Paletta

Adás időpontja: 
2024. október 28, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk a BKK családi napjáról és a Múzeumok Őszi Fesztiváljának százhalombattai programjairól is

EMBERI SORSOK KIÁLLÍTÁS
Az első világháborúban harcolt katonák közül szokás megemlékezni az életüket vesztett vagy megsebesült honvédekről, ugyanakkor siratnunk kell azokat is, akik bár túlélték a háborút, de hadifogságba kerültek és azokat is, akik hazatértek ugyan, de élettörténetük és karrierjük megtörésével szembesülhettek. Emberi sorsok Szibériától Szardíniáig – Hadifogoly Magyarok a nagy háborúban. Ezt a címet kapta az a vándorkiállítás, melynek november 12-éig a BKK ad otthont. A tárlat
nem csak átfogó képet ad a hadifogságról, hanem egyéni sorosokon keresztül láttatja, milyen szenvedéseket kellett megélniük a hadifoglyoknak.
Megszólaló: Dr. Margittai Gábor – a Magyar Összetartozás Intézetének igazgatója

TÖK JÓ CSALÁDI NAP
„Töltsünk el együtt egy kellemes délutánt” – ez volt a BKK legutóbbi családi napjának a célja, melyen a családokat színházi előadás várta a színházteremben, előtte és utána pedig „tökjó” kézműves foglalkozásokon vehettek részt az érdeklődők az előtérben.
Megszólaló: Nagy Melinda – művelődésszervező

SZÁRDUDA KÉSZÍTÉS
Az Iharos Népművészeti Egyesület szervezésben, a „Tök jó családi napon” a
hagyományos szárduda elvén „energiatakarékos hírelő”-t is készítettek a gyerekek, Ament Éva irányításával.
Megszólaló: Ament Éva – foglalkozásvezető, népi iparművész

CSIPKERÓZSIKA
Zs. Vincze Zsuzsa és Zsuráfszky Zoltán első közös mesedarabja nem csupán forradalmasította a gyermekeknek szóló néptáncelőadásokat, hanem a szó minden értelmében magyarosított egy világszerte ismert Grimm mesét. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Csipkerózsika című előadásának minden tánca, dala, felidézett mondása, szokástörténete vagy akár ráolvasása az autentikus magyar népi kultúrát dicséri. A mesedarabot a családi nap közönsége láthatta a BKK színháztermében.
Megszólaló: Sánta Gergő András – tánckarvezető, táncos szólista

ŐSZI FESZTIVÁL A PARKBAN
„Minőségét megőrzi!” mottóval szeptember 30-a és november 10-e között rendezik meg a 19. Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozatot. A 2024-es rendezvény célja, hogy a gasztronómiai kultúra múzeumi vonatkozásait állítsa a figyelem középpontjába. A programsorozathoz az idén is csatlakozott a Matrica Múzeum, a Régészeti Park szezonzáró családi napjával.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – múzeumigazgató

HANGUTAZÓS KONCERT
Ölvedi Gábor, avatási nevén Karma Pema Dorje koncertjeinek szándéka, hogy a meditációban megtapasztalt végtelen, nyílt tereket és utazásokat megjelenítse a zenében. A „hangutazás” során az ősiségé, az archaikus hangoké, az énektechnikáké a főszerep. Ölvedi Gábor koncertje a „Matrica” Múzeumban szintén a Múzeumok Őszi Fesztiválja eseménysorozat keretén belül valósult meg.
Megszólaló: Ölvedi Gábor „Karma Pema Dorje” – zenész

RUSHMORE-HEGYI EMLÉKMŰ
A Rushmore-hegy eredetileg az indián őslakosok szent helye volt, majd az Amerikai Egyesült Államok nemzeti emlékhelyet épített a hegyből. A 14 év alatt készült szoborcsoport négy nagy amerikai elnök arcmását formázza meg. A négy fej mindegyike 18 m magas, az orrok átlagban 6 m hosszúak, a szájak 5,5 m, a szemek pedig 3,5 m szélesek.
Megszólaló: Juhász Edina – történész

RADZSASZTÁNI RUHA
Az idei Summerfestre „hangoló programként”, a Nemzetközi Cigány Dal Napján, Ábrahám Judit népzenész, táncművész indiai zenészekkel lépett fel a BKK lépcsős teraszán. Ez a program lehetőséget adott arra is, hogy az énekes-táncosnő a különleges öltözékéről is beszéljen nekünk.
Megszólaló: Ábrahám Judit – népzenész, táncművész