Műsorunkban beszámolunk a Román Nemzetiségi Önkormányzat márciuska-kiállításáról, a városi nőnapi ünnepségről, és beszámolunk az Iharos Népművészeti Egyesület kiállításairól is
MÁRCIUSKÁK
A Romániában marcisornak nevezett márciuskát a gyerekek ajándékozzák tanító néniknek, anyukáknak, testvéreknek; ill. a férfiak nemcsak saját asszonyaikat, hanem akár munkatársaikat is meglepik a tavasz hírnökével, így nem ritka, hogy mint egy kibomló jókora, csüngő pamacs díszíti a nők ruháját. A 2010-ben alakult százhalombattai Román Nemzetiségi Önkormányzat 2012 óta rendezi meg – immár hagyományosan a BKK-ban – a márciuskák kiállítást.
Megszólaló: Zolcsak Krisztina Szimona – a százhalombattai RNÖ elnöke
CSÍKOS KRISZTIÁN
A nőnap eredetileg munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt, majd vált a női egyenjogúság és a nők emberi jogainak napja, amelyet 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartanak. Idén, Százhalombattán, a Városi nőnapi ünnepség az Arany iskola diákjának szavalatával kezdődött.
Megszólaló: Csíkos Krisztián – fellépő, diák
SZABÓ P. SZILVESZTER
Szabó P. Szilveszter 1996-ban szerződött a Budapesti Operettszínházhoz és igazán sikeres pályát tudhat magáénak. 2004-ben és 2006-ban Súgó Csiga-díjat kapott, 2008-ban Jászai Mari-díjat, 2009-ben pedig Az Év Musical Színésze elismerést vehette át a Magyar Operett Napján. Szabó P. Szilveszter is színpadra lépett az idei Városi nőnapon, Százhalombattán.
Megszólaló: Szabó P. Szilveszter – Jászai Mari-díjas színész
VALAHOL EURÓPÁBAN
A „Valahol Európában” a második világháború végén játszódik, hősei bandába verődött csavargó gyerekek, akik egy romos kastélyban találnak menedéket, ahol egy karmester él. A darab hősei – gyerekek és felnőttek – egyaránt példát adnak emberségből, szolidaritásból, a szabadságba vetett hit erejéről. A musicalt a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház előadásában a BKK közönsége is láthatta – sőt, a nagy érdeklődésre való tekintettel, duplázni is kellett.
Megszólaló: Szilvási Judit – színésznő;
Pásztor Máté – színész
ANSCHLUSS
Az Anschluss Ausztriának a Harmadik Birodalomhoz való csatolásának neve volt a német nemzetiszocialista uralom alatt. Az Anschlusst kimondó törvényt 1938. március 13-án fogadták el, annak ellenére, hogy ezt a versailles-i békeszerződés szigorúan megtiltotta. Az Anschluss volt az első lépés Hitler külpolitikai törekvésében, amely aztán a második világháború kirobbanásához vezetett.
Megszólaló: Juhász Edina – történész
IHAROS KIÁLLÍTÁS
Az Iharos Népművészeti Egyesület a Zsámbéki-medencében élő népi iparművészekből alakult 1996-ban. Tagjai, megalakulásuk óta törekszenek arra, hogy ne csak a szakmai érdeklődők, a környezetükben élők is megismerhessék munkásságukat. Erre remek alkalom egy-egy egyéni vagy csoportos kiállítás is. Ha esetleg lemaradtak volna – megmutatjuk a BKK előtéri vitrinjeiben kiállított alkotásokat és azok alkotóit.
Megszólaló: Harthné Virág Kata – csuhé- és gyékénytárgy-készítő;
Zsigmond Zsuzsa – kéziszövő népi iparművész
JÉGFARSANG
Az Aranykapu Gyermeknevelési és Oktatásfejlesztési Alapítvány sorban a 19. jótékonysági estje a Jégfarsang elnevezést kapta, mely az idei tél minden bizonnyal leghidegebb hetében került megrendezésre, viszont cseppet sem volt ’hűvös a hangulat’. A fellépők sorát az Arany iskola 8.b és 8.c osztályosainak hagyományos palotás tánca nyitotta meg.
Megszólaló: Feketéné Takács Rita – főszervező, pedagógus
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni