Paletta

Adás időpontja: 
2022. augusztus 01, hétfő, 19:15
Leírás: 

„Őrült szövegek, őrült zenészek, őrült zenék. Szenvedélyes dzsemmelés sok humorral, improvizációval. Vigyázat, szívre megy.” – Wunderlich József és a LOLmégse koncertjén jártunk

ZENETANÁROK A TEMPLOMBAN
Az idei Óvárosi Kulturális Napok és Szent László Napi Búcsú rendezvényeként
„Komolyzene könnyedén” címmel a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola művésztanárai is felléptek a Szent László templomban, az épület felújításának projektzáró ünnepi műsorában.
Megszólaló: Kun Katalin – intézményvezető-helyettes, zongoratanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus
Augusztus a naptári év nyolcadik hónapja, amelyet az egyház Kisasszony havának nevez. A naptári hónap egyébként Augustus római császárról kapta a nevét. Augusztus a termőre fordulás, az új kenyér és az őszi munkára való felkészülés időszaka, hangulatában is eltér a júliustól, viszont számos népi regula kötődik ehhez a hónaphoz is. Augusztus jeles napjai az őszi-téli időjárás várható alakulására és termésbecslésre adnak ’tájékoztatást’. Így például egy régi kalendáriumi rigmus szerint „Ha forró az augusztus első héten, sokáig lesz hó a télen.” Más megfigyelések szerint, amilyen az idő Bertalan napján, vagyis augusztus 24-én, olyan lesz az ősz. Ha pedig ezen a napon esik az eső, igen jó káposztatermés várható. Ezzel szemben így szól a borászok mondókája: „Ha sok az eső augusztusban, nem lesz jó bor a hordóban.”

A FORINT BEVEZETÉSE
A forint szó olasz eredetű, a Firenzében vert aranypénz, a fiorino d’oro nevéből ered. Az idők folyamán több fizetőeszközt is neveztek forintnak, Magyarországon először a 14. században Károly Róbert veretett aranyforintot, amelyhez a magyar pénztörténet során gyakran tértek vissza. A világtörténelem egyik legnagyobb inflációját az 1946. augusztus 1-jén bevezetett forint zárta le hazánkban – erről szól történelmi sorozatunk legújabb állomása.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

KORTÁRS MESEHÉT
A HBVK idei 3. táborában 20 kalandor és 4 középiskolás segítő indult neki a könyvtárnak-világnak, hogy tudással felvértezve tegyen valamit a Föld megóvásáért. A kortárs mesehéten az „Én könyvtáram” program „Mentsük meg Glóbit!” című projektje valósult meg. A tematikus könyvtári foglalkozást Szerencsi Edina, tatabányai könyvtáros állította össze, Pászti Amina „Glóbi kalandjai” című könyve alapján.
Megszólaló: László Anikó – táborvezető, gyermekkönyvtáros

ÓVÁROSI TÁBOR
A budapesti Thália Színi Tanoda battai tagozata az idén is szervezett napközis tábort a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban, ahol színészmesterséget, színpadi mozgást, táncot, éneket, improvizálást tanulhattak a gyerekek és különféle drámajátékokok is színesítették a hetet.
Megszólaló: Czifrik Zalán – táborvezető 

PUHA FERENC
Négykezes – ezt a címet kapta Kéri Mihály és Puha Ferenc közös kiállítása, melyet a BKK emeleti galériájában láthatott a művészetkedvelő közönség. Ezúttal Puha Ferenc alkotásait mutatjuk meg Nézőinknek. A Szigetszentmiklóson élő festőművész képeinek születéséről és ’továbbéléséről’ is beszélt.
Megszólaló: Puha Ferenc – festőművész

SUMMERFEST BEHARANGOZÓ
A Summerfest Magyarország egyik legnagyobb nemzetközi folklóreseménye 1994 óta. Az elmúlt években a világ valamennyi kontinenséről több mint 100 ország néptáncosa és zenésze vett részt a fesztivál programjain. Az idei, az immár 29. a sorban, ismét külföldiek nélkül valósul meg.
Megszólaló: Szigetvári József – fesztiváligazgató

WUNDERLICH
„Őrült szövegek, őrült zenészek, őrült zenék. Szenvedélyes dzsemmelés sok humorral, improvizációval. Vigyázat, szívre megy.” – Kameránkkal Wunderlich József és a LOLmégse koncertjén jártunk.
Megszólaló: Wunderlich József – Junior Prima díjas színész, énekes, zenész