Paletta

Adás időpontja: 
2021. március 29, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban részletesen foglalkozunk a húsvéthoz kötődő hagyományokkal, bemutatjuk a római híd történetét, és – kitüntetése alkalmából – Kautzky Armand színművésszel is beszélgetünk

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Húsvét
A húsvéti ünnep neve különböző nyelveken más és más. Közös eredete azonban a húsvét héber neve, a pészah. A szó kikerülést, elkerülést jelent. Eredetileg a keresztény és a zsidó ünnep egybe is esett. A níceai zsinat 325-ben szabályozta a keresztény ünnepek rendjét, ekkor vált el a két ünnep ideje. A húsvét angol neve: passover, ami átrepülést jelent. Gyakorta használják az Easter elnevezést is, mely a német Oster szóval együtt keresendő. Őse egy germán istennő, Ostara az alvilág úrnője, akinek ünnepe a tavaszi napéjegyenlőség idején volt. Lehet, hogy neve az East, a kelet szóból származik és a napfelkeltére utal. A szó a magyarban nem található meg, de Csíkményságon a húsvéti körmenet neve, a kikerülés is a feltámadáshoz kapcsolódik. A magyar elnevezés, a húsvét, az ünnepet megelőző időszak, a negyvennapos böjt lezárulását jelzi.

A HÚSVÉTI ÜNNEPNAPOK
A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel, melynek elemei a feltámadás, az újjászületés. Kovács Edina történész ezúttal a húsvétról beszél nekünk.
Megszólaló: Kovács Edina – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Húsvéti jelképek, szimbólumok – Barka
A barka bolyhos virágainak különleges gyógyerőt tulajdonítottak őseink. Ha a családi tűzhelybe dobták, megóvta a házat a bajoktól, lenyelve pedig gyógyszerként elmulasztotta a torokfájást.
Húsvéti jelképek, szimbólumok – Bárány
A legősibb húsvéti jelkép a bárány. Az ótestamentumi zsidók az Úr parancsára egyéves hibátlan bárányt áldoztak és annak vérével bekenték az ajtófélfát, hogy elkerülje őket az Úr haragja. A húsvéti bárány Jézust is jelképezi. A Bibliában Krisztus előképe volt az a bárány, amelyet a zsidók Egyiptomból való kimenetelük alkalmával ettek.
Húsvéti jelképek, szimbólumok – Nyúl
A másik húsvéti állat, a nyúl megjelenésének magyarázata már jóval nehezebb. Nyúl és tojás ősi kapcsolata a kutatók szerint a germán hagyományok alvilági istennőjének legendájában jelenik meg, mely szerint a nyúl eredetileg madár volt és az istennő haragjában négylábú állattá változtatta.
Húsvéti jelképek, szimbólumok – Tojás
A tojás az élet újjászületésének, a termékenységnek legősibb jelképe. Bármilyen kicsi is, képes a világegyetem nagyságát és az élettelenből az élőbe való átmenet rejtélyét jelképezni.

HÚSVÉTI KONCERT
A húsvét a legrégibb keresztény ünnep és egyúttal a legjelentősebb is az egyházi év ünnepeinek sorában. A Canticum Novum Vegyes Kar hagyománnyá tette városunkban a húsvéti koncertet, melyen minden évben egy ritkán hallható oratórikus művet adnak elő – viszont, immár második éve ez a sorozat megszakad…
Megszólaló: Csehák Izolda – karnagy

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
A húsvéti tojás
Fontos szerepe van a húsvéti étrendben is, de a tojások színezése, díszítése is régi korokra nyúlik vissza. A leggyakrabban használt szín a piros, magyarázatát a színek mágikus erejébe vetett hit adja. A pirosnak védő erőt tulajdonítottak, ill. a tojások piros színe Krisztus vérét jelképezi. A tojásfestés szokása és a tojások díszítése az egész világon elterjedt, de népszokásként elsősorban Kelet-Európában maradt fenn. A festett tojások eredetileg egyszínűek voltak, majd később kialakultak a feliratos tojások. A díszítést viasszal „írták” a héjra, melyet festés után lekapartak. Lehetett a szöveg név, üzenet, esetleg a keresztény jelképek valamelyike. A tojás, a belőle kikelő madárral, a sírjából feltámadó Krisztust jelképezi, amellett, hogy a termékenység ősi jelképe is. A görögök azt a tojást, melyet a tyúk először tojt nagypénteken, varázserejűnek tartották. Német hiedelem szerint, húsvét reggel egy tojáson átnézve meg lehet látni a benne táncoló bárányt. A téli időszak utáni első tojások éppen húsvét idejére estek, valószínűleg ezzel függ össze, hogy az emberek a tavasz érkezése feletti örömüket a tojások kifestésével, hímzésével fejezték ki.

KAUTZKY ARMAND
A Magyarország Érdemes Művésze díj állami kitüntetés, a díjazott jogosult a „Magyarország érdemes művésze” (röviden: „érdemes művész”) cím viselésére. Az elismerés olyan művészeknek adható „akik a magyar nemzeti kultúra, művészi alkotómunka területén huzamosabb ideig kiemelkedő művészeti értékeket hoztak létre és már rendelkeznek a kultúráért felelős miniszter által adományozott művészeti díjjal”. Az idén Magyarország Érdemes Művésze díjat kapott Kautzky Armand Jászai Mari-díjas színművész is.
Megszólaló: Kautzky Armand – Jászai Mari-díjas színművész, szinkronszínész, érdemes művész

RÓMAI HÍD
Mai műsorunkban egy új sorozat indul útjára, melyben városunk nevezetességeinek történetét ismerhetik meg. A Benta-patakon átívelő hidat a népnyelv „Római híd”-nak nevezi, ám nagy valószínűséggel csak a XVIII. században épült – elsőként erről beszélt nekünk Lehoczki Zsuzsanna történész.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 30. – Vincent van Gogh születésnapja (1853.)
Vincent van Gogh holland festőművész, a posztimpresszionizmus egyik legnagyobb alakja teljesen a festészetnek szentelte magát. Eleinte a bányászok életét örökítette meg vázlatain, majd a parasztok mindennapjait ábrázolta sötét tónusú képein. Miután Párizsba költözött, az impresszionista mesterektől megtanulta a világos színek használatát és a tónusok felbontását. Az ezt követő években alkotta meg remekműveit, alig néhány év alatt. A provence-i tájat festette, a lángoló pompát, a ragyogó színeket. Műtermében a falat rövidesen elborították a képek: önarcképek, csendéletek, tájképek. Sorsának talán legtragikusabb eleme, hogy e remekművekből egész életében csak egyet tudott eladni. Összeomlása után festette döbbenetes erejű önarcképét, melyről levágott füllel egy végletekig elgyötört ember néz ránk. Van Gogh pályája az emberi és alkotói szenvedés szélsőséges állapotait sűrítette magában. Azok közé a művészek közé tartozott, akiket csak haláluk után ismertek el.

SATU ALTERNATUR
A SATU Alternatur százhalombattai alternatív-naturalisztikus blues zenekar. A dalaik többsége saját szerzemény, de repertoárukban tartanak jó néhány kedvenc feldolgozást is. Néhány héttel ezelőtt – még az újabb szigorítások előtt – kameránkkal a zenekar próbáján jártunk.
Megszólaló: Bukovinszki Miklós – énekes, gitáros