta Százhalombattára is eljön, hogy népszerűsítse az éneklést. Az idei „Musica Matricana” Kórustalálkozó és Zenei Napok nyitó napján városunk iskoláiban, másnap pedig a BKK-ban, a geyermekkórusok fellépésén találkozhatott a közönség a műsorvezetővel.
Megszólaló: Lukácsházi Győző – zenei ismeretterjesztő, műsorvezető, tubaművész

MR ÉNEKKAR
Az idén immár 12. alkalommal megrendezett „Musica Matricana” Kórustalálkozó és Zenei Napok gálaműsorán Giuseppe Verdi és Richard Wagner művei csendültek fel – az 1950-ben Rádiókórus néven alakult, ma már – MR Énekkar tolmácsolásában.
Megszólaló: Oláh Gábor –az MR Énekkar mb. karnagya

IRODALMI BESZÉLGETŐKÖR
A biblioterápia válogatott olvasmányok terápiás használatát jelenti. A csoportvezető által történő hangos felolvasás során a résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy egy-egy irodalmi alkotáson keresztül olyan érzésekről és gondolatokról beszélgessenek, amelyekről egyébként nem tudnának. „Gyógyító sorok” címmel biblioterápiás foglalkozások indultak a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Marianna – biblioterapeuta, könyvtáros

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 13. – Dajka Margit születésnapja (1907)
Dajka Margit Kossuth-díjas színművésznő először kilenc éves korában szerepelt színpadon szülővárosában, Nagyváradon. Színiiskolában tanulta a mesterséget és tizenöt évesen szerződtette a nagyváradi színház. 1924-ben kapta első felnőtt szerződését Kolozsvárott és 1927-ben indult magyarországi pályája Hódmezővásárhelyen. Ezt követően a miskolci színházba, innen Szegedre, majd 1929-ben Budapestre a Vígszínházhoz került. 1933-tól nem tartozott állandó társulathoz, egyes szerepekre szerződött. Fellépett a Nemzeti Színházban, a Belvárosi és a Magyar Színházban, játszott a Kamara, Andrássy úti, Erzsébetvárosi és Vidám színpadon is. 1945 után a Belvárosi, Petőfi, 1963-tól 1968-as nyugdíjba vonulásáig a Thália tagja volt. A hetvenes években a Madách Színházban szerepelt, és sokat filmezett. Élete utolsó éveiben Nemes Nagy Ágnes Bors nénijeként szórakoztatta a gyerekeket. Nagyhatású, sokoldalú színészetében a tragikai és a komikusi elemek is hitelesek voltak. Molnár Gál Péter Dajka Margit művészetének műfaji besorolására találta fel (félig-meddig tréfából) a tragikomika megjelölést.

SZANDI
Szandi 12 évesen lépett először a világot jelentő deszkára, a Modern Hungária által meghirdetett Mini-Tini Poppályázaton indult el, amelyet 400 jelentkezőből meg is nyert. Szinte hihetetlen, de már 24 éve annak, hogy Fenyő Miklós megismertette az országgal az énekesnőt. Szandi is fellépett az első alkalommal megrendezett Tófesztiválon, a Csónakázó-tó mellett felállított színpadon.
Megszólaló: Szandi – énekesnő

BIG BUNNY
A Tófesztiválon fellépett a The Big Bunny Hall Swinger Club hetes fogata is, melynek néhány tagja – folytatva a Honeyball ígéretesnek indult pályáját – ahogy ők fogalmaznak: „tovább tolják a szórakoztatóipar szekerét”. Így volt ez a Csónakázó-tó mellett felállított színpadon is…
Megszólaló: Mérges Norbert – basszusgitáros; Tobola Norbert – dobos

GÁSPÁR LACI
A közkedvelt énekes, Gáspár Laci általános iskolásként még legszívesebben rajzolt, énekelni csak 16 éves korában kezdett komolyabban és első sikerét az iskolai Ki Mit Tud?-on aratta. Egy Demjén Ferenc-dallal nyerte meg az ének kategóriát, jutalmul az igazgató egy basszusgitárral ajándékozta meg. Autodidakta módon, kitartó szorgalommal sajátította el a hangszer használatának fortélyait, majd a munka mellett minden idejét a basszusgitározásnak szentelte. Gáspár Laci kedvenc hangszerét a Tófesztiválon való fellépésére is elhozta.
Megszólaló: Gáspár Laci – énekes