Paletta

Adás időpontja: 
2022. július 11, hétfő, 19:15
Leírás: 

LÁTHATÓVÁ TENNI… - „Láthatóvá tenni a Matrica tábort” címmel kiállítás nyílt a „Matrica” Múzeumban – kapcsolódva a Living Danube Limes projekt magyarországi kísérleti helyszínéhez

RÉGÉSZETI TÁBOR
Őskori egerészek – ezt a címet kapta az idei első a Régészeti Parkban megrendezett nyári tábor. Hogy honnan jött a téma – ezt is megtudhattuk Tóth Zsuzsanna múzeumpedagógustól.
Megszólaló: Tóth Zsuzsanna – táborvezető, múzeumpedagógus

LÁTHATÓVÁ TENNI…
„Láthatóvá tenni a Matrica tábort” címmel kiállítás nyílt a „Matrica” Múzeumban – kapcsolódva a Living Danube Limes projekt magyarországi kísérleti helyszínéhez. A tárlat betekintést nyújt a római segédcsapati tábor történetébe és bemutatási lehetőségeibe is.
Megszólaló: Dr. Vukoszávlyev Zorán – egyetemi docens, BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 11. – Szent Benedek apát emléknapja
Július 11-e a római katolikusság egyházi ünnepe, Szent Benedek apát emléknapja. A Benedek-rend magyarországi alapítása nemzetünk keresztény hitre térésével áll összefüggésben. A rend szerzeteseit Géza fejedelem hívta hazánkba hittérítő céllal, majd 996-ban Pannonhalmán kolostort és kápolnát építtetett számukra. A fejedelem halála után fia, István még szilárdabb alapokra helyezte a pannonhalmi apátságot. I. András nevéhez fűződik a tihanyi bencés apátság alapítása 1055-ben. Ennek szerzeteseit bízta meg a templomban létesített királyi temetkezőhely gondozásával is. A kereszténység hazánkban történő megszilárdulása mellett Szent Benedek fiai a tudomány, a művészet, az ipar és a földművelés terén lettek mesterekké. Míg őseink karddal a kezükben a nemzet birtokát, életét védelmezték, a bencés kolostorok szerzetesei maguk köré gyűjtve az ifjúságot, iskolákat nyitottak és fáradhatatlan munkájuk nyomán felvirágzott, sőt európai rangra emelkedett a magyar kultúra.

KÉPREGÉNYES
A képregény az irodalom és a képzőművészet sajátos keveréke, amit gyakran a kilencedik művészetnek neveznek, egymás után következő képek sorozata, amelyek egy történetet mesélnek el. A 7. Battai Könyvünnep részeként a képregények, a képregény-rajzolók, ill. a képregény pályázat eredménye került ’reflektorfénybe’.
Megszólaló: László Anikó – főszervező, gyermekkönyvtáros;
Lakatos István – képregény-szerző

RÁCZ LACI KÖNYVE
Rácz Laci „Egyszerű történetek” című könyvében egy az 1960-as évek közepén született férfi élményeit, emlékeit olvashatjuk, melyek felidézik azt a hangulatot, amit a szerző elődei meséiből vagy személyes élményeiből megőrzött. A kötet bemutatója szintén a 7. Battai Könyvünnep része volt.
Megszólaló: Rácz László – szerző

RAJZSTÚDIÓ
Nagy Rozália Rajzstúdió klubjába olyan felnőttek – kezdők és haladók egyaránt - járnak, akik a foglalkozásokon tanulmányrajzokat készíthetnek, ill. művészi reprodukciók segítségével gyakorolhatják a különböző képzőművészeti technikákat. A Rajzstúdiósok kiállításának a BKK mini galériája adott helyet, ekkor beszélgettünk néhány klubtaggal is.
Megszólaló: Nagy Rozália – a Rajzstúdió vezetője;
Berke Gyöngyi;
Ágh Erzsébet;
Mátrainé Micskó Ágnes

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 12. – a tizennégy segítő szent ünnepe
Július 13. – Margit napja
Július 15. – Henrik napja
Hajdanában július 12-e volt a tizennégy segítő szent közös nyári ünnepe. Általában betegség, járvány és egyéb szükség esetén hívták őket segítségül. Kultuszuk a nagy európai pestisjárvány idején terjedt el, főképp a németek által lakott vidékeken. Tiszteletükre a budai várnegyedben is építettek kápolnát.
A júniusi Margit-napot követően júliusban ismét ünnepelhetnek a Margitok, mégpedig 13-án. Aratási névünnepüket az időjárás-előrejelző néphiedelem negyvenes napnak tartotta. Sokfelé Mérges Margitnak nevezték, mert többnyire esőt, zivatart hozott, ami, ha bekövetkezett a későbbiekben is megzavarhatta az aratást.
Július 15-én, Henrik napján emlékeztek a vallásosabb hívek a tizenkét apostolra. „Apostolok oszlása” – mondogatták olyankor, ha mennydörgéses vihar támadt, annak reményében, hogy az égiháború hamarosan szétoszlik és a kaszások folytathatják az aratást.

SZULA ZSUZSI KIÁLLÍTÁSA
Szula Zsuzsanna alkotásai mindig a legszemélyesebb élményekből születnek, életének történéseit és főként kollektív tramuákat dolgoz fel bennük, hogy ezeken keresztül valami új, valami jobb jöhessen létre. „Nem lesz vidám” – ezt a címet kapta a százhalombattai, ám immár Ausztriában élő festőművész kiállítása, melyet az érdi Szepes Gyula Művelődési Központ Galériájában láthatott a művészetkedvelő közönség.
Megszólaló: Szula Zsuzsanna – festőművész

JUBILEUMI KONCERT
2000 januárjában történt, hogy néhány ember, akik ismerték Csehák Izolda zenei érdeklődését és tudták, hogy időközben karvezetői képzettséget is szerzett, megkérték őt, hogy alakítsanak egy új énekkart. Az első próbán az összegyűlt 8-10 ember úgy döntött, hogy valamit másképp szeretnének, ezért is lett az énekkar neve Canticum Novum, mely 2 latin szó és magyarul azt jelenti, hogy „új éneket”.  Azóta eltelt 22 év… Kameránkkal a Canticum Novum Vegyeskar jubileumi, világi koncertjén jártunk.
Megszólaló: Csehák Izolda – karnagy