Műsorunkban többek között beszámolunk az Álomvándorok Társaságának legutóbbi bemutatójáról, és felidézzük az Eötvös iskola jubileumi bálját is
JÁNOS VITÉZ
Soós Márton a Színművészeti Egyetem végzős hallgatójaként, színisulis társulatával, az immár 10 éve töretlenül színvonalas előadásokat létrehozó Álomvándorok Társaságával legutóbb a János vitéz című előadással örvendeztette meg közönségét. A diploma vizsgaelőadás kapcsán Marcival arról is beszélgettünk, hogy vajon hány évig érlelődött benne ez az előadás…
Megszólaló: Soós Márton – társulatvezető, rendező, színész
EÖTVÖS BÁL
A Százhalombattai Eötvös Loránd Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Tagozatos Általános Iskola ebben a tanévben ünnepelte fennállásának 50. évfordulóját. A jubileumi eseménysorozat mintegy nyitányaként rendezték meg az Eötvös bált, a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban.
Megszólaló: Dr. Brauwetterné Papp Éva – intézményvezető
PALÁNTA PÓDIUM
Szintén a jubileumi programsorozat része volt a Százhalombattai Eötvös Loránd Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Tagozatos Általános Iskola hagyományos rendezvénye, a Palánta Pódium, mely során látványos, vidám produkciókat adott elő az iskola csaknem 400 diákja a BKK színpadán.
Megszólaló: Horváth Gabriella – főszervező, pedagógus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 13. – a magyar feltalálók napja
A magyar feltalálók napját az 1989-ben megalapított Magyar Feltalálók Egyesületének 20. évfordulója alkalmából a jubiláló szervezet kezdeményezésére 2009. június 13-án ünnepelték legelőször. A világ számos országában évtizedek óta rendeztek ilyen nemzeti emléknapot, Magyarországon a jeles napok ünnepköréből viszont még hiányzott és a feltalálók pótolni akarták a hiányt. A választás azért esett június 13-ra, mert az első Budapesten született magyar Nobel-díjas, Szent-Györgyi Albert biokémikus 1941-ben ezen a napon jelentette be találmányát, a jól eltartható, nagy C-vitamin tartalmú készítmények előállításának eljárását. 2010-ben, a sorban második ilyen ünnepnap egybe esett annak 70. évfordulójával, hogy az 1937-ben kitüntetett Szent-Györgyi professzornak a díjjal járó Nobel-érme 1940-ben éppen június 13-án került a Magyar Nemzeti Múzeum kincstárába.
KÉZMŰVES ROZÁLLAL
Hazánkban május utolsó vasárnapja a gyermekek ünnepe, melyet a Barátság Kulturális Központ is megünnepel. Az idei Városi gyermeknapon többféle kézműves foglalkozással is várták az érdeklődőket.
Megszólaló: Nagy Rozália – foglalkozásvezető
SZANYI-NAGY ESZTER
Szintén a Városi gyermeknaphoz kapcsolódik a BKK által 2012-ben alapított Janikovszky Éva Gyermek Művészeti Díj, melynek idei átadási ünnepségén az arany iskolás, 7. osztályos Szanyi-Nagy Eszter énekelt egy dalt.
Megszólaló: Szanyi-Nagy Eszter – fellépő
ANNE FRANK
Anneliese Marie Frank zsidó származású német lány családjával együtt Hitler hatalomra kerülése után menekült el Németországból Hollandiába. A kislány nővére 1942 nyarán behívót kapott „munkára Németországba”. A családfő tudta, hogy a behívó deportálást jelent, így már másnap elrejtőztek és 25 hónapig bujkáltak Amszterdam belvárosában, az apa cégének hátsó épületében. A zsidó lányt a náci megszállók elől rejtőzve írt naplója tette világhírűvé. Naplóját, melyben családjáról és barátairól, érzéseiről, meglátásairól, azaz életéről írt holland nyelven, tizenharmadik születésnapjától kezdve vezette 1944. augusztus 1-jéig.
Megszólaló: Juhász Edina – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 12. – gyermekmunka elleni világnap
A gyermekmunka elleni világnapot 2002-ben tartották meg először a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet kezdeményezésére. Az UNICEF statisztikái szerint világszerte 215 millió gyermek dolgozik, míg a munkanélküliek megközelítőleg negyven százaléka fiatal. Ez a két adat nem választható el egymástól, hiszen a rossz körülmények között, nem megfelelően esetleg illegálisan foglalkoztatott vagy munkanélküli fiatalok többsége az alulképzett, alacsony iskolázottságú, sérült egészségi állapotú korábbi gyermekmunkások közül kerül ki. Magyarország nem tartozik a gyermekmunkával leginkább fertőzött országok közé, bár sajnálatos módon a gyermekmunka valamennyi formája jelen van hazánkban is, a gyermekprostitúciótól a gyermekek kábítószer-kereskedelemben való felhasználásán át az illegális foglalkoztatásig. A gyermekmunka főleg a fejlődő országokban mindennapos, itt gyakran már ötéves korukban elhagyják a szülői házat a gyerekek, hogy pénzt keressenek a család számára. A tanulási és játék lehetőségétől való megfosztottság mellett alapvető táplálkozási, egészségügyi igényüket sem elégítik ki megfelelően. Minden év június 12-én az ő helyzetükre hívják fel a figyelmet a világ gyermekjogi szervezetei, így az UNICEF Magyar Bizottsága is.
KECSKÉS LAURA
Kecskés Laura a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium növendéke volt, alsós korában népdalokat énekelt, versenyeket nyert, felsős korában már a könnyűzene irányába nyitott egyre inkább, majd a jazz is igazi szerelem lett számára. Kecskés Laura előadásában két dalt hallhatott az idei Arany bál közönsége, majd pedig a Trixi Rubato énekeseként is színpadra lépett.
Megszólaló: Kecskés Laura – énekesnő
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni