Paletta

Adás időpontja: 
2014. május 12, hétfő, 19:15
Leírás: 

MADARAK ÉS FÁK NAPJA
Klebelsberg Kunó 1931-es, időnként szinte irodalmi igényességgel fogalmazott rendeletéből kiderül, hogy a bevezetőben is említett ünnep az amerikai Madarak napja (Birds day) és a Fák napja (Arbor day) alapján született meg. És ahogy Klebersberg fogalmazott: ezen a napon a tanító hagyományosan “szép, emelkedett és beható előadást tart a madarak életéről, a természet háztartásban való jelentőségéről, az ember gazdaságaiban, de lelkületében játszott szerepéről is”. A fákkal kapcsolatban az oktató “a fák jelentőségét fejtegeti”, a lényeg azonban az, hogy minden gyermek ültessen egy fát, mely fa “azután magával a gyermekkel növekszik, és így a gyermek lényéhez fűződik”… És most lássuk, milyen volt a Madarak és Fák napja az Óvárosi Családi napon.
Megszólaló: Gere László – foglalkozásvezető, drámapedagógus; Poszpisek Márta – foglalkozásvezető, grafikusművész

MANÓ MŰHELY
Az elmúlt hétvégén került sor a HBVK-ban tartott Manó Műhely félévzáró foglalkozására, ahol ezúttal zoknikból készültek alkotások.
Megszólaló: Varró Ágnes – foglalkozásvezető, textil játékkészítő, kézműves

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 5. – Mária Terézia megalapítja a Szent István-rendet (1764)
A Szent István-rend a Magyar Királysághoz kötődő lovagrend, amelyet 1764-ben Mária Terézia magyar királynő alapított. A Szent István-renddel olyan kiváló polgári és egyházi érdemeket jutalmaztak, amelyek a Magyar Királysághoz is kötődtek. A rend nagymesteri tisztségét 1938-ban Horthy Miklós kormányzó vette át. A rendet 1946-ban a II. Magyar Köztársaság kikiáltásakor szüntették meg és létrehozták a Magyar Köztársasági Érdemrendet, bevallottan a régi monarchisztikus Szent István-rend helyettesítésére, felváltására. A Mária Terézia által alapított Szent István-rend állami kézben maradt példányai ma a Magyar Nemzeti Múzeumban és a budavári Hadtörténeti Múzeumban láthatók. Érdekesség, hogy 2011-ben alapították újra Magyar Szent István-rend néven.

MIKLÓSSY-KIÁLLÍTÁS
Miklóssy Gábor szülővárosában Nagyváradon, majd Kolozsvárott vált a romániai, ill. az erdélyi magyar képzőművészet vezető festőjévé, elismert, Állami-díjas alkotóvá, művészgenerációk pályára indító mesterévé, nagyhatású főiskolai tanárrá.
A HBVK „Színek, versek, hangulatok” elnevezésű kiállításán ezúttal Miklóssy Gábor alkotásait láthatják az érdeklődők.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs

GOMBOLYAG KLUB
A százhalombattai Gombolyag Klub tagjai – immár hagyományosan – a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban tartják továbbképző hétvégéiket, amelyre hívják mindazokat, akik szívesen kézimunkáznak velük és nyitottak az újabb technikák elsajátítására.
Megszólaló: Uti Lajosné – a Gombolyag Klub vezetője

PILINSZKY ELŐADÁS
„Van-e köze a művészetnek a valláshoz azon túl is, hogy értelmezi és illusztrálja a bibliai történeteket, hogy a liturgia közegét biztosítja vagy tanúságot tesz a hit igazságáról és örömről?” Pilinszky János igennel válaszol erre a kérdésre. A Hamvas Béla Szellemi Szabadegyetem félévzáró előadásán „Teremtő képzelet és metafizika” címmel Hankovszky Tamás filozófus beszélt Pilinszky János evangéliumi esztétikájáról.
Megszólaló: Hankovszky Tamás – előadó, filozófus  

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 5. – Radnóti Miklós születésnapja (1909)
Radnóti Miklós költő, okleveles középiskolai tanár, a modern magyar líra kiemelkedő képviselője. Jellemző rá a tiszta műfajiságra való törekvés, illetve a hagyományos, kipróbált műfajok felelevenítése. Művei közkedveltek és közismertek, ám azt biztosan kevesen tudják, hogy Radnóti eredeti neve Glatter Miklós volt, névváltozatai pedig Radnói, Radnóczi, Radnóti. Az 1930-as években választotta magának Radnót falu nevét, mivel Radnóton – Felvidéken, Gömör vármegyében, a mai Nemesradnóton – született a nagyapja. Hivatalosan a Radnóczi név használatát engedélyezték. 1945 februárjában Gyarmati Fanni, Radnóti Miklós múzsája és felesége felhívta az akkori belügyminisztert, hogy közbenjárjon a névváltoztatás ügyében, hogy mire hazaér Radnóti, már az új nevét tudja használni, de ő ezt már nem élhette meg.

LANGALÉTA GARABONCIÁSOK
Mai műsorunk zárásaként az idei Városi Majális két programjáról számolunk be Önöknek. A Langaléta Garabonciások sok éve járják már az országot-világot gólyalábaikon és ejtik ámulatba a tisztelt „kurtalábú” publikumot vásári komédiáikkal. Az időjárás ugyan nem volt kedvező a gólyalábakon való fellépéshez, de ez cseppet sem zavarta meg a „langalétákat” és cseppet sem befolyásolta a kitűnő hangulatot.
Megszólaló:  Fekete Dávid – gólyalábas, bábszínész 

BYTHEWAY
A 4 fiúból álló ByTheWay nevű együttes neve az angol „by the way” kifejezésből származik, melynek jelentése: mellesleg, egyébként, apropó. A jelenlegi formáció a magyarországi X-Faktor negyedik évadában tűnt fel először, bár a korábbi szériákban így vagy úgy, de mindannyian szerepeltek már. 2013-ban bejutottak az élő show-ba és a 2. helyen végeztek. A sz-i hatalmas rajongótábor örömére a ByTheWay is fellépett az idei Városi Majálison.
Megszólaló: Feng Ya Ou Ferenc – énekes; Vavra Bence – énekes; Szikszai Péter – énekes; Patocska Olivér – énekes