Paletta

Adás időpontja: 
2021. szeptember 20, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban beszámolunk a Becéző szavak című színdarab százhalombattai előadásáról, visszaidézzük a Summerfest kézműves foglalkozásait, és a Bon-Bon együttes koncertjéről is beszámolunk

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 21. – Máté apostol emléknapja
Máté apostol emléknapja a néphagyományban az őszi gabona vetésének az ideje. Sokfelé ilyenkor a szakajtókba, kosarakba rakott búzát megszenteltették a templomban, majd a szentelményt a vetőmag közé keverték ugyan, de éppen a bő termés reményében csak másnap kezdték a vetést. Voltak vidékek, ahol Máté evangélista hetében tilos volt a vetés, mert mint mondták: „Csak pelyva kelne a mag után”. Göcsejben a gazda a nyelve alá három búzaszemet tett és a vetés végéig ott tartotta. Ha szóltak hozzá, nem válaszolt. Állítólag azért, hogy a madarak nyelve is leragadjon, ne kapjanak rá a vetésre. Besenyőtelek asszonyai a vetésből megmaradt búzából a koldusoknak sütöttek kenyeret. A szőlőtermő vidékeken az volt a vélemény, ha Máté napján tiszta, napos az idő, akkor bőven lesz bor a pincében.

BECÉZŐ SZAVAK
Az emlékezetes regény és film után, színpadon is bemutatkozik a komikus helyzetekben bővelkedő történet, a Becéző szavak. Ami mindenekfelett arról szól, hogy sohasem késő az őszinteség... Az Orlai Produkciós Iroda előadása volt az évad első bérletes előadása a BKK-ban.
Megszólaló: Hernádi Judit – Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész;
Gyabronka József – Jászai Mari-díjas színművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 24. – Szent Gellért püspök névünnepe
Szent Imre herceg nevelője, Gellért püspök Szent István király halála után pogány lázadók kezére került, akik szekerestül lelökték a mai Gellért hegyről 1046-ban. Budapest védőszentje is Szent Gellért, vértanúhalálának helyszínén a XI. században templomot emeltek, ahová betegek tömegei jártak gyógyulást keresni. Innen is eredeztethető a hegy aljában feltörő gyógyforrások erejébe vetett hit. Boszorkányos hiedelmek tapadtak régebben Gellért püspök napjához, de inkább az éjszakájához. Aki úm. hajlamos volt rá, éjfélkor találkozhatott a keresztúton ácsorgó ördöggel, és a tőle kapott „tudomány” révén vált boszorkánnyá. A néphiedelem szerint ezután már öregasszony, fejetlen ló, bak macska vagy parázsló szemű, vörös kutya képében okozhatott bajt, kárt a haragosainak.

PENDELY MŰHELY
Kolozs Timi keze által, a Pendely Műhelyben hagyományos viseletek és próbaszoknyák mellett modernebb textiltermékek is készülnek, legyen szó akár táskáról, tolltartóról vagy pénztárcáról. Kolozs Timi kézműves foglalkozással várta az érdeklődőket az idei Summerfesten, az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület napján.
Megszólaló: Kolozs Timi – népviseleti ruha készítő

MERENDE MŰHELY
A Merende Műhely az idei Summerfesten, szintén az „Örökség-napján”, a gyerekek jegyében telt napon települt ki a Szent István térre. A közös játékra épülő foglalkoztatókat kínáló csapat Mosodával, Eszközös játszatóval és a Mennyit bír ki a búzaszem? elnevezésű programjukkal szórakoztatták a fesztiválon fellépőket és az arra járó érdeklődő városlakókat.
Megszólaló: Egervári György – a Merende Műhely vezetője

PÁSZTORÉLET
Vastag Richárd főállású néptáncpedagógus, a tanítás mellett vezeti a veszprémi Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttest és működteti a közkedvelt „Ricsi bácsi játszóháza” programot. Vastag Richárd a Summerfestre érkezett és az esti fellépésre várakozó gyerekeknek a pásztoréletről tartott előadást a BKK belső udvarában.
Megszólaló: Vastag Richárd – néptáncpedagógus, a Népművészet Ifjú Mestere

ÖRÖKSÉG 30
A gyermekek sokoldalú nevelésében, képességeik fejlesztésében elengedhetetlen a népi kultúra értékeinek megismerése. A népi játékok, a néptánc fejleszti a gyermekek mozgáskultúráját, testtudatát, identitását, szociális érzékenységét, mindezek mellett élményszerző és élményadó szabadidős tevékenységet jelent. Az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesületet ezen elvek alapján Foltin Jolán, Kossuth-díjas koreográfus alapította, elkötelezett gyermektánc-pedagógusok együttműködésével 30 évvel ezelőtt. Az egyesület jubileumi gálaműsorának, a Summerfest, ill. a BKK színházterme adott otthont.
Megszólaló: Lukács László – az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület alaelnöke

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 22. – Benedek Marcell születésnapja (1885.)
Benedek Marcell egyetemi tanár, író, irodalomtörténész és műfordító, színházigazgató, Benedek Elek író fia volt és a budapesti egyetemen szerzett magyar-német szakos diplomát. 1912 és 1918 között gimnáziumi tanár, majd az egyetemen francia irodalom előadó volt. A Tanácsköztársaság bukása után megfosztották tanári állásától. 1930 és 1939 között a Magyar Könyvkiadók Országos Egyesületének főtitkára, ezután az Új Idők Irodalmi Intézetének munkatársa, majd igazgatója volt. 1945-től a kolozsvári egyetemen tanított, ill. a Magyar Színház dramaturgja és rendezője, a Kamaraszínház vezetője volt. Amikor visszatért Budapestre, többek között, az ELTE-n tanított és a Magyar irodalmi
lexikon főszerkesztőjeként dolgozott. 1952-ben a tudományos minősítő bizottság - addigi életműve alapján – odaítélte neki az „Irodalomtudományok doktora” fokozatot. Benedek Marcell regényeiben együttérzéssel ábrázolta a modern társadalomban a humanizmus szellemiségét követő, magányosságra ítélt hősöket, tragikussá váló egyéni sorsokat. Irodalomtörténeti munkái népszerű stílusban foglalták össze a magyar és a világirodalom történetét. Műfordítóként mintegy kétszáz szépirodalmi művet ültetett át magyarra.

B-COOL A CSALÁDI NAPON
A B-Cool Dance Team Sportegyesület tagjai országos és nemzetközi táncversenyek állandó résztvevői, számos sikerrel büszkélkedhetnek. Az elmúlt másfél évben azonban a „b-coolosok” is nehézségekkel küszködtek – de lelkesedésük, a tánc iránti elkötelezettségük töretlen, ez látszódott az első alkalommal megrendezett Nyár végi battai családi fesztiválon való fellépéseiken is.
Megszólaló: Mészáros Gábor – vezetőedző, versenytáncos

BON-BON
Az 1995 májusában alakult Bon-Bon az egyik legaktívabb együttes a magyar zenei életben. Számos albumot készítettek, melyből pár aranylemez is lett. Számos film főcím dala kapcsolódik az együttes tevékenységéhez, sőt Szolnoki Péter nevéhez musical-ek is kötődnek. A több mint 25 éves fennállását ünneplő formáció – vagyis Szolnoki Péter és Török Tamás – is színpadra lépett a Nyár végi battai családi fesztiválon.
Megszólaló: Szolnoki Péter – zenész, énekes, zeneszerző;
Török Tamás – zenész