Paletta

Adás időpontja: 
2015. június 01, hétfő, 19:15
Leírás: 

A bor és a jazz harmóniái közül a képernyő csak az utóbbiét tudja visszaadni. A Rendezvényközpontban tartott Jazz és borest élményeiről is beszámolunk mai Palettánkban

TALAMBA KONCERT
Négy ütőhangszeres művész már diákként barátságot kötött a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán és míg tanulmányaikat végezték, kreativitásuk, ötleteik, elképzeléseik hasonlósága sikeres együttessé kovácsolta őket – így született meg a Talamba Ütőegyüttes. Küldetésük fontos része a fiatal korosztály zenei nevelése. Zenéjük évente mintegy 20 000 iskolás gyermekhez jut el országszerte az ifjúsági hangszerbemutató koncerteken. A Nemzeti Filharmóniával együttműködve már 2001 óta járják az országot rendhagyó énekórájukkal – ennek az együttműködésnek köszönhetően töltötték meg a BKK színháztermét is a százhalombattai iskolások.
Megszólaló: Zombor Levente – a Talamba Ütőegyüttes vezetője

J.P. TÁBOR
Az idén is lesz Törp tábor a J.P. Dance Company vezetője, Papp János táncművész vezetésével. A most következő felvételek az egyik – nagyoknak tartott – táncpróbán készültek, a szünetben Papp Jánossal, mintegy kedvcsinálóként, a júliusban a BKK-ban tartott táborról beszélgettünk.
Megszólaló: Papp János – tánctanár, táncművész

PESOVÁR ÉVADZÁRÓ
„A pünkösdi rózsa” címmel tanévzáró dupla gálaműsort rendeztek a BKK-ban a Pesovár Ferenc Néptánc Suli és a Forrás Néptáncegyüttes százhalombattai csoportjainak. A második és egyben záróelőadás után beszélgettünk az iskola három pedagógusával.
Megszólaló: Fundák Kristóf – táncpedagógus, néptáncos; Fábián Zsófia – táncpedagógus, néptáncos; Heiger József – táncpedagógus, néptáncos

GORDONKA KONCERT
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskolában javában zajlanak a vizsgák és valamennyi tanszak növendéke hangversenyen, közönség előtt is megmutatja tudását. A következő percekben a Gordonka és gitár tanszaki hangversenybe nyerhetnek betekintést.
Megszólaló: Hellingerné Hégely Katalin – szolfézstanár, a vonós zenekar vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június
A június hónap nevének származtatásánál már maguk a rómaiak is zavarban voltak. Egyesek a régi római „Junius”-nemzetség nevéből eredeztették, amelynek leghíresebb tagja Junius Brutus, a római királyság intézményének megszüntetője volt, a két fivér pedig Julius Caesar gyilkosai voltak. Miután Marcus Junius Brutus a naptárt reformáló Caesarnak természetes fia volt, lehetségesnek kell tartanunk, hogy az új kalendáriumban róla nevezték el a június hónapot. Amikor azonban ő a saját természetes atyját politikai okból meggyilkolta, akkor őt már nem tartották arra méltónak, hogy az egyik hónap az ő nevét viselje és ettől fogva – főként Ovidiusnak, a költőnek befolyása alatt – Juno istennőről származtatták a hónap nevét. Juno Jupiter nővére és felesége volt, a házasságnak és a születéseknek
védőistennője, azonkívül pedig a csillagos égboltnak is a királynője. Ő védi az asszonyokat, kiket egészséggel és szépséggel ruház föl.

BETYÁRVILÁG
A betyár a 18–19. századi bujdosó rablók neve volt Magyarországon. A magyar betyárokhoz hasonló lovas útonállók világszerte léteztek a 20. századig, közülük az elhíresült magyarországi betyárokhoz hasonlóan sokan tettek szert ismertségre. A Történelmi tévhitek 4. előadásán, Betyárvilág Magyarországon címmel tartott előadást Kovács Edina történész a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Edina – előadó, történész

A CSODÁK LOGIKÁJA
Mérő László szerint is vannak csodák: pozitívak és negatívak egyaránt. Ezek a csodák a megszokott csodákkal szemben megmagyarázhatóak, mégpedig a kiszámíthatatlan tudományával. A csodák logikája – a kiszámíthatatlan tudománya címmel Mérő László matematikus, egyetemi tanár tartott előadást a „Matrica” Múzeumban, ahol a mai matematika segítségével elmagyarázta, hogyan működnek a világi csodák.
Megszólaló: Mérő László – matematikus, egyetemi tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 4. – Úrnapja, a Corpus Christi ünnepe
Úrnapja, Corpus Christi ünnepe a tavaszi és a nyári ünnepkör határán található katolikus egyházi ünnep, amely mozgó dátumú, a húsvéthoz igazodik, pünkösd utáni tizedik napon tartják, Jézus Krisztus testének és vérének a kenyér és a bor színe alatt való dicsőítéséről szól. Az ünnep története a 13. század elejéig nyúlik vissza. Szent Júlia apáca magányos imái közben mindig ugyanazt a látomást látta: a fényes teliholdat megtört sugarakkal. Isteni látomásában azt a magyarázatot kapta, hogy a fénylő hold az egyházat szimbolizálja, a megtört sugár pedig egy ünnepnek a hiányát. Ezt a hiányt pótolta V. Kelemen pápa, amikor 1311-ben az egész világegyházra kiterjesztette, kötelező ünneppé tette Úrnapját. Az ünnep még az 1200-as évek végén megjelent hazánkban és a reformáció előtti Magyarország legnagyobb ünnepeinek egyike, szinte karneváli pompával, külsőségekkel megtartott népünnepély lett.

JAZZ EST SZAKCSIVAL
Szakcsi Lakatos Béla a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas magyar zongoraművész és zeneszerző, érdemes művész elhivatottan kutatja a lehetőséget, hogy az eddig elkülönülő zenei műfajokból közös nyelvet teremtsen, fontos szerepe volt a fúziós zene hazai terjedésében. Szakcsi Lakatos Béla Százhalombattán a Rendezvényközpontban a Freedom Jazz Quartet tagjaként adott koncertet.
Megszólaló: Szende Gábor – a zenekar vezetője, dobos; Szakcsi Lakatos Béla – Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész és zeneszerző