Paletta

Adás időpontja: 
2023. október 30, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk az István, a király százhalombattai bemutatójáról, a Foltin Jolán-emlékkiállításról, és Peter Sramek koncertjéről is

ISTVÁN, A KIRÁLY
„Nagy Szilárd és a Várudvari Nyári Színház koprodukciója, egy élő legenda és kiváló énekesek előadásában, az Igrice Néptáncegyüttes kíséretében” – ez várt mindazokra, akik ellátogattak a BKK-ba az István, a király című előadásra, melyben a rocklegenda, Varga Miklós alakítja István szerepét 40 évvel az ősbemutató után; Koppány szerepében pedig Nagy Szilárdot láthatjuk.
Megszólaló: Nagy Szilárd – producer, színész

MESE-MAGOK KIÁLLÍTÁS
Különösen szép kiállítást láthattak legutóbb a HBVK-ba látogatók, Kerekes Valéria és Novák Tamás mesés képei egy hónapig díszítették a könyvtár galériáját.
Megszólaló: László Anikó – gyermekkönyvtáros

PÉRI ÁKOS ELŐADÁSA
„Hogyan kapjunk kitüntetést? Dualizmus kori útmutató rendjelre vágyóknak” – ezt a címet kapta az az előadás, amelyet a Régészeti Park szezonzáró családi napján tartottak az érdeklődőknek.
Megszólaló: Péri Ákos Ájbek – történeti muzeológus

ÁLOMVÁNDOROK
A Régészeti Park őszi szezonzáró rendezvényén az Álomvándorok Társulata tagjainak zenés előadását is hallhatták a látogatók. A fellépésük előtt beszélgettünk a színtársulat egyik oszlopos tagjával, Csergő Arnolddal.
Megszólaló: Csergő Arnold – színész, énekes

FOLTIN JOLÁN EMLÉKKIÁLLÍTÁS
Idén lenne nyolcvanéves Foltin Jolán koreográfus-rendező, táncpedagógus, a Nemzet Művésze, akinek csaknem hat évtizedes aktív tevékenysége rendkívüli a magyar néptánckultúra modern kori történetében. A Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas alkotó életművét mutatja meg képekben az a fotókiállítás, amely a BKK emeleti galériájában is helyet kapott. A vándorkiállítás megnyitója előtt Foltin Jolán férjével, Pavelka Árpáddal és a család egyik barátjával, a képek nyomdai előkészítését, utómunkáját végző Salamon Ferenccel beszélgettünk.
Megszólaló: Pavelka Árpád – Foltin Jolán férje;
Salamon Ferenc – a kiállítás szerkesztője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 1. – Mindenszentek
A Mindenszentek-kép legkorábbi példája egy X. századi német misekönyvből való. A miniatúra a Bárányt imádó szentek és angyalok sorait ábrázolja. A XIV. századtól kezdve a Bárányt fokozatosan a Szentháromság képmása helyettesíti, vagy az Atyaistené, akit rendszerint pápai díszben jelenítenek meg, amivel szintén a Szentháromságra, illetve a római egyház egyetemességére (kizárólagosságára) kívánnak utalni, sőt a Szűzanya is helyet kaphat az Isten trónja mellett. E változat szöveges alapja az Arany legendában található meg. Régen ennek a katolikus ünnepnek saját liturgiája volt, a Mindenszentek litániája, amelynek szövegét rendszerint szentírási idézetekből állították össze. Mára az ünnep lassacskán elsorvadt. A gyakorlatban a halottak napjának vigíliája, vagyis az ünnep előestéje lett belőle.

RITMUSA
Augusztus 8-án – a legendás Esma Redžepova macedón énekes születésnapján – 10 hazai és 2 külföldi településen ismét megrendezésre került a Cigány Dal Napja, mely a sokszínűséget ünnepli cigány és nemcigány művészek részvételével. Az egyik helyszínen, Százhalombattán megrendezett eseményen a számos szállal városunkhoz kötődő RitMusa zenekar is fellépett.
Megszólaló: Musa József „Josy” – tambura, ének;
Musa Krisztián – gitár, ének, cajon;
Musa Szandra – ének;
Homoki Dénes – harmónika

PETER ŠRÁMEK
Peter Šrámeknek ’vérében van’ a ’80-’90-es évek nosztalgikus hangzása, amely hallgatóját azonnal a magyar retro-pop klasszikusainak világába repíti. A szlovák származású előadó immár sokadszor járt Százhalombattán. A Battai Napokon, a szépkorúak előtti fellépésén arról is kérdeztük őt, hogy telnek a napjai az év végéig.
Megszólaló: Peter Šrámek – énekes