Paletta

Adás időpontja: 
2014. május 26, hétfő, 19:15
Leírás: 

NÉPTÁNCFESZTIVÁL
Százhalombattán került megrendezésre az „Örökség” Gyermek és Ifjúsági Néptánc Fesztivál, melyen a fellépések után, amíg tartott a szakmai értékelés az együttesek vezetőinek, addig a gyerekek játékos vetélkedőben vehettek részt.
Megszólaló: Szigetvári József – a Közép Magyarországi Folklór Szövetség elnöke

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 26. – Bárdy György születésnapja (1921)
Bárdy György Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész
Gyermekként, Kispesten ismerte meg a színjátszást, mint diákszínész, rendező. Tizenhárom évesen már a református templom kertjében lépett fel saját színjátszó csoportjával. Várkonyi Zoltán véletlenül látta meg a még 16 éves fiút egy előadásban és megígérte: le fogja szerződteti majdani társulatához. Miután 1945-ben véget ért a háború és Bárdy felépült a Don-kanyarban szerzett sérüléséből, felkereste Várkonyit, aki be is váltotta ígértét. A fiatalabb korában veszedelmes nőcsábász hírében álló Bárdy kétszer nősült. Második feleségére - Lévay Mariannra - hatvanévesen talált rá, hatvannégy évesen lett apa, Anna lányát az élet nagy ajándékának tartotta. Vallomása szerint számára a család volt a legfontosabb, feleségének és lányának köszönhette kifogyhatatlan életkedvét. A nyilvánosság előtt utoljára a kilencvenedik születésnapi partiján jelent meg a Vígszínházban, ahol, bár tartotta magát, látszott, hogy egészsége megrendült. Az utolsó éveiben visszavonult, csendes életet élt harminckét évvel fiatalabb felesége mellett.

TÁVOLI KULTÚRÁK HATÁSA
Dürer már a XVI. században rácsodálkozott a mexikói maszkokra; a barokk kertekben kínai pavilonokat építettek; a posztimpresszionisták japán módra kezdtek festeni; a néger maszkok a kubistákat ihlették meg – ez csupán néhány példa arra, hogyan hatottak a távoli kultúrák az európai művészetre. Ez volt a témája László Bandy félévzáró előadásának a „Matrica” Múzeumban.
Megszólaló: László Bandy – előadó, képzőművész, tanár 

KERINGŐKIRÁLY
Ifjabb Johann Strauss osztrák zeneszerzőt, zeneköltőt, a Kék Duna keringő megkomponálóját már életében a „keringőkirály” becenévvel illették. Több száz keringőt írt, de a polkák és indulók nagymestere is volt. Ifjabb Johann Strauss élete és munkássága volt a témája a HBVK félévzáró Zenei estjén.
Megszólaló: Csehák Izolda – előadó, karnagy

FOTÓKIÁLLÍTÁS
Éder Vera azt mondja – gyermekkora óta tudja, hogy a fotózás varázslat. Elbújunk a gépünk mögé, ráhelyezzük a szemünket a keresőre és tőlünk függ, mikor exponálunk. A pillanat megáll, az idő eltűnik, részesévé válunk egy olyan pillanatnak, ami egy sóhajtásnyi idő után már történelem. A jó fotó a történelem részesévé teszi a nézőt az által, hogy hat rá ez a pillanat. Éder Vera, az egyik legsokoldalúbb, legszínesebb fotográfus alkotásaiból nyílt kiállítás a „Matrica” Múzeumban „A kékszakállú herceg vára – a férfi és a nő erőviszonyai” címmel.
Megszólaló: Éder Vera – fotográfus

AZT MESÉLD EL, PISTA!
Az Azt meséld el, Pista az utóbbi évek legsikeresebb egyszemélyes színházi előadása. Találkozó Örkény Istvánnal, talán ez lenne a legmegfelelőbb műfaji meghatározás ennek az író életéről szóló, saját szavaiból összeállított, meghitt baráti mesélésnek, mely napló- és interjúrészletekből, a családban, barátoknál őrzött magnószalagokról leírt beszámolókból állt össze. Ezen az estén az író a színész testét ölti magára és több mint 20 éve Mácsai Pál mesél mint Örkény István – az életéről.
Megszólaló: Mácsai Pál – Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes művész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 29. – Edmund Hillary hegymászó egy nepáli serpával elsőként mászta meg a Mount Everestet (1953)
1953. május 29-én, 61 éve Sir Edmund Percival Hillary új-zélandi hegymászó és Tendzing Norgaj nepáli serpa együtt, elsőként mászták meg a Föld legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet. Hillary 16 évesen, egy osztálykirándulás után kezdett a hegymászás iránt érdeklődni. Kiderült, hogy hirtelen megnyúlt végtagjai és koordinálatlan mozgása ellenére erősebb és kitartóbb volt, mint társai. A pályaválasztás során a méhészkedést választotta, majd a második világháborúban az Új-Zélandi Királyi Légierőnél szolgált, de egy baleset miatt idő előtt leszerelték. A hegymászás továbbra is komolyan érdekelte, már a háború előtt elhatározta, hogy megmássza a Mount Everestet. 1953-ban csatlakozott egy 400 fős csapathoz. Az első sikertelen csúcstámadás után ő és Tendzing Norgaj kapott lehetőséget újra a cél elérésére. A csúcsot 1953. május 29-én délelőtt 11:30-kor érték el. Visszatérésük után Indiában és Nepálban is nagy ünnepségekkel fogadták őket, Tendzinget egyesek szó szerint istenként kezdték tisztelni, azt gondolva, hogy ő Buddha vagy Siva reinkarnációja, Hillary-t pedig II. Erzsébet brit királynő lovaggá ütötte.

ÜTŐS KONCERT
Ütős koncert Szabó Dániellel – ezt a címet kapta a Sz-i Művészeti Iskola rendezvénye, amelynek a BKK kamaraterme adott otthont. Az érdeklődők zenés időutazáson vehettek részt az ütőhangszerek világában a ritmus kezdeteitől a jazzig, hiszen volt dobolás kézzel, dobütővel, négy verővel, ismert, ill. kevésbé ismert egzotikus hangszereken egyaránt.
Megszólaló: Juhász Balázs – a Sz-i Alapfokú Művészeti Iskola ütőtanára; Szabó Dániel – zeneiskolai növendék

MARCIÉK
Soós Márton rendezésében – százhalombattai és érdi barátaival közösen hozták létre „A nyomorultak” című előadást, amelyet nagy szeretettel fogadott a közönség. Az idei Városi Majálison ebből a musicalből is felcsendültek dalok a fiatalokból álló társulat tagjainak előadásában.
Megszólaló: Soós Márton – rendező, énekes