Paletta

Adás időpontja: 
2023. február 13, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban az elmúlt hetek legemlékezetesebb kulturális eseményeit elevenítjük fel

FARSANG A KÖNYVTÁRBAN
Az elmúlt hétvégén családi farsangi mesedélutánra várták az érdeklődőket a HBVK-ban. Volt jelmezturkáló, fotófal, sminkasztal, álarc-készítés és – természetesen – a mese sem maradhatott el.
Megszólaló: László Anikó – mesemondó, gyermekkönyvtáros;
Meichl Ágnes – foglalkozásvezető, felnőttkönyvtáros

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 11. – Elek napja
A csíkgyergyói székely hegyi pásztorok február 11-én, Elek napján tartották a kígyók ünnepét, mert hitük szerint ekkor bújnak elő a csúszómászók és régen ez a nap dologtiltó és gonoszjáró napnak számított. Előestéjén pásztortüzekkel riogatták a gonosz ártalmakat és köszöntötték a reményeik szerint közelgő tavaszt. A kígyók, a csúszómászók mindig is undort keltettek, nem véletlenül még mózesi tiltás is van arra, hogy húsukat a zsidók nem fogyaszthatják. A kígyó, mint jelkép már az Ádám-Éva legendában is megtalálható, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy ábrázolása a templom építkezéseknél mindig csak a külső falon jelenhetett meg. Az ok a „kint” és „bent”, a „rossz” és a „jó” ellentétének a kifejezésére való törekvés volt. Bent csak a tiszta, megszentelt jelképek foglalhatnak helyet és így a bűnök – a kígyó vagy a hét főbűn – megjelenítése is csak a falakon kívülre kerülhetett. Az ablakrácsok gyakorta csavart, „kígyózó” formája is erre a szimbolikus értelemre utal, mintegy kirekesztve a belső térből a rosszat.

LÁTÁS ISKOLÁJA KIÁLLÍTÁS
László Bandy képzőművész-növendékeinek, vagyis a Látás Iskolája félévi kiállítása is az új otthonukban, a Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Házban kapott helyet. Az alkotókat az egyik pénteki foglalkozásukon látogattuk meg.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár
Keszthelyi Lili

MASZK BÁBSZÍNHÁZ
A Maszk Bábszínház: Nyakigláb, Csupaháj meg Málészáj című előadásának ’alapja’ az aranyszóró szamárról, a „terülj-terülj-asztalkám”-ról, az „üssed-üssed-botocskám”-ról és három ügyefogyott fiúról szóló történet. A címszereplők elindulnak világot látni, kalandjaik során pedig kiderül, mire lesznek képesek, ha valaki megbízik bennük és ők is hisznek magukban. A bábszínházi előadást a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban láthatta a BKK közönsége.
Megszólaló: Havas Edina – bábszínész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 14. – Bálint napja
A tavaszvárás gondolata kapcsolódik Szent Bálint pap és vértanú – február 14-én esedékes – régi, jeles névünnepéhez. A néphiedelem szerint ekkor tartják menyegzőjüket a madarak, párosodnak a verebek. A Bálint-napi időjárásból pedig, száraz hideg esetén, jó termésre következtettek. A gazdaasszonyok jó alkalomnak tartották ezt a napot a kotlóstyúk-ültetésre, míg a férfinép szerint az ekkor ültetett facsemete bizonyosan megered. Szent Bálint a szerelmesek, a lelkibetegek és az epilepsziával élők védőszentje, de Magyarországon e szentnek csak szórványosan alakult ki kultusza. Az angolszász országokban Valentine, azaz Bálint napján tartott ünnep a 20. század végétől világszerte elterjedt világi „szerelmes-ünnepként”. A szokás Magyarországon az angol elnevezés magyarosított formájú átvételével, mint Valentin-nap vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően. Ezen az ünnepen a szerelmesek megajándékozzák párjukat vagy szerelmes üzenettel kedveskednek neki.

HORVÁTH MÁRK
Január 1-jén ünnepeltük Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját. Petőfi a magyar romantika kiteljesítője, aki a magyar költészetben koráig ismeretlen témákat honosított meg. Nála jelent meg első ízben a családi líra, szerelmi költeményeiben a hitvesi, a házastársi szerelem ábrázolása, tájköltészetében pedig a „puszta”, a magyar Alföld méltó rajza. A BKK munkatársai által szervezett Nagy Versmondáson a bicentenárium tiszteletére egy Petőfi-vers is elhangzott, Horváth Márk tolmácsolásában.
Megszólaló: Horváth Márk – színész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 19. – Zsuzsanna napja
Egy héber legenda szerint a szépségéről és jámborságáról ismert Zsuzsannát, akit tolakodó udvarlói a fürdőben megleptek, házasságtörés miatt perbe fogtak és halálra ítéltek. Mivel férje nagyon szerette hitvesét, a legjobb jogtudóst kereste fel, hogy az asszonyt megmentse. Az ifjú és éles elméjű Dániel bíró beváltotta a hozzá fűzött reményeket: bebizonyította Zsuzsanna ártatlanságát és vádlóit juttatta halálbüntetésre. A néphit szerint, ha Zsuzsanna napján magasan száll a pacsirta, hamarosan megjön a jó idő és ha reptében még énekel is, akkor már biztosra vehető, hogy itt a szép kikelet. A délvidéken pedig a megcsorduló eresz jó termést jövendölt. Eleink szép idő esetén, e napon már sokfelé elkezdték a tavaszi szántó-vető munkák előkészületeit.

MŰVÉSZETTERÁPIA
Almási Kriszta – saját bevallása szerint: sok-sok éve indult el azon az ÚT-on, amin ma jár; hivatásában mások életének, fejlődésének, önismeretének, nehéz, kihívásokkal teli élethelyzeteinek kísérőjeként van jelen, ami újra és újra kíváncsisággal, érdeklődéssel tölti el. Kameránkkal a Sérültekért Alapítványnál látogattuk meg őt.
Megszólaló: Almási Krisztina – művészetterapeuta, mentálhigiénés szakember, pedagógus

KÁVÉSZÜNET
A Kávészünet zenekart Popovics György és Németh Ferenc alapította 2005-ben, a duóból napjainkra négytagú együttes lett, mely a korábbi tagcserék és különböző formációk után stabil koncertzenekarként működik. Az együttes a legismertebb klasszikus és kortárs költők műveit, valamint saját szövegű versátiratokat szólaltatnak meg modern, dinamikus hangzással, ill. a Trendhagyó Irodalomóra nevű iskolás programsorozatukon kívül klubokban, fesztiválokon játszik.
„Házhoz megy a kultúra” – ezt a címet kapta a zenekar két tagjának fellépése, melyen a BKK jóvoltából elsőként a SZISZKI, majd pedig az Arany iskola gimisei vehettek részt.
Megszólaló: Popovics György – ének, billentyűk;
Boros Bálint – basszusgitár, vokál