Műsorunkban felidézzük a Magyar Kultúra Hetének néhány emlékezetes rendezvényét, és bemutatunk egy Százhalombattán élő papírszobrászt is
MACIK AZ OVIBAN
A Százhalombattai Százszorszép Óvodában az ún. Medve-napon „A két kicsi bocs meg a róka” történetének eljátszásával kedveskedtek az óvónénik a gyerekeknek és természetesen a maci-kiállítás az idén is nagy sikert aratott.
Megszólaló: Feketéné Gyurkó Ágnes – óvodapedagógus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 9. – Apollónia napja
Krisztus után a III. században élt Apollónia, a szép fiatal szűz, aki dacolva minden veszéllyel, hű maradt hitéhez, sőt, kisebb-nagyobb közösségekben hirdette az evangéliumot. Végül menekülni kényszerült a keresztényüldözők elől, akik Alexandriában elfogták és Krisztus után 249-ben fogait kitörték, majd máglyahalálra vetették. Így lett Apollónia a néphitben a fogfájósok védőszentje. Emléknapján – február 9-én – a hozzá írt imádságos cédulák és az elmondott imák hatására a fájós fogakat meggyógyítja.
PAPÍRSZOBROK
Varga Attila különleges szobrokat, térbeli képeket hajtogat kartonpapírból, az ún. oxygami technikával. Az elnevezés az oxygen és az origami szavakból jött létre és belülről üreges, hajtogatott papírszobrokat készítenek ezzel a módszerrel. Kameránk segítségével most megmutatjuk Önöknek a százhalombattai alkotó, Varga Attila papírmakettjeit.
Megszólaló: Varga Attila – papírszobrász
A NAGY VERSMONDÁS
A Nagy Versmondás kezdeményezést 2008-ban indította útjára Jordán Tamás színművész és Fűzfa Balázs irodalomtörténész. Programjuk célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar líra gyöngyszemeire. Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye a nemzeti összetartozás egyik fontos sarokköve, a több mint ezeréves magyar államiság nemzeti jelképe – ami a 200. évforduló tiszteletére hangzott el az idei nagy versmondáson, Százhalombattán, a Szent István téren.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója
FORRÁSOSOK
A Magyar Kultúra Napja alkalmából megrendezésre került városi ünnepség nyitányaként és zárásaként a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház szólistái
léptek fel a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház színpadán.
Megszólaló: Palagyi Szilárd – tánckarvezető asszisztens
SZÍNITANODÁSOK
A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház színpadán igazán otthonosan mozognak a Thália Batta Tanoda növendékei, hiszen a foglalkozásaikat is itt tartják. A Magyar Kultúra Napja alkalmából megrendezésre került városi ünnepségen a színisulisok is felléptek.
Megszólaló: Czifrik Zalán – a Thália Batta Tanoda vezetője
EGY CSEPP NÉPKÖLTÉSZET
A Cselefendi Asszonykórus és a Muslinca Dalárda számos közös rendezvénnyel örvendeztette már meg a népdalkedvelő közönséget. Az „Egy csepp népköltészet” elnevezésű programnak az idén a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház adott otthont.
Megszólaló: Damakné Ferenczi Anna – karnagy;
Homoki Tímea – karnagy
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 10. – Skolasztika napja
Több olyan, erre az időszakra eső névnap is hiányzik már modern korunk naptárából, amelyeket csak a népi hagyományokat őrző kalendárium tart számon. Közéjük tartozik – február 10-én – a hajdan oly népszerű Skolasztika napja. Az előrelátó gazdák ekkor választották ki és vágták le a márciusi gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén felhasznált oltóágat, hiszen úgy tartották, hogy „a föld és a növények nedvei olyan megállíthatatlan akarat hatására kezdenek el ilyenkortájt mozogni, mint a Szent Benedek ikertestvérének, Skolasztikának könnyeit követő eső”. Történt ugyanis Krisztus után 543-ban, hogy a szent életű báty a szokásos éves látogatását tette édes ikerhúgánál. A kolostorban nem kívánt egész éjszakára ott maradni, Skolasztika kérése ellenére hajthatatlan maradt, de amikor imádkozni kezdett, olyan égzengés és vihar támadt, hogy távozni nem lehetett. A könnyek Isten akaratát tükrözték – a legenda szerint – hiszen akkor látták egymást utoljára.
CSEH TAMÁS EST
Cseh Tamás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, énekes, előadóművész a képzőművészetben és az írásban is jeleskedett. Saját bevallása szerint nem volt egy
„hatalmas hang”, de előadásaival, az egyedi előadásmódjával mégis sokakat megfogott, csak úgy mint a dalszövegeivel... Talán Cseh Tamás sem gondolta volna, hogy az általa énekelt dalok a saját korosztályán kívül is sokakat megszólítanak majd. Hegyi Norbert és Joós Tamás azokból a dalokból formált emlékműsort, melyek egyre mélyebben rögzülnek az egymást követő nemzedékek emlékezetébe és nemesülnek az idő múlásával népdalértékűvé.
Megszólaló: Hegyi Norbert – előadó, színész, rendező
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni