Paletta

Adás időpontja: 
2014. július 28, hétfő, 19:15
Leírás: 

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 28. – elkezdődött az I. világháború (1914)
1914. július 28-án, 100 éve az Osztrák-Magyar Monarchia hadat üzent Szerbiának és ezzel kezdetét vette a négy évig tartó I. világháború, amelyet a második világháború előtt egyszerűen csak „a világháború”ként vagy „a nagy háború”-ként emlegettek. Az összesen több mint 15 millió ember halálát okozó öldöklő küzdelem a korabeli gyarmat- és érdekeltségrendszer újrafelosztásáért indult. Bár valamennyi résztvevő nemzet meg volt győződve arról, hogy gyors offenzívával legyőzheti ellenfeleit és fél év alatt véget érhetnek a hadmozdulatok, a háború végül négyévnyi véres küzdelemmé terebélyesedett. Az Osztrák–Magyar Monarchia szétesett a háború végére, valamint a német területszerzés illúziója is szertefoszlott. A háborút lezáró békerendszer igazságtalanságai pedig a második világháború kitöréséhez vezettek.

FUNDÁK-KASZAI PÁROS
Kaszai Lili és Fundák Kristóf neve a százhalombattaiak számára jól ismert, hiszen a Pesovár Néptánc Suli növendékeit tanítják ők, de számos Forrásos-koreográfia is fűződik a nevükhöz és nem utolsó sorban Lili hangjával is elbűvölte már közönségünket – akár egyedül, akár együtteseivel együtt. Amikor Lilit és Kristófot legutóbb együtt láthattuk táncolni a Barátság Kulturális Központ színpadán – még egészen friss hír volt, hogy A Fölszállott a páva című műsorban a szóló és páros táncosok kategóriájában ők bizonyultak a legjobbnak. A legújabb hír pedig az, hogy összeházasodott a köztévé tehetségkutató műsorának győztes párosa. Sajnos az esküvőről nem szolgálhatunk képekkel, ám most meghallgathatják azt a beszélgetést, ami Fundák Kristóffal készült, még a százhalombattai fellépésük után.
Megszólaló: Fundák Kristóf – táncos, koreográfus, tánckarvezető

ALFÖLDI TERIKE A TÁBORBAN
Alföldi Teréz bőrműves, népi iparművész saját maga tervezi és készíti is a termékeit, legyen az pl. vadásztáska, bőr fotóalbum, tükör, oklevéltartó, pénztárca vagy akár honfoglalás kori motívummal díszített tárgy. Alföldi Terézzel a Benta Artos alkotótáborban, az Óvárosi Közösségi Házban beszélgettünk.
Megszólaló: Alföldi Teréz – bőrműves, népi iparművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 31. – a Balatoni Halak Napja
2004 óta tartják számon július 31-ét a balatoni halak napjaként. Az akkori környezetvédelmi miniszter ezzel a kezdeményezéssel kívánta felhívni a figyelmet hazánk – és Európa – legnagyobb tavára, a Balatonra. A „magyar tenger” állatvilágát Európa számos madara illetve mintegy 50 féle hala mellett rengeteg egysejtű, édesvízi szivacs, rákok, kagylók, valamint a halak táplálékát is jelentő csípőszúnyogok és árvaszúnyogok is képviselik. A Balaton vízgyűjtőjén található 40 vízfolyásban eddig 37 halfaj előfordulását lehetett bizonyítani. Ezek állománya tehát a tóhoz mérve igen gazdag, hiszen a Balatonból rendszeresen csak15–17 faj kerül elő. A vízfolyások többsége erős humán befolyás alatt áll, vagyis az emberek beleavatkoznak a természetbe. A vízgyűjtő halastavai számos, a patakok halfaunájába nem illő, természetes állapotban elő nem forduló fajjal „gazdagítják” a vízgyűjtő halállományát, melyek közül pl. az amuri géb, mint „agresszív inváziós halfaj” komoly veszélyt jelenthet néhány őshonos fajra.

SZILAS JUDIT
Az idei Óvárosi Kulturális Napokat nyitó és Zenálkó Etel tanítónő tiszteletére rendezett ünnepi gálaműsor számos fellépőjét bemutattuk már Önöknek, most következzék Szilas Judit, aki – ezúttal ének-tudását mutatta meg a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház színháztermének színpadán.
Megszólaló: Szilas Judit – a PFAMI növendéke

SZERB NÉPTÁNCOSOK
Szintén az Óvárosi Kulturális Napok egyik programeleme volt a „Minden, ami Mezőföld, minden, ami hagyomány” elnevezésű program, amely az idén nemzetiségi találkozóvá bővült – és többek között a budapesti Tabán Szerb Néptáncegyüttes tagjai is birtokba vették a Közösségi Ház előtt felállított szabadtéri színpadot.
Megszólaló: Vukovits Dusán – a Tabán Szerb Néptáncegyüttes művészeti vezetője

NEMESNÁDUDVARIAK
Nemesnádudvaron 1950-51 telén két lelkes tanító – Kishegyi Simon és Pollák Richárd – idős asszonyokat kért meg, hogy a diákoknak német nemzetiségi táncokat és dalokat tanítsanak. Így született meg a Német Nemzetiségi Hagyományőrző Táncegyüttes, melynek tagjai szintén meghívást kaptak az idei Óvárosi Kulturális Napokra.
Megszólaló: Kishegyi Simon – a Nemesnádudvari Német Nemzetiségi Hagyományőrző Együttes vezetője

BÁRZONGORISTA
Földvári Gergely „Grego” művésznéven nemzetközileg elismert jazz-zongorista. Ösztöndíjasként a legendás bostoni Berklee zeneszerzés szakán diplomázott. Zongorás jazztriójával 2000 óta játszik hazai és külföldi színpadokon. Földvári jazz-zenéjét az ötletes formák, a klasszikus, latin és rock hatású hangzásvilág, valamint dallamos és rendkívül dinamikus szólójáték jellemzik. Az Óvárosi Kulturális Napok első napjának zárásaként Grego bárzongorista szerepben idézte fel a békeidők kávéházainak hangulatát a Szent László téren.
Megszólaló: Földvári Gergely „Grego” – zongoraművész, zeneszerző

BUCH TIBOR
Buch Tibor Toldi Mária musical-stúdiójából került a színművészeti főiskolára, előtte már ének-quartettben és iskolai rockzenekarban bontogatta szárnyait. Aztán jött a Madách Színházban A szerelem arcai, majd a József Attila Színházban és az Operettszínházban is sok felejthetetlen darab. Majd a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz került, ahol folyamatosan sikert-sikerre halmozott. E társulat tagjaként, de veszprémi művész-társaival közös produkcióban is láthatta már őt a Barátság Kulturális Központ közönsége. Legutóbb Buch Tiborral a musical szépségeiről beszélgettünk.
Megszólaló: Buch Tibor – színművész