Paletta

Adás időpontja: 
2014. június 30, hétfő, 19:15
Leírás: 

ŐSKORI RÉGÉSZKEDŐ
„Az elveszett ásatási vödör nyomában” címmel legutóbb őskori régészkedő Családi nap volt a Régészeti Parkban, mely során a látogatók bepillanthattak a régészek munkájába.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – régész, muzeológus

XILOTON ÜTŐEGYÜTTES
7 apuka, több mint harminc ütőhangszer, számtalan ismerős dallam és rengeteg humor – így lehetne összefoglalni a XiloTon Ütőegyüttes koncertjeit. Az együttes ritmusos, dallamos, foglalkoztató, érdekes, izgalmas, virtuóz, vicces, játékos és egyben komoly műsorát a Régészeti Park látogatói hallgathatták meg a legutóbbi Családi napon.
Megszólaló: Fábián Zoltán – zenész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 1. – a Magyar egészségügy ünnepe
Minden évben július elsején, Semmelweis Ignác születésnapján van a magyar egészségügy legnagyobb ünnepe. Semmelweis Ignácot nevezik „az anyák megmentőjének”, hiszen ő volt az, aki rájött, hogy a gyermekágyi lázat az orvosok és orvostanhallgatók okozták azzal, hogy boncolás után mentek át a szülészeti osztályra és ott fertőtlenítetlen kézzel vizsgálták a várandós nőket. Semmelweis ezért a klórmész-oldatos kézmosást ajánlotta kollégáinak. Felfedezését közzétette és kötelezte az orvosokat, az orvostanhallgatókat és az ápolószemélyzetet a szülészeti osztályokra történő belépés előtti klóros kézmosásra, majd kötelezővé tette az egyes betegek vizsgálata közötti klóros kézmosást is. Így kezdődött szélmalomharca az akkori hivatalos, tudományos világgal, amely a mikroszkóp alkalmazásával sem jutott erre az egyszerű következtetésre. Semmelweis Ignác nevét orvostörténeti múzeum és orvosi egyetem is viseli.

BODZÁS
Ha azt a szót halljuk bodza – több minden is eszünkbe juthat… A Bodza – nagy kezdőbetűvel lehet egy Romániában található folyó, ill. egy megye elnevezése, valamint egy régi magyar eredetű női név is. Ám mégis – valószínűleg sokak számára a bodza elnevezésű növénynemzetség – a fekete, a fürtös és a földi bodza – a legismertebb jelentés. A Sérültekért Alapítvány szervezésében megvalósuló legutóbbi Kultúr Piacon különféle, bodzából készült termékeket is kínáltak a látogatóknak.
Megszólaló: Bodor Tibor – őstermelő

VASARELY KIÁLLÍTÁS
Vasarely magyar, európai és világhírű – és ez érvényes alkotásaira is. Műveit a világon mindenhol ismerik és egy olyan művésznek tartják, aki térben és időben felülmúlhatatlan és kimeríthetetlennek mutatkozó vizuális gazdagsággal rendelkezett. „Vasarely – Művészetet mindenkinek” címmel Victor Vasarely műveiből kiállítás nyílt a „Matrica” Múzeumban. Ez a tárlat a Szépművészeti Múzeum – Vasarely Múzeumának gyűjteményéből került összeállításra és „Extrém Dimenziókba” repíti a látogatót a művész munkásságán keresztül.
Megszólaló: Balpataki Katalin – a kiállítás kurátora, a „Matrica” Múzeum   munkatársa, történész 

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 30. – Megnyitják az azóta London egyik jelképévé vált Tower-hidat (1894)
A Tower Bridge (vagy Tower híd) közúti híd a Temze felett, London északi és déli felét köti össze. Neogótikus tornyai és a köztük található felnyitható hídszakasz tette különlegessé, napjainkra pedig London szimbólumává vált. Nevét a közelben található londoni Towerről kapta, megjelenését is hozzá kellett igazítani. A 19. század végén vált szükségessé ennek az akkoriban legújabb közlekedési kapcsolatnak a létesítése a Temze felett, amely a megépült hidaknál keletebbre, a tengerhez közelebb helyezkedik el és London számára a tengeri kapcsolat annyira fontos volt, hogy a parlament előírta, a hídnak biztosítania kell a legnagyobb tengeri hajók áthaladásának lehetőségét is. Ez az előírás vezetett a felnyitható középső nyíláshoz, ahol a középső nyílást egy kétszárnyú billenőhíd alkotja. A két tornyot a vízszint felett 42-44 méter magasságban egy-egy gyaloghíd is összeköti, amik a teherhordó szerkezeti funkció mellett lehetővé teszik, hogy a gyalogosok akkor is átjuthassanak a hídon, amikor az éppen felnyitott állapotban van. A Tower-híd megjelenését építése idején és a későbbiekben is sokat kritizálták. A masszív kőburkolatú tornyokat, a függesztő láncokat utánzó sarló alakú rácsos tartót többször próbálták lecseréltetni a kornak megfelelő karcsú, modern anyagokat használó szerkezetre, de ezek a próbálkozások nem jártak sikerrel.

SOMEBODY COOL 911
A Somebody Cool 911 elnevezésű zenekar 2013 nyarán alakult, akkor még csak 3 fővel, énekes nélkül. Nem sokkal később csatlakozott hozzájuk Győri Attila és belekezdtek a saját számok írásába. A számaikban több stílusjegy felfedezhető, de a gerince a zenéjüknek az indie rock és punk stílus. A Százhalombattai Ifjúsági Zenei Napok fellépőinek sorát a Somebody Cool 911 nyitotta.
Megszólaló: Győri Attila – énekes; Buda Balázs – gitáros; Kiss Péter –dobos

ZOLLER
Zoller Zsolt azt mondja – ő mindösszesen csak egy a többi zenész közül, aki próbál a felszín felé utat törni mindenféle tehetségkutató és egyéb, médiumok által kínált alternatíva nélkül és hisz abban, hogy meg kell járni a szamárlétra összes fokát, mert alap nélkül ugyan lehet tetőt építeni, de soha nem lesz jó a kilátás... Zoller Zsolt a pop és akusztikus rock zenei stílusokat játszó zenekarával, a Zollerrel lépett fel az idei SZIZN-ön.
Megszólaló: Zoller Zsolt – énekes, zenész

PASO
A Pannonia Allstars Ska Orchestra már eddigi pályafutása során is olyan életutat járt be, ami kevés hazai zenekarnak adatik meg, rövid idő alatt Magyarország egyik legfontosabb zenekarává vált, mindeközben párhuzamosan külföldön is nagy népszerűségre és elismerésre tett szert. Legendásan energikus élő koncertjeivel pedig a 11 tagú zenekar pillanatok alatt jutott el az underground klubok deszkáiról a Sziget fesztivál Nagyszínpadára és vált minden jelentős hazai zenei fesztiválon kihagyhatatlan kedvenccé, míg külföldön a ska zene magyar nagyköveteként ismerik. A PASO volt a Százhalombattai Ifjúsági Zenei Napok első napjának „sztárfellépője”.
Megszólaló: „Mr. P.” Benkő Dávid – a PASO zenekar billentyűse, vokalista