Műsorunkban beszámolunk a Budapest Klezmer Band koncertjéről, a Pesovár Néptánciskola családi napjáról, és Domonkos László könyvének bemutatójáról is
HOGYAN NŐTT NAGYRA AZ ÉGBOLT
Az alacsony égbolt mindenkit zavar; a fák nem tudnak szabadon nőni, a madarak kénytelenek alacsonyan repülni, a felnőttek nem tudnak kiegyenesedve járni. A gyerekek gyűlést hívnak össze, hogy megoldást találjanak. A felnőttek először kinevetik őket, de végül közösen sikerül felemelniük az eget. Erről szól a „Hogyan nőtt nagyra az égbolt” című mese, egy lírai történet a kitartásról, a hitről, és arról, hogy ha az emberek összefognak, együtt hatalmas dolgokat képesek véghez vinni.
Megszólaló: László Anikó – gyermekkönyvtáros, mesemondó
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 15. – Fazekas Anna születésnapja (1905.)
Fazekas Anna író, műfordító középiskolai tanulmányait szülővárosában, Budapesten végezte, majd gyógytornász oklevelet szerzett és magánúton foglalkozott gyógyítással. Versei jelentek meg az Esti Kurírban, a Pesti Hírlapban és önálló kötetekben is, 1949-ben lektora lett egy könyvkiadónak, majd pedig 1952 és 1963 között az Ifjúsági, illetve a Móra Ferenc Könyvkiadó igazgatója volt. 1950-től jelentek meg részben önálló kötetekben, részben gyűjteményes kiadványokban óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló verses meséi, leporellókba, kifestőkönyvekbe írt versikéi. 1952-ben megjelent Öreg néne őzikéje című írását a világ legszebb meséi között is számon tartják. Többek között németül, oroszul és kínaiul is lehet olvasni, persze egyetlen nyelv sincs, amely visszaadhatná azt a szépséget, amelyet magyarul képvisel.
PESOVÁR CSALÁDI NAP
A Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Őszi családi napjának természetesen a Táncház adott otthont, ahol kicsik és „nagyok” egyaránt egy tartalmas délutánt tölthettek el együtt. Sági Susann, a Néptánc Suli új igazgatója még a Forrás Néptáncegyüttes legendás első generációjának táncosa volt – vele beszélgettünk az eseményről.
Megszólaló: Sági Susann – a PFAMI igazgatója
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 19. – Szent Erzsébet napja
„Szent Erzsébet napja, tél erejét szabja.” – emlegették ilyenkor november derekán a 19-éhez kapcsolódó regulát a régi öregek. Aztán, ha Erzsébet a „hópendelyét” alaposabban megrázta, abból enyhe decemberre és lágy télidőre következtettek. A magyar női szentek közül talán a legnagyobb tiszteletnek Szent Erzsébet örvend. II. Endre király és Gertrúd királyné lánya Sárospatakon született, 1207-ben. Négyéves korában a thüringiai őrgróf, Hermann jegyeseként az eisenachi Wartburg várába került. A csöppnyi magyar hercegkisasszony itt értesült édesanyja meggyilkolásának a híréről (ezt a történelmi epizódot dolgozta fel Katona József, Bánk Bán című drámájában), majd miután vőlegénye is meghalt, a 14 éves Erzsébet az elhunyt örökébe lépő testvérével, Lajos tartományi őrgróffal kötött házasságot. A hercegnő hat év múlva özvegy lett és a férje rokonsága kiűzte Wartburg várából. Marburgba menekült, ott építtetett kórházat és a hátralévő rövid életét a betegek és a szegények istápolásával töltötte. 1231. november 19-én hunyt el. Ereklyéi fölé emelték a híres marburgi Szent Erzsébet Templomot.
BÁRDOS LAJOS
Bárdos Lajos Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, karnagy, zenetudós, érdemes és kiváló művész, Kodály Zoltán tanítványa, majd a Zeneművészeti Főiskola tanára, a magyar kórusművészet egyik legkiemelkedőbb egyénisége volt.
Halálának 35. évfordulója adta az apropóját annak, hogy a Liszt Ferenc Vegyeskar egyik emlékezetes koncertjének pillanatait felidézve, bepillantást nyerhessünk a kóruséneklés szépségeibe és mindeközben ismeretekkel is gazdagodjunk.
Megszólaló: Kissné Szabó Éva – karnagy
SZŐRÖSTÜL-BŐRÖSTÜL
Somos Veronika bőrműves és Halmai Edina nemezkészítő négy évvel ezelőtt csatlakozott a Hagyományok Háza Nyitott Műhelyének kézműves közösségéhez, ahol sok új ötletet és lehetőséget kaptak a szakmák közötti együttműködésre. „Szőröstül–bőrüstül” – ezt a címet kapta a két alkotó közös kiállítása, melyet a BKK Előtéri vitrinjeiben láthatunk és megbizonyosodhatunk arról, hogy a nemez és a bőr társítása tovább hangsúlyozza e két, önmagában is csodálatos anyag szépségét.
Megszólaló: Halmai Edina – nemezkészítő;
Somos Veronika – bőrműves;
Farkas Réka – a Hagyományok Háza Nyitott Műhelyének programszervezője
TELEVÍZIÓZÁS NAPJA
Az ENSZ tagállamai 1996. novemberében tartottak egy kétnapos konferenciát, amely televíziós világfórumként vált ismertté. Ez volt az első nagyobb megbeszélés, ahol az ENSZ-tagállamok vezető médiaszemélyiségei azért találkoztak, hogy megvitassák a televízió szerepét a modern világban. A világfórumból született meg a televíziózás nemzetközi napja.
Megszólaló: Kovács Edina – történész
ÁTÁLLT SZOVJET KATONÁK
Domonkos László „Átállt szovjet katonák 1956-ban” című legújabb könyvében arról ír, hogy a magyar szabadság ügye más nemzetek fiait is magával ragadta és voltak, akik a magyar ügy mellé álltak, magukénak érezték népünk mindent elsöprő szabadságvágyát. Döntésükért természetesen súlyos árat fizettettek velük. Domonkos László úgy vélekedik, mivel „velünk voltak”, hozzánk tartoznak, illő tehát, hogy megemlékezzünk róluk.
Megszólaló: Domonkos László – író, újságíró
BUDAPEST KLEZMER BAND
2020-ban 30 éves lett a Budapest Klezmer Band. A jubileumi évfordulóra nagy terveik voltak, szerettek volna együtt ünnepelni közönségükkel, de az élet alaposan átírta a „forgatókönyvet”… Most novemberben a százhalombattai koncert is „pótlásra” került és a városunkban élő egyik alapítótaggal, Nagy Annával beszélgettünk a fellépésük előtt.
Megszólaló: Nagy Anna – harmonikaművész
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni