KÉZMŰVES TÁBOR
„Utazás a jövőbe” – ezt a címet kapta az idei tematikus kézműves tábor, amely Nagy Rozália vezetésével, Poszpisek Márta és Skultéti Éva ötletességével, valamint Gere László drámapedagógiai tárházával lett teljes és a hagyományok szerint az Óvárosi Közösségi Házban került megrendezésre.
Megszólaló: Gere László – drámapedagógus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 8. – John Davison Rockefeller születésnapja (1839)
A világ első milliárdosa, John Davison Rockefeller családja a 18. században költözött Németországból az Újvilágba. Szüleivel és testvérével négyéves korától egy farmon éltek, ahol már ekkor bizonyságot tett kiváló üzleti érzékéről: hétévesen pulykákat nevelt és eladta őket, néhány évvel később pedig már pénzt kölcsönzött a szomszédoknak. Tizenhat évesen könyvelőként állt munkába és hamarosan kiderült, hogy ragyogóan tud fejben számolni. Az üzleti élet csínját-bínját kitanulva húszévesen önálló vállalkozásba fogott. Huszonhárom évesen pedig belevágott az olajüzletbe és óriási vagyonra tett szert. Az évek során a Rockefeller név egybeforrt a kőolajból való meggazdagodással, de az adakozás, a jótékonykodás szinonimája is lett, hiszen az öreg Rockefeller, hívő baptista lévén, egész életében bőkezűen adakozott. Jövedelmének tíz százalékát mindig jótékonysági célokra fordította. Öt gyermeke született, az üzletet egyetlen fia, az ifjabb John D. Rockefeller vitte tovább.
FÚVÓSOK
Mai műsorunk további részében az idei Óvárosi Kulturális Napok első napját idézzük fel Önöknek. A programok sorát a Városi Fúvószenekar nyitotta, hiszen – végigsétálva a Szent László utcán – zenéjükkel hívogatták a közönséget.
Megszólaló: Szarka Zoltán – a Városi Fúvószenekar karnagya
ZENÁLKÓ-GÁLA
Első alkalommal és hagyományteremtő szándékkal az Óvárosi Közösségi Házban a névadó, Zenálkó Etel tiszteletére gálaműsorral várták az érdeklődőket, melyen felléptek a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola előképzősei és zenész növendékei, az Ifjúsági Gitárzenekar tagjai, az idei Vers- és Prózamondó verseny egyik győztese, valamint a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola diákjai.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója; Rácz Dávid – az Ifjúsági Gitárzenekar tagja; Kunszabó Adél – a PFAMI táncosa
A DINNYÉK
Móricz Zsigmond négy, fergeteges humorral átszőtt egyfelvonásosa – A násztehén, a Kvitt, a Lélekvándorlás és A dinnyék – az 1920-as évek paraszti környezetében játszódik, a falusi élet fonákságait és az itt élő emberek zseniális, néha vaskos humorát közvetíti. E témák ma is aktuálisak, hiszen olyan emberi érzéseket hordoznak, mint a szerelem, a furfang, a ravaszság és a kapzsiság. A dinnyék c. parasztkabarét jeles színművészek tolmácsolásában és Kiss Gábor rendezésében, az Óvárosi Közösségi Ház előtt, szabadtéri színházi előadásként láthatta a közönség.
Megszólaló: Kiss Gábor – rendező, színművész
KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK
Mielőtt folytatnánk az idei Óvárosi Kulturális Napok első napját záró koncertról szóló beszámolónkkal mai műsorunkat – lássuk, mi mindent alkothattak másnap a gyerekek az óvárosi Közösségi Ház melletti füves területen felállított sátrak alatt a Mezőföld Csücske Alkotóműhely munkatársainak irányításával.
Megszólaló: Angyalné Czeczon Zsuzsanna – foglalkozásvezető
PAPÍRKOSÁR
Szintén a Mezőföld Csücske Alkotóműhelyhez kapcsolódik a most következő beszámolónk – de csak annyiban, hogy a Sérültekért Alapítvány gondozásában működő alkotóhely is a Gátőrház területén tevékenykedik és a Kultúr Piacokat is itt rendezik meg. A legutóbbi vásáron papírból font kosarakat is készíthettek az érdeklődők.
Megszólaló: Tápai Mónika – foglalkozásvezető
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 9. – a Medici család története lezárul (1737)
A Medici-család eredetileg firenzei bankárcsalád volt, egy nagyrészt mezőgazdasággal foglalkozó tartományból származtak és tagjai 1434-től Firenze fejedelmei voltak, 1532-től pedig hercegi címet viseltek. Giovanni fia, Cosimo de’ Medici alapította meg a Medici-család hatalmát Firenzében. A városállam leghíresebb nemzetsége sikeres vállalkozásai révén gazdagodott meg a 14. században, politikai befolyását a 15. században erősítette meg Itália több városában nyitott bankfiókjaival. A Mediciek közül többen is kiemelkedtek kiváló politikai tehetségük, illetve a tudományok és a művészetek pártfogása révén. A Medici-nemzetség a kicsapongó életű Giovanni Gastone de' Medici halálával halt ki, 1737-ben.
GREGO
Földvári Gergely, művésznevén Grego, budapesti zongorista és zeneszerző évek óta együttműködik a százhalombattai Chorus Matricanus Női Karral. Grego 13 éves kora óta koncertezik, eddig két önálló szerzői CD albuma is megjelent, de művei – nemcsak a Nőikar, hanem más előadók tolmácsolásában is elhangzanak. Az Óvárosi Kulturális Napok első napjának zárásaként Grego bárzongorista szerepben idézte fel a békeidők kávéházainak régi, hazai és nemzetközi dallamokkal megfesthető hangulatát a Szent László téren.
Megszólaló: Földvári Gergely „Grego” – zongoraművész, zeneszerző
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni