Paletta

Adás időpontja: 
2015. augusztus 10, hétfő, 19:15
Leírás: 

Kulturális magazinunkban felidézzük a főtéri Nyáresti retro partit és bepillantást nyerhetnek a Chicago című musicalbe is

MESEPARK
„Egyszer volt a világon egy varga, egy szikra és egy bab, ezek mind a hárman elmentek utazni. Útközben egy víz mellé értek, de nem tudtak rajta átmenni, mert csak egy szalmaszálból volt a híd…”  Így kezdődik az a mese, ami „megihlette” a „Matrica” Múzeum gyerekeket táboroztató munkatársait. Az idei első Meseparkban mesés élményekkel gazdagodtak kicsik és nagyok egyaránt.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – táborvezető, múzeumpedagógus

J.P. TÁBOR
Baudelaire francia költőtől, a világirodalom egyik jelentős alakjától származik ez a „figyelemreméltó” gondolat: „A tánc a karok és lábak költészete…, maga a mozdulat lehel bele lelket.” Papp János táncművész segítségével az idei Törpi Táborban is a nagyok, a kicsik és a még kisebbek részesei lehettek e „költészetnek”.
Megszólaló: Papp János – táborvezető, tánctanár, táncművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 16. – Juhász Ferenc költő születésnapja (1928)
Juhász Ferenc a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és József Attila-díjas magyar költő egész pályáját és életművét „határhelyzetek” formálták. Költői szárnypróbálgatásai a második világháborút követő időkre estek, tehát művészként egy történelmi korforduló szülötte. Versei csak rövid ideig kapcsolódnak az örökölt népies eszményekhez, 1954 után egyéni alkotói világot alakított ki magának. Szegénységből emelkedett fel, de nem elégedett meg a maga szűkebb világának kifejezésével. Az 1956-os forradalom egyik szellemi előkészítője volt, így a harcok után sokáig nem tudott írni, viták és vádak tárgya lett. Juhász Ferenc csak ritkán lehetett boldog író, de a nagy áldozatokat követelő „határhelyzete” nemcsak súlyos terhe, hanem legértékesebb öröksége is lett egyben.

MÁRIA-TISZTELET
Augusztus 15-e, Szűz Mária mennybevételének ünnepe főünnep a Mária ünnepek között. Ősi magyar elnevezése Nagyboldogasszony. Az a nap, amikor első királyunk, István, halálát érezve, országát és népét Szűz Mária oltalmába ajánlotta, ezért nevezzük őt Magyarország égi pártfogójának. Maczkó Mária Emerton- és Magyar Örökség-díjas énekművész százhalombattai fellépése után beszélt nekünk a Mária-tiszteletről is.
Megszólaló: Maczkó Mária – Magyar Örökség- és eMeRTon-díjas népdalénekes

HORDA 2
A Horda2 elnevezésű program újrafogalmazza Kun Attila koreográfiáját egy színházi nevelési előadás keretei között. A foglalkozás a „hordaság” és az egyén és közösség viszonyát vizsgálja. Formabontó előadásról van szó abban az értelemben, hogy a színházi nevelés hagyományos szó-központúsága találkozik itt a táncszínházi formanyelvvel, a találkozás pedig felismerésekkel és a résztvevők számára jól érzékelhető kapcsolódásokkal fűszerezett egyéni és közösségi élmény. A most következő beszélgetés a BKK-ban tartott foglalkozás előtt készült Kun Attila koreográfussal.
Megszólaló: Kun Attila – koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 10. – Jorge Amado születésnapja (1912)
Jorge Amado minden idők legsikeresebb brazil írója. Az irodalmi rokonság kutatói Amadét „brazil Gorkijnak” keresztelték.  Legtöbb regényének hősei az élet kisemmizettjei, a társadalom elesettjei; a kakaó- és kávéföldek munkásai, halászok, félvérek, négerek, csavargók, utcalányok, játékosok, elhagyatott gyermekek, kedves korhelyek és jólelkű naplopók. Amado igen eredeti eszközökkel ábrázolja az elnyomottság sajátos brazil változatát. Technikáját pedig „modern mesestílusnak" nevezte. Amado negyven regényét ötvennégy nyelvre fordították le és számos rangos irodalmi díjjal tüntették ki, sokszor jelölték Nobel-díjra is, bár ezt végül nem kapta meg.

CHICAGO
A Chicago című musical a húszas évek közepének nagysikerű „vígjátékából” készült. A Chicago története két lány sorsát mutatja be, akiket gyilkosság miatt halálbüntetésre ítélnek és a börtönben találkoznak. Velma, a hivatásos táncosnő és Roxie, a színészi ambíciókat dédelgető háziasszony egymással küzdenek a hírnévért. A veszprémi Petőfi Színház társulatának előadásában, Eperjes Károly rendezésében a százhalombattai közönség is láthatta ezt a musicalt – akkor nem volt lehetőségünk felvételt készíteni az előadásról, hiszen ezt nem engedik a jogtulajdonosok, ám az egyik főszereplővel, Szűcs Krisztinával készült egy beszélgetés, ezt most megmutatjuk Önöknek, íme!
Megszólaló: Szűcs Krisztina – színésznő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 12. – az első Ford T-modell „megszületése” (1908)
Azt mondják, az első Ford T-modell tette népszerűvé az autózást Amerikában. Az első sorozatgyártású autót, becenevén Bádog Böskét 1908. augusztus 12-én gyártotta le a Ford Motor Company. Ez az autó tette lehetővé a középosztálybeli amerikaiak számára az utazást és ez számít az első megfizethető autónak is. Ez a modell magyar szempontból is nagy jelentőségű, hiszen tervezői csapatában két neves autókonstruktőrünk is jelen volt, Galamb József és Farkas Jenő. Érdekesség, hogy a T-modellt egy nemzetközi szakzsűri szavazása során a 20. század autójává választották, ugyanakkor szerepel a világ ötven legrosszabb autójának listáján is.

NYÁRESTI TÁNCPARTI
A retro múltbéli divat vagy szokás szerinti, vagyis a múltba való visszatekintést jelenti. Az elmúlt hétvégén igazi „visszatekintős”, Nyáresti retro táncpartival várták az érdeklődőket Százhalombatta főtérén, ahol két dj szolgáltatta a talpalávalót.
Megszólaló: Kovács Marcell „Marcell Smith” – dj