Paletta

Adás időpontja: 
2023. március 27, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban az elmúlt időszak legemlékezetesebb kulturális eseményeit idézzük fel

DOBOS ÁGNES
A március 15-ei városi ünnepségen ismét számos díj átadására került sor. Dobos Ágnes a „Matrica” Múzeum munkatársaként dolgozott 2014-ig, majd a Polgármesteri Hivatal sajtó és pr-munkatársa lett. Elhivatott munkája elismeréseként 2011-ben már egyszer megkapta a Kultúráért Százhalombatta Díjat, most pedig ismét őt találták méltónak erre az elismerésre.
Megszólaló: Dobos Ágnes – díjazott

ÚJRANYITÁS
A Régészeti Park hagyományosan, a „Matrica” Múzeum pedig rendhagyó módon április 1-jétől újra várja a látogatókat – erről beszélgettünk az intézmény vezetőjével.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – múzeumigazgató

ILKA GÁBOR KIÁLLÍTÁSA
Ilka Gábor érdi művész eredetileg fogtechnikus és a munkájához használt anyagból, speciális technikával készíti különleges, alig pár centiméteres, miniatűr szobrait. Ilka Gábor legújabb kiállításának az érdi Parkvárosi Közösségi Ház adott otthont.
Megszólaló: Ilka Gábor – szobrászművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 28. – Psota Irén születésnapja (1929.)
Psota Irén a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja sokoldalú, nagy formátumú színésznő volt. Gyermekkorától színészi pályára készült, eleinte Dávid Irén néven játszott. 1952-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd a Madách Színházhoz szerződött, 1980-tól a Népszínház tagja volt. 1983-tól a Nemzeti Színházban játszott, 1990-ben pedig visszatért a Madách Színházba. A kivételes tehetségű művésznő színészi skálája rendkívül széles volt, karaktere éppúgy megfelelt a tragikus hősnő szerepére, a zaklatott lelkületű asszonyalakok, mint a komikus, vagy éppen groteszk színpadi figurák megformálására. Nemcsak prózai, hanem a zenés színház világában is remekül helyt állt. Énekelt sanzonokat és kabaréjelenetekben is fellépett, sőt számos film-, tv- és rádiószerepben találkozhatott vele a közönség.

REJTŐ JENŐ
Rejtő Jenő – író, kabaré- és színpadi szerző, filmíró, a magyar szórakoztató irodalom népszerű képviselője és megújítója – Reich Jenő néven született, 1905. március 29-én. Legismertebb művei látszatra ponyvaregények, azonban életművét ma már nagyra értékelik.
Megszólaló: Juhász Edina – történész

TÜKÖR A FESTÉSZETBEN
Az OMNYE, vagyis az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesülete szervezésében az egyik tag, Tolvaj Gábor a „Tükör a festészetben” címmel tartott előadást a legutóbbi klubnapjukon.
Megszólaló: Tolvaj Gábor – előadó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 31. – Befejezik az Eiffel-torony harmadik, utolsó szintjét (1889.)
Az Eiffel-torony Párizs egyik jelképe. Nevét a tervezőcég tulajdonosáról, Gustave Eiffel mérnökről kapta. Az 1889. évi világkiállításra készült, az eredeti tervek szerint a kiállítás után lebontották volna. A torony összmagassága 324 m, ebből maga a torony 300 m, rászerelve 24 m-re magasodik egy tévé-adóantenna. Első emelete 58, második emelete 116, a harmadik 276 méter magasan van. Négyzetalapú, 1,6 ha alapterületű, 12 000 acéldarabból, szegecseléssel állították össze, átmeneti jelleggel. Évente kb. 10 tonna festék kell felülete karbantartásához. A torony mindig is megosztotta a franciákat, sokan szeretik, de sokan kimondottan utálják: becenevei is ezt tükrözik – egyesek „Csúfság”-nak hívják, mások „Öreg Hölgy”-nek. Többször le akarták bontani vagy fel akarták robbantani. Az Eiffel-torony sok megpróbáltatáson ment keresztül, de még ma is a világ egyik leghíresebb épületeként ismerjük.

MITTÁK FERENC
Mitták Ferenc történész 1975-ben, 25 évesen került Százhalombattára, ahol 15 évig a Városi Tanács osztályvezető-helyettese, majd húsz évig az önkormányzat irodavezetője volt. A nyugalmazott köztisztviselő ezúttal 22. önálló könyvét mutatja be nekünk, amely a „Más szemmel” címet kapta.
Megszólaló: Mitták Ferenc – történész, író

NAGY IDŐK
Elkészült a Nagy idők városa című, Százhalombatta várossá nyilvánításának 50 éves jubileumára írt dráma könyvváltozata is, amelyet a Hamvas Béla Városi Könyvtárban mutattak be. A százhalombattai Üveghegy Kiadó által gondozott kötetben az előadás alkotóinak és szereplőinek visszaemlékezései is olvashatóak, illetve fotó mellékletet is tartalmaz.
Megszólaló: Fazekas István – Jókai-díjas drámaíró