KISKÖRÚTI ÉVZÁRÓ
Galambos Zoltán rendező hívta életre a Kiskörúti Színi Sulit, azzal a nem titkolt céllal, hogy a környék tehetségeiből és a Körúti Színház harcedzett színészeiből idővel létrejöhetne egy, a város lakóival együtt lélegző és gondolkodó csapat. A KisKörúti Színi Suli növendékei az évek során felnőttek a feladathoz és már itt van az utánpótlás is, hiszen a legkisebbek már egy éve tanulgatják a színészmesterség alapjait. Ők a tanévet egy kis műsorral zárták.
Megszólaló:
Galambos Zoltán – rendező, a Kiskörúti Színi Suli és a Körúti Színház vezetője
TANÉVZÁRÓ KIÁLLÍTÁS
A BKK Látás Iskolájának növendékei is zárják a tanévet – persze ők alkotásaikkal mutatják meg, mi mindennel foglalkoztak az év során.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 16. - Nagy Imre újratemetése
Nagy Imre, az 1956-os forradalom miniszterelnökének újratemetések napja egy új korszak kezdetét jelentette. 1989. június 16-án a Hősök terén 9 órakor kezdődött a gyászszertartás. A Műcsarnok lépcsőin 6 koporsót ravataloztak fel. Az öt koporsóban Nagy Imre, Losonczi Géza, Maléter Pál, Gimes Miklós és Szilágyi József hamvai voltak. A hatodik, az üres koporsó szimbolizálta mindazokat, akiket a forradalomban és szabadságharcban való küzdelmeikért kivégeztek. Nagy Imre első hazai szobrát 1996. június 16-án avatták fel. A Budapest V. kerületében, a Vértanúk terén látható alkotást Varga Tamás szobrászművész készítette. Az alkotó egy könnyűívű hídra helyezte az életnagyságú bronzalakot és Nagy Imre tekintete az Országház felé esik.
ÜGYES KEZŰEK TALÁLKOZÓJA
Az elmúlt hétvégén vasárnap a nemzetközi mozgalomhoz csatlakozva az idén is varrtak a szabadban a Folthalom Foltvarró Klub tagjai, rendezvényükkel pedig csatlakoztak a Gátőrházban megrendezett Kultúr Piachoz.
Megszólaló: Sós Julianna – a Folthalom Foltvarró Klub vezetője
„VERSUS CENTUM MONTES”
Az Ünnepi Könyvhéthez kapcsolódóan „Versus centum montes” címmel a HBVK- ba is várták az irodalomkedvelőket, hiszen miután dokumentumkiállítás nyílt négy helyi alkotó, Baka Györgyi, dr. Fazekas István, Mitták Ferenc és Véghelyi Balázs irodalmi munkásságából, szemelvényeket hallhatott a közönség az életművekből.
Megszólaló: Baka Györgyi – költő
KÖNYVHETI KEREKASZTAL
Szintén a HBVK adott otthont annak a kerekasztal-beszélgetésnek, melynek vendége volt Jankovits Márta író, városunk díszpolgára, a Faluvédő Egylet elnöke – aki számos kötetével, írásával ajándékozta már meg az olvasni szerető és történelmünk iránt érdeklődő közönséget.
Megszólaló: Jankovits Márta – író
TAGOZATI TÁNCBOKRÉTA
Táncbokréta címmel két tanévzáró gálaműsort is tartottak a Pesovár Ferenc Néptánc Suli növendékeinek. Míg az első alkalommal a százhalombattai, legutóbb az érdi, diósdi és tárnoki tagozat növendékei léptek fel a BKK színháztermében.
A fellépések után az egyik tánckarvezető-koreográfussal, Rásó Barnabással beszélgettünk.
Megszólaló: Rásó Barnabás – tánctanár, koreográfus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Június 21. - Nyári napforduló
A nyári napforduló csillagászati kifejezés, mellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. A nyári napforduló alkalmával a leghosszabb a nappal és a nyári féltekén elkezdődik a csillagászati nyár. Ehhez a naphoz számos hagyomány fűződik. Hajdanán a nyári napforduló a naptári év kiemelkedő ünnepe volt. Hellászban sok helyütt ekkor kezdték az évet. Egyes helyeken félévünnepet tartottak. Ünnep volt az év „teteje" a keltáknál, a germánoknál és a szlávoknál, és tovább élt a keresztény Európában is, mindenekelőtt a Szent Iván-napi tűzünnepben. Az „égi tűz" köszöntése azonban nem korlátozódott Szent Iván napjára. A tűzugrás, tűztaposás és más „tüzes" népszokás minden napforduló körüli ünnepnek része volt.
SINGSINGSING
A hagyományokhoz híven minden évben a Virilisták Napján köszönti a legnagyobb helyi adófizetőket a százhalombattai önkormányzat. Az idén a meghívottak a BKK színháztermében a díjátadást követően a Szakál Attila táncművész, koreográfus, táncpedagógus nevéhez kötődő SingSingSing Musical showt láthatták – számos neves énekes és táncos közreműködésével. A fellépés előtt Buch Tiborral beszélgettünk.
Megszólaló: Buch Tibor – színművész
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni