Paletta

Adás időpontja: 
2023. november 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban az elmúlt időszak legfontosabb színházi, zenei és képzőművészeti eseményeit láthatják nézőink

BÖLÖNI RÉKA
A középkor egyik legnépszerűbb szentjét ünnepeljük november 11-én, de Márton napja nem csak erről szól – sokkal inkább egyik leggazdagabb néphagyományokkal bíró napja a magyar folklórnak. A Márton-naphoz kapcsolódóan számos ismerettel és élménnyel gazdagodtak az idén is a százhalombattai Pitypangos Óvoda ’kis lakói’. Az Óvárosi Tagóvodában pl. mesével, bábokkal és nagy szeretettel mesélte el Bölöni Réka Ludas Matyi történetét.
Megszólaló: Bölöni Réka – színésznő

LÁMPÁS FELVONULÁS
A Márton-napi lampionos felvonulásokat csak a 19. század elején vezették be egyházi rendeletre, hogy a fény, mely a jó cselekedetet jelképezi, mindenkihez eljusson. Manapság ebben elsősorban a gyerekek vesznek részt, sötétedéskor a maguk készítette lampionjaikkal járják az utcákat miközben régi Márton napi dalokat énekelnek. A százhalombattai Pitypangos ovisoknak az idei ősz sem múlhatott el Márton-napi lámpás felvonulás nélkül.
Megszólaló: Mikulásik Judit – intézményvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 13. – a magyar nyelv napja
November 13-a a magyar nyelv napja, mely lehetővé teszi, hogy évente egyszer a közfigyelem a magyar nyelvre, kulturális örökségünk és nemzeti identitásunk alapjára irányuljon. Az országgyűlés 2011-ben annak emlékére fogadta el a magyar nyelv napjára vonatkozó határozatot, hogy 1844-ben V. Ferdinánd magyar király ezen a napon szentesítette a magyar nyelvet hivatalossá, kimondták, hogy a törvénycikk értelmében minden törvényt magyar nyelven alkotnak, az országgyűlés nyelve magyar, az ország teljes területén a hivatalok magyar nyelven kötelesek az ügyintézést végezni, minden iskolában magyar nyelven történik a tanítás. A törvényhozással párhuzamosan megkezdődött a magyar nyelv átalakításának vitája is. Az 1844-es törvény megszületését joggal nevezhetjük a reformkor egyik legnagyobb győzelmének.

CSALÁDI MESEDÉLUTÁN
Kormos István író, költő születésének 100. évfordulója alkalmából a HBVK gyerekkönyvtárosai rendezvénysorozatot szerveztek. Alkotói pályázatot írtak ki, a DiaKedden Kormos-meséket meséltek, sőt, a zárónapon a családi mesedélutánt is a szerző művei, figurái köré építették.
Megszólaló: Kiss Adrienn – gyermekkönyvtáros

POLÁKOVITS PÉTER
A BKK Mini galériájában legutóbb Polákovits Péter amatőr alkotó festményeiből nyílt kiállítás. Mint ahogy a róla szóló bemutatkozó szövegből is kiderül, Péter számára ez egy egészen ’új dolog’…
Megszólaló: Polákovits Péter – alkotó

SZUEZI-CSATORNA MEGNYITÁSA
A Szuezi-csatornát a világ első olyan mesterséges csatornájaként tartják számon, amelyet már közlekedésre és szállításra is használtak. Története egészen a Kr.e. 13. századig nyúlik vissza, amikor az ókori egyiptomi fáraók a Nílus deltáját a Vörös-tengerrel összekötő csatornát ásattak.
Megszólaló: Juhász Edina – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 19. – Nemzetközi férfinap
A nemzetközi férfinapot először 1999-ben tartották meg Trinidad és Tobagóban, az ENSZ támogatásával. Az esemény ezt követően nagy elismertséget kapott a férfiaktól világszerte. Magyarországon 2009-től szerveznek a nemzetközi férfinaphoz köthető rendezvényeket. A nemzetközi férfinap célja, hogy a fiúk és férfiak egészségére hívja fel a figyelmet és hangsúlyozza a nemek közötti egyenlőséget. Ez egy olyan alkalom is, mely elítél minden a férfiak ellen szóló diszkriminációt és hangsúlyozza az elért eredményeiket a férfiak hozzájárulását a közösség, a család, a házasság és a gyerekekkel való törődésben, valamint elismeri a közösségben betöltött nélkülözhetetlen szerepüket.

SZEMET SZEMÉRT
A Szemet szemért című előadás dobozokból, dobogókból épített világban kel életre. A háttér panel falakon fekete-fehér mintás, ki-be forgatható dobozok, Túri Erzsébet díszlete – a rendező, Kis Domonkos Márk koncepciója szerinti „3D-s sakktábla” egyszerre idézi meg az ország kis települését, az alaptörténet gyilkosságainak helyszínét, olykor egy szobabelsőt vagy az egész falut. A Déryné Társulat előadását a BKK közönsége is láthatta az országjáró program jóvoltából.
Megszólaló: Kis Domonkos Márk – rendező, a Déryné Program igazgatója;
Orosz Dániel – a Vándorszínház Alprogram projektvezetője

NÉPDALKÖRI TALÁLKOZÓ
A Százhalombattai Cselefendi Asszonykórus szervezésében, a környező települések népdalköreinek találkozójának adott ismét otthont a BKK kamaraterme. A főszervezővel, az Asszonykórus karnagyával a fellépések után beszélgettünk.
Megszólaló: Homoki Tímea – főszervező, karnagy