Paletta

Adás időpontja: 
2022. március 28, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban az elmúlt időszak legfontosabb színházi, zenei és képzőművészeti eseményeiről számolunk be

A MESEMONDÁS VILÁGNAPJA
A történetmesélés világnapján – március 20-án – a szóbeli mesélés művészetét és a mesemondókat ünneplik világszerte. Ezen a napon igyekeznek a lehető legtöbben a legtöbb embernek beszélni, ahány helyen és nyelven csak lehetséges. A százhalombattai HBVK-ban ezen a napon négy mesemondó, két órán keresztül csak mesélt és mesélt... királylányokról, királyfiakról, kiskondásról, rókáról, medvéről, ördögről...
Megszólaló: Kovács Marianna – könyvtárigazgató

INTERNET FIESTA
Az Internet Fiesta elnevezésű programsorozat keretében a HBVK vendége volt Szatmáriné Berczi Dolóresz rendőrszázados, az Érdi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója. A net hálójába könnyű belegabalyodni és bűncselekmény áldozata is bárkiből lehet – a biztonságos internetezésről szólt a ’rendhagyó’ előadás.
Megszólaló: Szatmáriné Berczi Dolóresz – rendőrszázados, az Érdi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április
Április az év negyedik, 30 napos hónapja a Gergely-naptárban. A hónapot Mars kedveséről, Venusról nevezték el, vagyis a név a latin aperire szóból származik, melynek jelentése „megnyitni” – ez valószínűleg utalás az ekkor kinyíló természetre. A 18. századi nyelvújítók szerint az április: nyilonos. A népi kalendárium Szent György havának nevezi, az Arvisurák szerint pedig Szelek hava. Az április minden évben a hét ugyanazon napjával kezdődik, mint az adott év júliusa, szökőévekben pedig mint a január. Azon túl, hogy ebben a hónapban ünnepeljük a magyar költészet napját, jó néhány költőt, írót megihletett a magyar és világirodalomban a fagyos tél igazi végét jelentő április. A Canterburyi mesékben például ez olvasható: „március fagyának erejét április langy esője veri szét”.

EMLÉKKIÁLLÍTÁS
„Érzelmek, hangulatok, technikák, kékben–zöldben” – ezt a címet kapta Margittai Adrien emlékkiállítása, melynek megnyitója után az egykori kolléganőnk fiával beszélgettünk.
Megszólaló: Kalász Bendegúz

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeszélyes április
Áprilisban az időjárást tekintve szinte minden előfordulhat: a tikkasztó forróság éppúgy, mint a virágszirmokat megdermesztő, hirtelen haragú hózápor vagy a zsenge növényeket fenyegető, erős hajnali lehűlés. Egészen bizonyosra vehetjük viszont, hogy elsejétől – a bolondjáratás napjától – harmincadikáig újabb bő másfél órával gyarapszik nappalaink hossza, és az évszaknak megfelelő átlagos középhőmérséklet csaknem a márciusi érték duplájára növekszik. „Szent György-virág, ha bőven nő, Bőven terem az esztendő. S ha szót ád a fülemüle, Kamrád duplásan lesz tele.” – dédapáink kalendáriuma jellemezte ezzel a csíziós versikével a Bika csillagkép jegyében kiteljesedő tavaszhónapunkat. Április, mint a szeszélyes tavasz legszeszélyesebb hónapja, időjárásában is bolondos, kiszámíthatatlan. „Hét tél, hét nyár” – állítja róla a közmondás, amikor még bizony szélsőséges kilengések is előfordulhatnak.

BOLONDOK NAPJA
Április elsejéhez – a bolondjáratás napjához – régebben több babonás hiedelem is tartozott. Minthogy ekkor akasztotta fel magát az áruló Júdás, e napot a népi vallásosság hívei szerencsétlen napnak tartották. Nem volt tanácsos tyúkot ültetni, esküvőt tartani, útnak indulni, építkezést kezdeni, sőt eret vágatni sem. Az asszony- és lánynép feketébe öltözve ment templomba. Ha eső támadt abból rossz, a derült időből pedig jó és bőséges termést jósoltak. Kovács Edina történész ezúttal a bolondok napjáról mond nekünk érdekességeket.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

A MÚZEUM SZÜLETÉSE
A hely története elnevezésű előadás-sorozat a „Matrica” Múzeum Baráti Köre szervezésében valósul meg. Második alkalommal „A múzeum születéséről”, vagyis a 35. születésnapját ünneplő intézmény történetéről tartott előadást Takácsné Németh Gabriella múzeumigazgató.
Megszólaló: Takácsné Németh Gabriella – múzeumigazgató, régész

DRÓTOS TÓTH GÁBOR
DRTG – azaz dr. Tóth Gábor, vagy inkább Drótos Tóth Gábor, ahogy nevével képalkotási technikájára utal – műveit főként ezüst dróttal készíti. A legutóbbi, a  BKK Lépcső galériájában nyílt kiállításán viszont csak olajképeket láthatnak tőle a látogatók. A tárlat az „It’s happening again”, vagyis „Megint megtörténik” címet kapta.
Megszólaló: Drótos Tóth Gábor – képzőművész

PILLANTÁS A HÍDRÓL
Arthur Miller amerikai drámaírót a 20. század egyik legjobb színműírójának tartják. A „Pillantás a hídról” című drámájának témái a féltékenység, a vérfertőzés és az árulás következményeinek bemutatása egy olasz eredetű amerikai család bonyodalmas életén keresztül. A darab annak köszönheti maradandóságát, hogy a görög tragédiákéhoz hasonló szépséggel ábrázolja a személyes sorsok igazságát és viselőik elkerülhetetlen végzetét. A mű a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház társulatának előadásában ’elevenedett meg’ a BKK színpadán.
Megszólaló: Mikecz Estilla – színésznő;
Ágoston Péter – színész