Műsorunkban megemlékezünk a február 9-én elhunyt László Bandyról, beszámolunk a „Matrica” Múzeum borestjéről, és ott jártunk a Pesovár iskola farsangján is
BÚCSÚ BANDYTÓL
2024 októberében László Bandy 83. születésnapjához kapcsolódó kiállításának megnyitójára, a Lépcső galériában kiállított képeinek, aktuális naplójának ünnepélyes bemutatójára olyan sokan jöttek el, hogy csak a közösségi térben fértünk el. Ahogy akkor, a megnyitó előtt készült beszélgetésünk során fogalmazott „pár nehéz hét után” mégis ott volt, körbevette és köszöntötte őt sok-sok ember. Már akkor nagyon aggódtunk érte, hiszen régóta viaskodott a betegséggel – majd végül 2025. február 9-én elengedte őt a föld…
Megszólaló: László Bandy
LÁTÁS ISKOLÁJA KIÁLLÍTÁS
László Bandy 1985-ben indította el a Látás Iskoláját, később ebből jött létre a Városi Művészeti Iskola képzőművészeti tagozata. A Látás Iskolája összefonódott a nevével, tanítói és képzőművészeti munkásságával meghatározó személyiségévé vált Százhalombatta művészeti életnek. László Bandy 2024 őszén, a betegségének súlyosbodása miatt átadta a szakkör vezetését. A most következő beszélgetések még február 7-én készültek, a Látás Iskolája lépcső galériában nyílt kiállításának megnyitója előtt.
Megszólaló: Regős Ágnes – rajztanár, képzőművész;
Feketéné Takács Rita – rajztanár
ELSŐ NYOMTATOTT KÖNYV
Johannes Gutenberg volt az első európai, aki mozgatható betűelemekkel és betűfémmel készített nyomtatványokat. Az általa használt technika aztán az egész világot megváltoztatta, hiszen a könyvnyomtatás Európa- és világszerte elkezdett terjedni. A Gutenberg-biblia, Európa első nyomtatott könyve február 23-án ünnepli 570. születésnapját.
Megszólaló: Juhász Edina – történész
SZENTELMÉNYEK
„Szentelmények a mindennapi életünkben” – ezt a címet kapta Laczkó István atya előadása, melyet a Szent István templomban a péntek esti szentmise után hallgathattak meg az érdeklődők.
Megszólaló: Laczkó István – előadó
KRISTÁLY WORKSHOP
A kövek varázslatos világa, a kristályok titka és a saját karkötő-készítés öröme várt mindazokra, akik ellátogattak arra a különleges workshopra, melynek a BKK adott otthont.
Megszólaló: Bakos Helga – foglalkozásvezető
BERKE GYÖNGYI KIÁLLÍTÁSA
Berke Gyöngyi a Kipp-Kopp, majd pedig a Napsugár óvodában dolgozott óvodapedagógusként, majd miután egyre több szabadideje lett, újra rátalált az alkotás öröme. Berke Gyöngyi élete első önálló kiállítása a BKK mini galériájában látható.
Megszólaló: Berke Gyöngyi – alkotó
BORKULTÚRA A RÓMAI KORBAN
A borfogyasztó rómaiak, régészeti és gasztronómiai kalandozások a római borkultúra világában – ez volt a támája a „Matrica” Múzeumban tartott rendezvénynek, amely a Magyar kultúra napjai Százhalombattán rendezvénysorozat részeként várta a látogatókat.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – múzeumigazgató
PESOVÁR FARSANG
A farsang 2025-ben január 6-án, vízkereszt napján kezdődik és március 4-én, húshagyókedden ér véget – így jócskán benne vagyunk már és még ebben az ünnepi időszakban. A következő percekben a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola farsangi rendezvényére kalauzoljuk el Nézőinket.
Megszólaló: Musa-Fábián Zsófia – a PFAMI igazgatója, néptáncpedagógus
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni