A Matrica Múzeumban megnyílt Ebola kiállításról, a Freedom Zenekar újévi koncertjéről is rövid összefoglalót láthatnak legújabb Paletta című műsorunkban
BODZAVIRÁG ÉS BODZABOGYÓK
A Chorus Matricanus Nőikar magyar szerzők műveiből összeállított újévköszöntő koncertjén fellépett a Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola Bodzavirág kórusa és Bodzabogyók Énekegyüttese is. A műsor végén elhangzott közös dalokat saját hangszerelésében Földvári Gergely „Grego” kísérte zongorán. A koncert után beszélgettünk Násztorné Réczey Éva karnaggyal.
Megszólaló: Násztorné Réczey Éva – karnagy, pedagógus
EGY CSEPP NÉPKÖLTÉSZET
Szintén az idei Magyar Kultúra Napjához kapcsolódott a Városi Népdalkör és a Muslinca Dalárda közös koncertje, amely az Egy csepp népköltészet címet kapta.
Megszólaló: Dobák Józsefné – a Városi Népdalkör karnagya, Damakné Ferenczi Anna – a Muslinca Dalárda karnagya
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 2. – Gyertyaszentelő Boldogasszony napja
Gyertyaszentelő Boldogasszony egy katolikus ünnep február 2-án, amikor a közösség Jézus bemutatását ünnepli. Szűz Mária negyven nappal Jézus születése után bemutatta a jeruzsálemi templomban a gyermekét. A jelenlévő idős Simeon Jézust a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte. Innen ered a szentelt gyertya és a gyertyaszentelés szokása. Így a szentelt gyertya Jézus egyik legrégebbi jelképe. A szentelt gyertyának fontos szerepe van a néphitben. Eleink a gyertyát az újszülöttek mellett tartották, a rontó szellemek távol tartására a keresztelés napjáig, ill. szalaggal átkötve mindig falra, két szentkép közé helyezték, majd a sublótfiókba tették. Ezzel a gyertyával világítottak mennydörgés, villámlás idején, hogy elűzzék a vihart és szentelt gyertyát adtak a haldokló kezébe, hogy megszabaduljon a gonosz lélek hatalmától.
POANTLASZ CSIPKE
Az erdélyi eredetű, Romániában ma is nagyon elterjedt zsinórcsipke technika lényege, hogy meghatározó rajzolatát makraméhorgolással készült zsinórral képezik, az oldalán levő hurkokkal rögzítve és varrott csipkével díszítik a fő motívumait. E különleges technikával készített terítőkből látható egy kis időszaki kiállítás a BKK előterében; a poantlasz csipkegyűjtemény tulajdonosa Stark Enikő – vele készült a most következő beszélgetés.
Megszólaló: Stark Enikő – a csipkegyűjtemény tulajdonosa
A FOLYÓN TÚL ITÁLIA
Négy olasz-amerikai nagyszülő ül a vasárnapi ebédnél hétről hétre és várja az unokát a nyüzsgő New York-i belvárosból. És ha már együtt vannak, elszabadul a konyhaművészet, meg a valódi olasz téboly. Csakhogy Nick nagy bejelentésre készül... Az Orlai Produkciós Iroda előadása, A folyón túl Itália c. komédia generációs különbségekre épül: az időseknek mindig első a család, a fiataloknál ez
bizony már nem ilyen egyszerű. A BKK bérletes előadása előtt az egyik „nagypapával”, Benedek Miklóssal beszélgettünk.
Megszólaló: Benedek Miklós – Jászai Mari-díjas színművész, rendező, Érdemes és Kiváló művész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 2. – Huszka Jenő halálának évfordulója (1960)
Huszka Jenő zeneszerző1875. április 24-én született Szegeden és igazi „hegedűs csodagyerek” volt. A Zeneakadémián tanult zeneszerzést és szülei kívánságára elvégezte a jogot is, de az igazi szerelem a zene maradt. Párizsban egy zenekarban játszott, majd Franciaországból hazatérve a nagy bécsi operett-szerzők halálát követően, mintegy átvette tőlük a marsallbotot és új magyar hangot ütött meg a romantikus színpadi zenés műfajban. Huszka Jenő nyomán vált világhírűvé ennek a műfajnak a magyar ága, ő tudta legjobban és legkövetkezetesebben a verbunkoshangot, a magyar táncritmust, a palotást, a csárdást, a népies műfajt beépíteni a sikeres bécsi klasszikus operett bevált formakeretébe. Első sikere a Jogász csárdás lett, ám közben a színház állandóan kísértette. Az 1902. december 20-án bemutatott Bob herceg hatalmas siker lett; ez volt az első magyar operett, amelyet külföldön is műsorra tűztek. Huszka további sikeres művei az Aranyvirág, a Gül baba, a Mária főhadnagy, valamint egyik legtöbbet játszott operettje a Lili bárónő.
EBOLA KIÁLLÍTÁS
A világon elsőként és egyedülálló módon mutatja be az Ebola-vírus történetét
a „Matrica” Múzeum új időszaki kiállítása. A megnyitó előtt Dr. Teremi Ferenccel, a Százhalom Egészségügyi Központ orvos igazgatójával a tárlat szakmaiságáról, Takácsné Németh Gabriellával, a„Matrica” Múzeum munkatársával pedig a kiállítás létrejöttéről beszélgettünk.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – a „Matrica” Múzeum munkatársa, Dr. Teremi Ferenc – a Százhalom Egészségügyi Központ orvos igazgatója
PITYPANGOS BÁL
Javában benne vagyunk a farsangi, báli szezonban – amelyből természetesen a legkisebbek, pontosabban a szüleik is kiveszik a részüket. Kameránkkal a Pitypangos Palánták Alapítványi Bálján jártunk az intézmény óvárosi tagóvodájának épületében.
Megszólaló: Sebestyén Mihályné – a Pitypangos Óvoda vezetője; Almási Dorottya; Radomszkiné Csoltó Csilla – az Óvoda Szülői Munkaközösségének vezetője
FREEDOM KONCERT
Az idei újévköszöntő jótékonysági Freedom koncerten ezúttal Péter Szabó Szilvia lépett fel együtt a zenekarral a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban. A közös munkáról a fellépés után mesélt nekünk az énekesnő.
Megszólaló: Péter Szabó Szilvia – énekesnő
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni